Өлең, жыр, ақындар

Абай өлеңдерінің идеялық, мазмұндық ерекшеліктері

Жамбыл облысы, Байзақ ауданы, Сарыкемер ауылы,

Сарыкемер орта мектебінің

Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі: Абуева Раушан Бәкірқызы

Күні: 24.12.15

Пәні: қазақ әдебиеті

Сынып: 10 «Ә»

Сабақтың тақырыбы: Абай өлеңдерінің идеялық, мазмұндық ерекшеліктері

Мақсаты: Абай өлеңдерінің мазмұны мен идеясын меңгерту арқылы оқушылардың сөздік қорын молайту, өлеңнің тіл ерекшелігіне оқушылардың назарын аудару, көркемдігін түсіндіру. Абайдың ұлылығын терең сездіру, адамгершілік қасиеттерге баулу, Абай мұрасына қызығушылықты арттыру, оқып - білуге, тани түсуге ұмтылдыру.
Міндеттері:

1. Абай шығармаларындағы өнер-өлең үлгілерінің ерекшеліктерін түсінуге машықтанады

2. Ойлау қабілеттері тереңдеп, шығармашылық ізденістерге дағдыланады.

3. Топтық жұмыста белсенділік таныта отырып, өзіндік пікір қалыптастырады.

Оқыту технологиясы: ұжымдық оқыту.

Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: топтық жұмыс, оқу және талқылау, Ұқсатық пен айырмашылық

Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:

1. Құралдар: маркер, А1 форматты қағаз.

2. Көрнекіліктер: мәтіндік тапсырмалар,

Пәнаралық байланыс: тарих

Күтілетін нәтиже:Абай өлеңдерінің мазмұны мен идеясын меңгереді, ұлылығын сезінеді,шығарманың көркемдік ерекшелігіне баға береді, өзіндік пікір   қалыптастыра отырып, өмірмен байланысын  қарастырады.

Сабақ барысы:

Уақыт

Жұмыстың түрлері

Мұғалімнің  іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

3 мин.

І Ұйымдастыру кезеңі

Сынып оқушыларын  Абайдың өлеңдеріндегі мағыналы сөздер арқылы топтарға отырғызуды ұйымдастырады.

4-5 оқушыдан  3 топқа отырады.

І топ «Ыстық қайрат»

ІІ топ «Нұрлы ақыл»

ІІІ «Жылы жүрек»

3 мин.

 ІІ Үй тапсырмасын сұрау

1.«Сұрақты тосып ал» әдісі

 

 

1.Абайды  қазақтың бас ақыны деген кім?

2.Абайтанудың білгірі

 М. Әуезовтің атап көрсеткендей, Абай мұрасының нәр алған рухани үш арнасы?.

3. Абайдың ақын екенін танытқан алғашқы көркем өлеңі?

Болжам жауап

1. А.Байтұрсынұлы

2. Өз халқының мәдени мұрасы мен Шығыс, Батыс елдерінің рухани қазынасы болды.

3. Қансонарда

15мин.

ІІІ Жаңа сабақ

Болжам жасау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Абайдың сыншыл өлеңдері

«Қалың елім,қазағым қайран жұртым», «Мәз болады болысың», «Болыс  болдым мінеки»

 

Өлеңдегі ақын мақсаты:

Түйін.      

 

 

«Болыс болдым, мінеки» өлеңі

1. Өлең мазмұнындағы ой жүйесі:

2. Өлеңнің тақырыбы:

3. Өлеңнің идеясы:

4. Өлеңдегі түйін сөз:

5.Көркемдеуіш құралдар

 

 

Ұстаз бен шәкірт арасындағы үндестік,өнерге көзқарасы

Абайдың «Өлең сөздің патшасы» өлеңімен Шәкірімнің «Бұл ән бұрынғы әннен өзгерек» өлеңдерін салыстыру

Абайдың Дулат Бабатайұлы өлеңдерін сынауы

Образды ойлау минуты

Өлең оқылады  (Үнтаспадан)

«Қалың елім,қазағым қайран жұртым», «Мәз болады болысың» , «Болыс  болдым мінеки»

 

 

Өлеңдегі ақын мақсаты

 

Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын, өзара үндестігін табады

 

«Өлең сөздің патшасы»  өлеңімен Шәкәрімнің «Бұл ән бұрынғы әннен өзгерек» өлеңдерін салыстырады

 

Оқушылар еркін ойлап,еркін жауап береді

10 мин.

ІV Бекіту

Сұрақ-жауап

Топтастыру

 

Ұяшықтар арқылы сұрақтар беріледі

 

Оқушылар өз таңдауымен жауап береді.

10 мин.

VҚорытындылау

«Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа» өлеңіндегі  Абайдың ән өнері, айтушы мен тыңдаушы жайлы ойларын негізге ала отырып, қазіргі ән мен тыңдарман туралы еркін ой толғаңыз, ашық пікір айтыңыз. 

Сарапшылар қорытынды айтады

Топ мүшелері еркін ойлары мен ашық пікірлерін және қорытынды ой айтады.

1 мин.

VІ  Үй  тапсырмасы

Шығармашылық жұмыс

Абай ұлылығына тағзым ретінде «Абай десем...»

тақырыбына ойтолғау, эссе, шығарма жазыңыз.

Үй тапсырмасы бойынша сұрақ қояды.

2 мин.

VІІ Бағалау

 А-9-10 балл

В-7-8 балл

С-5-6 балл  жинақтаған балдарына қарай бағаланады.

Топ мүшелері жинаған гүлдерін санайды (әр гүл-2 балды құрайды )

 

1 мин.

«Көңіл күй күнделігі»

Стикерге салуларын сұрайды.

Бүгінгі көңіл күйлерін көрсетеді

 

«5» -  8-10  ұпай

«4» -   5-7  ұпай

«3» -  3-4  ұпай

 

1-тапсырма (жеке жұмыс)

«Сұрақты тосып ал»

2- тапсырма (топтық жұмыс)

Салыстыру

3- тапсырма (жеке жұмыс)

Образды ойлау

4-тапсырма

Сиқырлы ұяшықтар

Қорытынды

«Көңіл құсы құйқылжыр шартарапқа»

Ойтолғау

Баға

1 ұпай

Мазмұны-1 ұпай

Ұқсастығы -1 ұпай

Ерекшелігі- 2 ұпай

Еркін ойлауы – 1 ұпай

Еркін сөйлеуі - 2 ұпай

 

Бір сұрақ –1 ұпай

2 ұпай

 

 


Пікірлер (2)

неге мазмунын жазбагансыздар

неге мазмунын жазбагансыздар

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз