Өлең, жыр, ақындар

Қышқылдардың қасиеттерін зерттеу

Бөлім:

8.3С Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс.

Педагогтің аты-жөні:

Накжанова Асия Шариповна

Күні:

06.04.2023 ж.

Сыныбы: 8 «Ә»

Қатысушылар саны:                 

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қышқылдар. №7 зертханалық  тәжірибе «Қышқылдардың қасиеттерін зерттеу».

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.4.8 –Қышқылдардың жіктелуін,қасиеттерін білу және түсіну,олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру.

Сабақтың мақсаты:

.Қышқылдарды әр түрлі белгілер бойынша жіктеу. Қышқылдардың құрамын анықтау. Химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін жазу.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

2 мин.

Сәлемдесу. Жағымды атмосфера қалыптастыру.

Оқушылардың сабаққа дайындығын бақылау.

Мұғалім «Көңілді кубикті» балаларға беріп, сол әрекеттерді орындатады.

Оқушыларды топқа бөлу.

1-негіздік оксид.

2-қышқылдық оксид

3-екідайлы.оксид

 

Оқушылар сабаққа дайындығын шыңдап, мұғалімнің көрсетпесімен берілген кубик арқылы әрекеттерді орындайды.

 

Әріптер арқылы Н,Қ,Е оқушылар топқа бөлінеді.

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Көңілді кубик

 

Сабақтың ортасы

Үй тапсырмасын сұрау

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй жұмысын қорытындылау.

Үй тапсырмасын.Топтық жұмыс.

Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері  беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.

 

Сабақтың мақсатын талдайды

 

 

 

 

 

 

 

,,Есептер додасы ,, Топтық жұмыс.Әр топқа есептер беріледі

 

 

 

Тәжірбие жасау.,, Құрғақ мұз,,

Өтілген тақырыптарды еске түсіріп, қайталау.

 

  • Оксид дегеніміз деген не?
  • Негіздік оксидке мысал келтір?
  • Оксидтерді қалай атаймыз.
  • Қышқылдық оксид дегеніміз не
  • Олардың химиялық қасиеттері қандай
  • Екі дайлы оксидтерді қалайбілеміз
  • Неліктен екі дайлы деп атаймыз
  • .Оксидтерді қай жерде қолданамыз.
  • Оксидтердің химиялық қасиеттері қандай.

 

Оқушылар есепті шығарады. Жауабын талқылайды.

 

 

Тәжірбиені орындайды.

Дискриптор: 2 – балл

 

Оксидтерге анықтама береді.

Оксидтерді жіктей алады.

 

 

 

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады.

Дискриптор—2бал

1.Есептердің берілгенін жаза алады.

2.Раекцияларды әрекеттестіре алады.

Смарт сағат әдісі арқылы бағалау

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп,  талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру

 

 

 

Сабақтың басы.

Жаңа сабақ

10  мин

Видиоролик көру. ,,Ой қозғау,,

СТОП КАДР.

Оқушылар тыңдайды және сұрақтар қояды.

 

Жұмыс дәптерлерін алып бүгінгі күнді және  тақырыпты жазады.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді.  Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

8-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.

ДК экраны

Сабақтың ортасы.

10 мин

Оқулықпен жұмыс. Тақырыптың соңындағы тапсырмаларды орындайды.

 

Оқушылар қышқылдарды жіктейді.Есептерді шығарады.

 

8-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.

Таратпа қағаздар

Химиялық құрал-жабдықтар мен реактивтер.

Жеке жұмыс.

4 мин

 

,,Торт тілімдері,, арқылы сұрақтарға жауап береді.

Сәйкестендіру тестті орындайды.

1-топ

2-топ

3-топ

Оқушылар тапсырманы сәйкестендіреді.

Баланың жеке қабілетіне қарай оқушыға «ЖАРАЙСЫҢ» деген мақтау сөзін айту

ДК экраны

8-сынып оқулығы.

Таратпа қағаздар

Қосымша №1

Бекіту

5 мин

 

Мұғалім сабақты бекіту үшін «joyteka.com» сайтында дайындалған квест тапсырмаларға QR код береді.

Балаларға үлгі көрсетеді. Нәтижесін анықтайды, бағалайды. Оқушылардың орындау жылдамдығын бағалайды.

Оқушылар QR код арқылы өтіп, тапсырмаларды, орындайды, жауап береді. Квестті шешеді, кілт сөзге жетеді. Нәтижелерімен бөліседі. Сыныптарстарымен бірге нәтижесін талдайды.

Дискриптор: 2 – балл

 

Қышқылдардың таңбасын біледі

Қышқылдардың физикалық және химиялық қасиеттерін біледі.

ДК экраны.

Ұялы телефон

 

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

Бағалау

5 мин 

Сабақтың мақсатын талдайды.

«Kaspi банкомат» әдісі арқылы      оқушыдан кері байланыс алады.

 

 

    Үйге 141-беттегі 4-5 жаттығулар

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын карталарға жазу арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

«Мен бүгін...білдім», «Маған.....қиын болды», «Бұл сабақ менің өміріме....береді.». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

 

 

 


Пікірлер (0)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз