Ақтөбе қаласы
"Ақтөбе орта мектебі" ММ
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Куватова Жанар Адилбаевна
Сабақтың тақырыбы: Орта ғасырдағы Қазақстан қалалары
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту сабағы
Сабақтың мақсат -міндеттері:
Әдіс-тәсілі: Кластер, топтық, жұптық жұмыс, сатылай кешенді талдау.
Көрнекіліктер: интербелсенді тақта, маркер, бағалау парағы, презентация, оқулық мәтіні, мақал-мәтелдер жинағы, т.б.
Күтілетін нәтиже:
Сабақтың барысы:
Деңгейлер |
Уақыт |
Ресурстар, модуль |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
||
Ұйымдастыру кезеңі |
1 мин
1 мин
2 мин |
Психологиялық ахуал тудыру
Топқа бөлу
Алтын ережені |
1. Оқушылармен амандасу - Сәлеметсіңдер ме, балалар! Оқушылар бір-біріне қарама- қарсы тұрып,қолдарын ұстап, осы сабаққа байланысты жылы лебіздерін айтады
2. Оқушыларды топтарға бөлу мақсатында Қазақстанның ежелгі қалаларының аттары жазылған қима қағаздар таратылады.
3. «Алтын ережені» қайталату. 4.Топбасшыны сайлау. 5. ББҮ кестесінің 1, 2 -бағанын толтыру. |
- Сәлеметсіз бе? - Сәттілік тілеймін! - Көңілін көтеріңкі болсын! - Жақсы баға ал!
Әр оқушы өзінің суреті бойынша топқа отырады. 1-топ: Отырар 2-топ: Түркістан
1. Белсенді қатысу 2. Тыныштық сақтау 3. Бірін-бірі тыңдау 4. Ойын ашық айту 5. Ынтымақтылық |
Смайлик арқылы көңіл-күйлерін білдіреді
|
||
I деңгей – Білу.
|
3 мин |
АКТ СТО
|
Тақырыпқа шығу мақсатында «Орта ғасырдағы Қазақстан қалалары» слайд көрсету. |
Оқушылар не түсінгенін, сабақтың тақырыбы қандай екені туралы өз ойларын ортаға салады. |
3 шапалақ |
||
2 мин
6 мин |
СТО Миға шабуыл әдісі
Сөздік жұмыс
Сатылай кешенді талдау |
Сіздер қалай ойлайсыздар, мен неге топтардын аттарын осылай қойдым? Бүгінгі тақырыпқа байланысты. - Сендер Қазақстан қалалары туралы не білесіңдер? Жаңа сөздер: Мәдениет тірегі-центр культуры Бой көтеру-возвышаться Әлемдік қарым-қатынас-международные отношения Жазба деректеме-рукопись Монша-баня Безендірілген-украшен Керуен-караван |
Миға шабуыл әдісі арқылы оқушылар Қазақстан қалалары туралы не білетіндерін естеріне түсіреді.
Жаңа сөздерді қайталап оқиды, сөздіктеріне жазады, оларға фонетикалық талдау жасайды. |
||||
II деңгей – Түсіну. |
7 мин |
СТО
|
1-тапсырма. «Қазақстан қалалары» мәтінімен жұмыс. |
1. Әр топ мәтінді оқиды, талқылайды. 2.Берілген сұрақтарға жауап береді. 1) Орта Азия мен Қазақстан қалалары нешінші ғасырда гүлдене бастады? 2) Қазақстанда қандай қалалар бой көтерді? 3) Сырдарияның бойында орналасқан ірі қала қалай аталады? 4) ҮІІ ғасырда Ұлы Жібек жолының ірі мекеніне айналған қай қала? 5) Айша бибі күмбезі қай қалада көтерілген? 6) Сығанақ қаласы қайда орналасқан?
3. Мәтіннен жалқы есімдерді теріп жазады. |
«Саусақ» көрсету арқылы бағалайды |
||
III деңгей – Қолдану. |
7 мин |
|
2-тапсырма. Сөйлемдерге тиісті септік жалғауын жалғаңдар. 1. Қалалар мәдениет... тірегі... айналды. 2. Қазақстан... Сырдария... орта бойына орналасқан ірі қалалары... бірі – Отырар. 3. Тараз қаласы... моншасы болған. 5. Сығанақ – қыпшақ бірлестігі... орталығы. |
Оқушылар тапсырманы дәптерлеріне орындайды.
|
|
||
IV деңгей – Талдау. |
5 мин |
Сәйкестендіру |
3-тапсырма. Сөйлемдерді дұрыс құраңдар.
|
Оқушылар берілген сөйлемдердің сәйкестігін табады.
|
|
||
V деңгей – Синтездеу. |
7 мин |
Диалог
|
Оқушыларға мәтін таратылады. |
Топтар берілген мәтінмен танысып, диалог құрайды. |
«Бағдаршам» |
||
VI деңгей – Бағалау. |
3 мин |
«ББҮ» әдісі |
Бағалау парағын тарату. |
«ББҮ» кестенің соңғы бағанын толтырады. |
|
||
Үй тапсырмасы |
1 мин |
|
«Орта ғасырдағы Қазақстан қалалары» тақырыбына эссе жазу немесе сурет салу не презентация жасау. |
Күнделіктеріне жазып алады |
|
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі