Өлең, жыр, ақындар

Аспан әлемін зерттеген ұлы көшпенділер (5 сынып)

               Трубицын атындағы №17 жалпы орта білім беретін мектеп-гимназиясының
               орыс сыныптарындағы қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Мамедова Гулара Исмаиловна

Мұғалімнің аты-жөні:

Мамедова Гулара Исмаиловна

Бөлім:

Аспан әлемінің құпиясы

Сынып: 5 «д»

Қатысқандар саны:                                Қатыспағандар саны:                     

Сабақтың тақырыбы:

Аспан әлемін зерттеген ұлы көшпенділер.

Оқу мақсаттары:

5. 3. 3. 1  Тірек сөздерді  дұрыс қолданып иллюстрацияны сипаттау.

Сабақ мақсаттары:

Мәтінді оқып, берілген тірек сөздер арқылы иллюстрцияларды сипаттайды. Қосымша мәлімет береді.

Сабақтың жоспары

Сабақ кезеңдері/уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Білім алушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру

  5минут

Сәлемдесу. Мұғалім психологиялық жаймашуақ жағдай туғызады.

Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді. Кемшіліктерді анықтайды түзетеді, бағалайды.

Сәлемдеседі.

 

 

 

Үйге берілген тапсырманы айтады,сұрақтарға жауап береді.

 

 

Жиынтық бағалау

бойынша бағалайды ( 10 балл)

 

(2 балл)

 

Видео-аудио суреттер, кесте, диограмма, презентация, электронды құралдар, т. б.

 

Біл және түсіну

 

10 минут

 

 

 

Жаңа сөздер. Сөздікпенжұмыс.

А) Мұғалім тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.

 

Жаңа сөздерді сілтеме бойынша тыңдайды, қайталайды.

 

 

 

 

 

1- тапсырма

оқушыларға  сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтаймын.

1. Суретте кім бейнеленген?

2. Қазіргі заманда жұлдызшылар бар ма?

3. Сен жұлдызшылардың зерттеуіне сенесің бе?

4. Жұлдызшылар нені зерттейді?

Сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану

8 минут

2- тапсырма  Айтылым.

2-тапсырма. Суретке қарап, сұрақтарға жауап беріңдер.

«Салыстыру» әдісі арқылы  екі жұлдызшыны салыстарады.

2- тапсырма.   Бейнефильм бойынша сұрақтардың жауабын сәйкестендіреді.

2 балл

 

 

Талдау (8-минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау (2минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жинақтау

(5 минут)

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс (2 минут)

 

3- тапсырма.

Тыңдалым. Оқылым

3-тапсырма. Тыңда. Мәтінді оқы. Түсініксіз сөздерді тап.

 

Дискриптор:

Мәтінді түсініп оқиды:

Түсініксіз сөздерді табады.

 

4-тапсырма. Үш нұсқаның ішінен қажетті сөздерді тауып жазады.

Дискриптор: 

     -қажетті сөздерді тауып жазады

Мәтін мазмұнын берілген сурттер мен сөйлемдерді сәкестендіріп мазмұнда.

Тірек сөздер: түркілер, құпия, жұлдызшы, қозғалыс

Сөйлемдер:

  1. Олар аспан құбылыстарын зерттеген, күнтізбе есебін жүргізген.
  2. Ежелгі түркі жұлдызшылары «Жетіқарақшы», «Үркер», «Темірқазық»  жұлдаздарын ашқан.
  3. Жұлдызшылар ауа райын, көктемнің келуін, жаздың шығуын болжаған.
  4. Көшпенділер жұлдызшылардың бақылауын тұрмыста пайдаланған.

 

Дискриптор:

  Сурет пен сөйлемді дұрыс қояды;

  Суреттерді сөйлеммен байланыстыра  алады.

Айтылым. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап бер.

Дискриптор:

Берілген  сұрақтарды түсінеді;

Сұрақтарға  жауап береді.

Айтылым. Кестедегі ақпараттың мәтінге сәйкестігін тексер.

Дискриптор:

сөйлемдерді оқиды;

дұрыс және бұрыс жауаптарды белгілейді.

 

 Болымсыз етістіктерді болымды етістіктерге айналдырады.

 

 

 

 

 

Үш нұсқаның ішінен қажетті сөздерді тауып жазады.

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мәтін мазмұнын берілген сурттер мен сөйлемдерді сәкестендіре мазмұндайды.

 

 

 

 

 

4 балл

 

 

 

 

 

 

 

2 балл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

3 минут

Кері байланыс:

«Бес саусақ» әдісі арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлері туралы айталы.

Оқу  тапсырмасы:  5-тапсырма 53 бет.

стикер

 

 


Пікірлер (0)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз

Пікірлер