Шығыс Қазақстан облысы
Тарбағатай ауданы
Майлин атындағы орта мектеп КММ
Мағзиева Гүлзат Қабдешқызы
Тарих пәнінің мұғалімі
10-сынып Барлық оқушы- 10 Қатысқаны 10 |
||||
Сабақ тақырыбы: |
Жеңістің жаңғырығы-ерліктің мәңгілігі |
|||
Мақсаты: |
1941-1945 жылғы соғыста қазақстандықтардың жанқиярлық ерліктері туралы мағлұмат алу. Ел қорғаған Шығыс батыры Қ.Қайсенов сынды тұлғаны оқушыларға үлгі өнеге ете отырып, Отан қорғау жолында жанын садаға еткен ұрпақ енді өздері екенін сезіну. Топпен жұмыс жасауда өзіндік ойларын ортаға салуға үйрену |
|||
Оқыту нәтижелері |
Ұлы Отан соғысынағы қазақстандықтардың жанқиярлық ерліктері туралы білімдері толығады. Жергілікті компонентті қолдануда Шығыс батыры Қ.Қайсенов сынды тұлғаны өздеріне үлгі етеді. Оның шығармашылығы мен өмірін зерттеуге қызығушылықтары артады. Топпен жұмыс жасауда өзіндік ойларын ортаға салады. |
|||
Әдіс-тәсілдері |
1.Қызығушылықты ояту сөйлей алатын қолдар. Түртіп алу 2. Мағынаны тану: Миға шабуыл 3. Ой толғаныс. Идеяларды тоғыстыр. Тұлғаны танып-біл. Мәтін бөліктері. РАФТ, |
|||
Тәрбиелік бағыты |
Азаматтық- патриоттық тәрбие |
|||
Сабақтың түрі |
Тарихи-танымдық сабақ |
|||
Негізгі ресурстар |
А3 қағазы, сызбалар,ноутбук, проектор,форм бағалау белгілері, портрет, жапсырмалар, кітаптар көрмесі. |
|||
Негізгі идеялар |
ЕРЛІК –ЕЛГЕ МҰРА, ҰРПАҚҚА ҰРАН. |
|||
Қамтылған модульдер |
1.Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс тәсілдер 2. СТО, 3.ОҮБ, 4. Жас ерекшеліктеріне сай оқыту, 5 АКТ, 6. ТДБО 7. Оқытудағы басқару және көшбасшылық |
|||
Сабақтың барысы |
Қолданыла-тын әдіс-тәсілдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Баға-лау форм |
І.Қызығу-шылықты ояту Белсенді әрекетке жұмылдырылады; ойлау жұмысына ынталанды-рылады. |
Ынтымақтастық атмосфе-расын қа-лыптастыру Сөйлей алатын қолдар
Миға шабуыл |
Ынтымақтастық атмос-ферасын қалыптастыру үшін оқушыларды ор-таға шақырып, қос шеңбер жасауды сұрау. «Сөйлей алатын қол-дар» стратегиясы бо-йынша жұмыс жасау. 1.Амандасу 2. Сәттілік тілеу 3.Достасу, 4. Қуаныш көрсету, 5.ескерту айту 6.жақсы көру 7.қ о ш т а с у
Стикер түстері арқылы топқа бөлу
Мұрағат қорынан алын-ған аудиоролик қолдана отырып Б.Момышұлы-ның соғыс жайлы есте-ліктерін қосады. Қажет жерлерін түртіп алуларын ескертеді. Екі топқа А3 қағазын ұсынып І топқа “Соғыс” сөзіне постер ІІ топқа “Ұлы Отан соғысы” сөзіне кластер жасауды тапсырады |
Ортаға шығып, кос шеңбер жа-сайды. Ішкі шең-бердегі оқушы-лар шұғыл бұры-лады. Бір-біріне қарама-қарсы тұрады да сағат тілімен айналып, тақтада жазыл-ған сөздер бойынша қол-дарын сөйлетеді.
