Өлең, жыр, ақындар

Көбейту және бөлу 5∙457, 2285:457

ОҚО, Абай ауданы, Шымкент қаласы

Ынтымақ елді мекені

№54 жалпы орта мектептің

Бастауыш сынып мұғалімі: Якубова Гульчехра

Математика

 

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға көбейту және бөлу амалдарына берілген есептерді шығарту.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, талдау, сұрақ –жауап, топтау.

Көрнекілігі: кеспе қағаздар

Сабақтың барысы

І Ұйымдастыру кезеңі

 Оқушылардың бір-біріне жақсы тілектер айтқызып сабақты бастау.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

9-мысал

500∙2:1000∙20-20+5007 =5700

32∙40:10:32:4∙2492-2492 ꞊0

- Ұзындықтың өлшем бірліктерін атаңдар?

- Ауданды қалай табамыз?

- Қашықтықты қалай табамыз?

Паралель тузулер дегеніміз қандай түзулер?

ІІІ  Жаңа сабаққа кіріспе

- Бөлу мен көбейту қандай амалдар?

- Есе артық десе не істейміз?

- Артық десе не істейміз?

ІV Жаңа сабақ

Бүгінгі біздің өтетін сабағымыз  5∙457, 2285:457 сандарын бір-біріне көбейту және бөлу.

1-мысал

5∙457=2685

457

   5

_____ 

2285

Сандарды бір-біріне көбейткенде алдымен бірлік содан соң ондықты, кейін жүздікті көбейтеміз.

2-мысал

2285  457

2285    5

Бірінші толымсыз бөлінгіш 2 саны. Біздің бұл жерде бөлгішіміз бөлінгіштен көп сан болғандықтан бөліндінің мәні бір таңбалы сан болып шығады.

3 мысал. Бөлуді орында және оны тексер   ІІІ деңгей

3720:465 =8                     2552: 319=8

2944: 736=4                     5562: 927=6

4- мысал. Қалдықпен бөлуді орында

3781: 465=8 (61)                      2698:319=8 (146)

2987: 736 =4(43)                     5693: 927=6 (131)

5- есеп  ІІ деңгей

Бағалары бірдей 6 үстел және 5 партаға 99000 теңге төленді. Бір үстел қанша тұрады. Бір парта қанша тұрады? Үстелдерге қанша ақша төленді? Парталарға ше?

Шарты:

    6 үстел,5 парта- 99000теңге

    1 үстел -? теңге- ? төленді

    1 парта -? теңге  -? Төленді

Шешуі:

99000: (6+5)= 9000                9000∙6=54000                9000∙ 5=45000

Жауабы:  Бір үстел, бір парта 9000 теңге, үстелдерге 54000, партаға 45000 теңге төленді.

Сергіту сәті

Мынау менің жүрегім,

Бәрі осыдан басталған,

Мынау басым ақылды,

Бәрі осы басқарған.

Мынау менің оң қолым,

Көркем жазу атқарған.

6- есепІ деңгей

Есепті әр түрлі тәсілмен шығар

Алматыдан алдымен жүк пойызы, одан соң 2 сағаттан кейін жүрдек пойыз шықты. Жүрдек пойыз жүк пойызын 3 сағаттан соң қуып жетті. Жүрдек пойыздың жылдамдығы 80 км/ сағ. Жүк пойызының жылдамдығын тап.

Шарты:

V1-?

V2-80 км/сағ

T-2 сағат

Т 3 сағат

Шешуі:

80:(3+2)=16

Жауабы: Жүк пойызы 16 км/ сағ жылдамдықпен жүрді.

7-мысал Есепте

376376:56= 6721209 ∙205 =4284537000:200=185

8 ц 7 кг ∙56= 487218 т: 250 кг= 7247 кг  54 см ∙27 =128358

9- мысал

Беті тік төртбұрыш пішінді шахмет тақтасының ені 24 см, ал ұзындығы одан х см артық. Осы тақта бетінің периметрін өрнек түрінде жазып көрсет.

Р=(24+24х)∙2

V Жаңа сабақты бекіту

 Логикалық есептер

1. Байтілеудің үш түлік малының( қой, сиыр,жылқы) саны 3936. Сиыры барлық малының 123-тен бір бөлігіндей, ал жылқысы сиырынан 54 есе артық. Койы нешеу?

 Жауабы: 

3936:136=32 сиыр

32∙54=1728 жылқы

1728+32=1760

3936-1760=2176 қой

5 5 5 5 5 сандарына амал таңбаларын қойып 100 санын шығар.

VІ  Үйге тапсырма

8 мысал

VІІ Оқушыларды бағалау

Рефлексия.

1.      Бүгін қандай сабақпен таныстық?

2.      Сендерге қай тапсырма ұнады? Қандай тапсырмалар қиынға соқты?

3.      Бөлу мен көбейту қандай амалдар?

Теңдік тура болатындай әйнекшеге сандар жаз.

А= 9-6=?+?

Р= 7-3 =?+?

Т= 5-3 =?+?

М= 9-1 =?+?

Қ= 8-3 =?+?

Е= 4-3=?+? 

4       3       5       7       1       2

Р       А       Х       М      Е       Т


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз