Нарегеева Венера Мәлікшеқызы
Қызылорда облысы, Байқоңыр қаласы Қ.Қ. Тоқмұхамедов атындағы
жалпы білім беретін №14 орта мектептің математика пәнінің мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Алгебралық бөлшектерді қосу және азайту
Мақсаты:
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: түсіндірмелі, сұрақ-жауап, жеке топпен жұмыс, ішінара ізденушілік, репродуктивті, «миға шабуыл», сәйкестендіру тесті, ойын элементтерін қолдану, ақпараттық технология элементтерін пайдалану
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, теңбе-теңдік,математикалық лото ойын сызбасы
Сабақтың барысы:
Оқушылармен амандасу
«Техникалық бақылау»
Слайд арқылы үй тапсырмасының шығарылу жолы көрсетіледі. Оқушылар өз-өздерін тексереді.
Алгебралық бөлшектерді ортақ бөлімге келтірудің алгоритмі:
/Ретімен сәйкестендіру/
|
Әрбір бөлшектің алымын оның толықтауыш көбейткішіне көбейту керек |
|
|
|
Бөлшектердің ортақ бөлімін табу керек |
|
|
|
Әрбір бөлшектің табылған алымын оның алымына және ортақ бөлімді бөліміне жазу керек |
|
|
|
Әрбір бөлшек үшін толықтауыш көбейткішті табу керек |
|
|
1) Егер жақша алдында «+» таңбасы тұрса, онда .............................
2) Егер жақша алдында «-» таңбасы тұрса, онда ..............................
IV. Жаңа сабақты түсіндіру
/Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады/
Сабақтың айдары:
«Жалғыз сүйеніш, жалғыз үміт оқуда. Теңдікке жетсек те, жұрттығымызды сақтасақ та, дүниеден сыбағалы орнымызды алсақ та, бір ғана оқудың арқасында аламыз, жақсылыққа бастайтын жарық жұлдыз – оқу».
М.Дулатов.
а) Бөлімдері бірдей алгебралық бөлшектерді қосу және азайту жай бөлшектерді қосу және азайту ережесі бойынша орындалады.
а ,в, m≠0 сандары үшін теңдігінің орындалатынын дәлелдейік. болсын, сонда a=mx, b=my, a+b=m(x+y), бұдан . Демек
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосқанда (азайтқанда) олардың алымдарын қосып (бірінен бірін азайтып), бөлімдерін бұрынғыша қалдырады.
1-мысал
2-мысал
ә) Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосуды/азайтуды/ бөлімдері бірдей бөлшектерді қосуға/азайтуға/ келтіруге болады.
Мысалы,
және бөлшектерін қосу керек болсын.
Алдымен бөлшектердің ортақ бөлімін (bd)және толықтауыш көбейткіштерін (d мен b) тауып, оларды бірдей бөлімге келтіреміз де, бөлімдері бірдей бөлшектерді қосамыз:
азайту да осы сияқты орындалады:
1-мысал
2-мысал
Өрнек пен бөлшектің қосындысы немесе айырмасы болатын рационал өрнекті түрлендіру бөлшектердің қосындысын не айырмасын тұрлендіруге келтіріледі.
3-мысал
Оқулықпен жұмыс.
Төмендегі есептердің дұрыс жауабы арқылы қазақ халқының ұлы ақынының нақыл сөзі пайда болады.
№432 №433 /1,3/, №434 /1,2/, №435 /3/
|
|
|
2 |
Сен де |
бір |
кірпіш |
дүниеге, |
|
|
|
|
Кетігін |
тап та |
бар |
қалан. |
Шығармашылық тапсырма. №435 /5/ , №436 /2,7/
2. Көбейткіштерге жіктеңдер:
1) 25-y2 2) a2+ab
3. Амалды орындаңдар:
1) 2)
4. Бөлшекті қысқартыңдар:
1) 2)
5. Өрнектегі айнымалының мүмкін мәндерін көрсетіңдер:
1) 2)
Сергіту сәті.
«Тез есепте» есебіне көңіл аударайық.
5-пен аяқталатын кез-келген санның квадратын табу
352=1225 (3*4=12, жанына 25 жазамыз)
452=
952=
1052=
«Тегінде адам баласы адам баласынан ақыл, ғылым, ар, мінез деген нәрселермен озады». А.Құнанбаев.
VIII. Бағалау.
Турсунгул
Жаксы