Топқа бөлінеді
Естеліктерді тыңдап, кімнің дауысы екенді-гін табады. Ол кісі туралы және сол кезеңдегі тарихи оқиға туралы ойларын ортаға салады. Ортада айтылған пікірлерден қа-жеттісін өз дәп-терлеріне түртіп алады. мұғалім берген А3 қаға-зына І топ “Со-ғыс” сөзіне пос-тер, ІІ топқа “Ұлы Отан со-ғысы” сөзіне кластер жасай-ды, оны қорғай-ды |
Мұға-лімнің қолда-уы. |
ІІ. Мағынаны ажырату оқушылар өз тәжірибелері арқылы өтіл-ген білім ту-ралы өзіндік түсінік пен пікір қалып-тастырады; |
Идеяларды тоғыстыр
Тұлғаны танып-біл |
“Священная война” әнінің әуенін қоса отырып, таныстырылым арқылы соғыс кезеңде-рін көрсетті.
Осы таныстырылымды пай-далана отырып І топқа НЕ? ҚАЙДА? ҚА-ШАН? сұрақтарына жа-уап іздеуді. ІІ топқа материалдар беріп, та-ныстылырым жасауды тапсырады. |
Таныстырылым-мен танысады да, осы таныс-тырылымды пайдалана оты-рып І топ НЕ? ҚАЙДА? ҚА-ШАН? сұрақта-рына жауап із-деп, ІІ топ бе-рілген материал-дарды қолданып таныстырылым жасайды |
Геоме-трия-қ баға |
Сергіту сәті. Екі шындық бір жалған |
Оқушыларға доп ұсына-ды. Екі шындық бір жалған айтып допты келесі балаға лақты-руды, ол бала жалған жауапты тауып, ойынды жалғастыруды ескерте-ді. |
Допты алған оқушы екі шын-дық бір жалған айтып допты ке-лесі балаға лақ-тырады. Доп ал-ған бала жалған жауапты тауып, ойынды жалғас-тырады |
||
3-кезең: Ой- толғаныс: анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игер-ген мәлімет-тері арқылы жеткізеді; синтез, бір-бірімен ой бөліседі.са-бақ қоры-тындысы
|
Топқа бөлу
Мәтін бөліктері. |
Тірек сөздер арқылы топқа бөледі. Алғашқы «КІРІСПЕ» сөзі мұғалім қолында қалады да басқа тірек сөздері арқылы топқа бөледі. Қ. Қайсенов өмірі мен шығармалары, тарих-тағы орны туралы жазылған ресурстар таратады. Қ. Қайсенов туралы кіріспе сөз өмірі туралы айтады Мұғалім толықтырып, қорытындылайды. |
Үш топқа бөлінеді. І топ «негізгі», ІІ топ «қорытынды», ІІІ топ «талқы-лау» топтары бо-лып ресурс ар-қылы жұмыс жа-сайды . ІІІ топ толықтырады. І топ негізгі ой туралы ой қозғайды ІІІ топ толықтырады. ІІ топ қорытынды-лайды, ІІІ топ толықтырады |
Отша-шу |
РАФТ |
Бүгінгі сабақ бойынша түйгендерін негіздеп авторға хат жазуды тапсырады |
Авторға, яғни, Қасым аталарына қара сөзбен немесе өлеңмен хат жазады. |
Бас бармақ |
|
Мені таны |
Сабақ бойында түйген ойларын шығармашы-лықтарымен қорытын-дылауды тапсырады. |
Сабақ бойында түйген ойларын өз шығармашы-лықтарымен қо-рытындылайды |
Қол-паштау |
|
Қорыту |
Ұрпақ ұраны |
Сабақты аяқтауда бейбіт елдің ұрпақтарының үні |
«Отаным» әнін барлығы хормен айту |
|
Үй тапсырмасы |
Шығарма жазу тапсырады |
Күнделіктеріне жазып алады. |
||
Рефлексия |
БҮҮ кестесі бойынша жүргізілді. |
БҮҮ кестесін толтырады |
Акжол Орынбаев
Тәрбие сағатыңыз ұнады!! Мықты! Рахмет!