Өлең, жыр, ақындар

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу графигі тақырыбына есептер шығару

Ақтөбе облысы, Әйтеке би ауданы

Белқопа орта мектебінің

Математика пәнінің мұғалімі: Оразымбетова Гульсезим Койлыбаевна

 

 

Пәні: математика                            Класы: 6

Тақырыбы:  Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу графигі тақырыбына есептер шығару

Мақсаты

  1. Жеті модульді кіріктіре отырып, екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу графигі тақырыбына есептер шығару  түсінігін қалыптастыру, алған білімдерін практикада қолдануды үйрету
  2. Топтық – ұжымдық жұмысқа дағдылану, өзінің – өзгенің жұмыстарына сыни тұрғыдан қарай білу, АКТ-мен жұмыс жасай білу тиімділігін қалыптастыру, критерий бойынша бағалауға дағдыландыру

Күтілетін нәтиже

Оқушылар ашық сұрақтарға жауап бере отырып, сыни ойлауы артады, топтық жұмыспен шұғылдану арқылы бірге ойлауға үйренеді, зерттеу есептері арқылы ұшқыр ойлауы мен түйінді ой тұжырымдауы жүзеге асады, диалогты қолдану арқылы  сөйлеу мәдениеті жүйеленеді.

Түйінді идея

Жетерсің мақсатыңа біле, біле

Кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

 

Ұйымдастыру.

«Жүрек  жылуы» тренингі

Күннің жадын, сабақ тақырыбын жазу

Оқушылар дөңгелене тұрып, бір – біріне жүрек ұсына отырып тілектерін білдіреді Оқушылар күннің жады мен сабақ тақырыбын көшіріп жазады

Жүрек пішіндес түсті қағаз қиындылары

Қызығушылықты ояту

 

Топтастыру

 

Есептің жауабын табу арқылы топтасады.

 

Үй тапсырмасын тексеру

«Сиқырлы сұрақ»

 2 топқа бірігеді

Оқушылар сұрақтарға жауап береді, бір-бірін толықтырып, қолдау көрсетеді, сұхбат құрады

 

Кеспе қағаздар

 

 

 

 

Мағынаны тану

 

 

Топтық жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

 

 

Жеке оқушылармен жұмыс

Үлгерімі орташа деңгейдегі оқушыға – 5 сурақтан тұратын тест

Үлгерімі жақсы – оқулықтан есеп

Үлгерімі өте жақсы – логикалық тапсырма

 

 

 

Шешілмейтін түйін жоқ деген мақсатпен шиеленіс тренингін өткізу

                          

Әр топқа берілген тапсырма бойынша оқушылар есептің мағынасын ашады, сызбасын құрайды, дәлелдейдейді (зерттеушілік әңгіме)

 

 

Әр топтағы оқушылар деңгейіне қарай берілген тапсырмалармен жұмыстанады,  жұптық тексеру орындалады

 

 

 

 

 

 

 

Плакат А1, түрлі- түсті маркер

 

 

Тест тапсырмалары жазылған кеспе қағаздар, есептер карточкалары, оқулық, логикалық тапсырмаға сай, үшбұрыштап қиылған түрлі түсті қағаз қиындылары

Интернеттен алынған мәліметтер, слайд түріндегі таныстырылымдар

 

Жекелеген тапсырма

№1454

А(3;0), В(2;5), С(-3;10), Д(-6;15) н.ктесі 5х+3у =15 теңдеуінің графигіне  тиісті ме? Оқушылар дәптерлерінде жеке орындайды

 

топтастыру

Кеспе қағазға жазып таратамын

Функция және аргумент болып 2 топқа топтасады.

 

 

Оқулықпен жұмыс

2 топқа кітаптан 2 есеп беремін

 

Ой толғаныс  

Сабақты қорытындылау

Кластер әдісі

           

Үйге тапсырма           

 есептер, «Теңдудің адам өміріндегі маңызы» эссе

 

Сабақ барысында меңгерген білімдері мен алған ақпараттарын түйіндеп, «Күнделік» жазу ұсынылады. Оқушылар

Мен не істедім?

Мен не білдім?

Маған не ұнады, не ұнаған жоқ?

Көп білу үшін қажетті көмек сұрақтары аясында жауаптарын жазады.

кластер әдісі бойынша тақырыпты қорғайды

 

 

 

 

 

Оқушылар бағалау критерийлерін өздері ұсынады және өзара бағалауды жүзеге асырады

 

Оқушылар бүгінгі сабақта нені біліп, не түйгендері туралы ойлары бойынша пікір алмасады,

Плакат А1, маркерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз