Батыс Қазақстан облысы
Теректі ауданы
Шаған жалпы орта білім беретін мектебі
Пән мұғалімі: Ханов Ш.У
Күні: |
19.10.2015 |
Сыныбы: 5 «а», «ә» |
Тақырыбы: Синонимдер |
|||||||||||||
Мақсаты: |
Оқушылардың синонимдер туралы лингвистикалық білімдерін кеңейту. |
|||||||||||||||
Күтілетін нәтиже |
1. Синонимдер туралы білім алады. 2. Сөздердің сипатына қарай өмірде қолданады. 3. Ерекшеліктерін айта алады. |
|||||||||||||||
Керекті жабдықтар |
Проектор,ресурстар,түрлі түсті стикерлер. |
|||||||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||||||||
І.Ұйымдастыру кезеңі. «Сергіту сәті» |
Мұғалім оқушылармен амандасады. Ерте,ерте, ертеде Лексика деген ауыл болыпты. Сол ауылда Синоним деген бай болыпты. Оның балалары өте көп болыпты.Бай отбасымен өте тату-тәтті өмір сүріпті.Олардың татулығы сондай,тіпті,балаларының барлығы бірігіп бір үйде тұрыпты.Бай баларының аттарын Күшті,Мықты,Қайратты,Қажырлы,Әлді Қарулы, Сұлу,Әдемі,Әсем, Көркем деп атапты.Бұл сөздердің мағынасы бір-біріне ұқсас екен,бәлкім,олар сол себепті тату шығар.Олай болса сергіту сәтін «Тату сөздер»деп атап, біз де бір үйде тұратын тату сөздерге айналайық. «Шаттық шеңбері арқылы оқушылар бір-біріне мінездері ,түр сипаты,мықтылығы жайлы синоним сөздер айтады. |
Шеңбер құрып синоним сөздер айтады. |
||||||||||||||
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. Доп лақтыру әдісі |
69-жаттығу. Омонимдерге мысалдар жазу. «Доп лақтыру» әдісі арқылы оқушылар бір –біріне сұрақтар қояды.
|
Үш топ бір-біріне өздері сұрақтар қою арқылы өз білімдерін тексереді. |
||||||||||||||
ІІІ.Жаңа тақырып. |
ІІІ топқа екі суреттен беріледі. .Сол суреттерге қарап отырып синонимдерін табады.
|
Оқушылар өздеріне берілген суреттер арқылы синонимдерін айту. |
||||||||||||||
Топтық тапсырма. |
|
Оқушылар синонимдерін тауып сөйлемдер құрастырады,қай топ бірінші болса сөйлемдерді оқып сұрағын ,сөз таптарын айтып синонимдерді түсіндіреді.
|
||||||||||||||
Оқулықпен жұмыс |
І топ:70 - жаттығу. Қазақ тілінің синонимдер сөздігін пайдаланып, әр синонимдер сыңарларын бір вагон деп есептеп, синоним қатарларынан пойыз жасаңдар. Содан кейін сол пойызда неше вагон болғанын айтыңдар.
ІІ топ: 71- жаттығу. Ғажап, шақ, қараулық, уәде, айла, жан сөздерінің синонимін табу.
ІІІ топ: 72- жаттығу. (ауызша) Түсініп оқып,мәтіннен синоним сөздерді табу. «Жеті атасын білмеген- жетесіз» деген сөздің мағынасын мәтінге сүйене отырып түсіндіру. 73-жаттығу. Көшіріп жазып, мәтіннен синоним сөздерді табу. Үлгі: Алла,тәңір,құдай, жаратқан ие,жаратушы ие, .адам,жан,пенде,кісі, т.б. |
Оқушылар жаттығуларды орныдап ,болған соң оқып түсіндіреді. |
||||||||||||||
Жинақтау. «Топтастыру» әдісі арқылы |
|
Оқушылар синоним сөздердің ерекшеліктерін айтып ,жинақтайды. |
||||||||||||||
Үйге тапсырма: |
1 Синоним туралы түсінік 2.Ар – намыс туралы білетін қанатты сөздерді, мақал мәтелдерді жазу |
|
||||||||||||||
Рефлекция |
Әр топ өдерінің қаншалықты деңгейде білген білімін айтып «Нысалы бағалауға» бағалайды. |
Оқушылар білім деңгейін анықтап стикерлерді қыстырады. |
||||||||||||||
Көшбасшыны анықтау. |
|
Сыныпта ең жақсы сабаққа қатысып отырған оқушыны анықтайды. |
Малика
Сүйеніп тікелей деген сөздерге синоним керек!!!!