Астана қаласы
№ 35 мектеп-лицейі
Тастенбекова Баткен Айтушевна
Қысқа мерзімді жоспар
Сынып: |
3 |
||||||||
Пәні: |
Дүниетану |
||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Біржылдық, екіжылдық және көпжылдық өсімдіктер |
||||||||
Негізгі түйінді идея: |
Көпжылдық өсімдіктер жайлы білу |
||||||||
Оқу мақсаты: |
Өсімдіктердің өмір сүру ұзақтығы жайлы білу |
||||||||
Табыс критерийлері |
|||||||||
Барлық оқушылар: |
Көпшілік оқушылар: |
Жекелеген оқушылар: |
|||||||
а) Көпжылдық өсімдіктерді біледі ә) Тақырыпты мазмұндап айта алады б) в) |
а) түрлерін ажырата алады ә) Тіршілік ортасының өсімдіктерге тигізетін әсері жайлы біледі в) |
а) Елімізде сирек кездесетін кейбір өсімдіктері жайлы біледі ә) б) в) |
|||||||
Уақыты |
Кезеңдері |
Тапсырма |
мақсаты |
Мұғалім не істейді |
Оқушылар не істейді |
Ресурстар |
|||
2 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі Топқа Біріктіру «Малекула «әдісі арқылы |
2 молекула десе, екі-екіден, үш молекула десе үш-үштенг т.с |
Көңіл-күйді көтеру. Топқа бірігу |
Шеңбер құрады. Оқушылармен бірге жұмыс істейді |
Оқушылар жүреді, топтасады |
|
|||
3 мин
|
Үй тапсырмасын тексеру «Дұрыс және қате тұжырымдамасы»
|
1.Ылғалсүйгіш өсімдіктер, ол суда өседі 2. Қияқ пен беде (жоңышқа) ылғал сүйгіш өсімдіктер 3. Күнбағыс көлеңкеге төзімді өсімдік 4. Сүттіген ылғалды өзінің жуан тамырына жинайды. |
Өткен тапсырманы тексеру |
Бағыт береді |
Сигналдық карточкаларды қолданады. Қызыл »жоқ» Сары »білмеймін» Жасыл »ия» |
АКТ-мен жұмыс. Көп жылдық өсімдіктерді көрсету |
|||
10 мин |
Негізгі бөлім
«Тыңдап отырған үштік» |
1-топ Біржылдық өсімдік 2-топ Екіжылдық өсімдік 3-топ Көпжылдық өсімдік |
Жаңа материалды қабылдай отырып ойлау, есте сақтау, білім алу |
Топтағы жұмыстарды бөліп береді. Оқушылардың әңгімесін тыңдап жүреді. |
Шешен: Тілші : Хатшы : Мәтінді жеке–жеке оқиды. Шешен мен Тілші бір–біріне айтады. Хатшы қолына қалам алып керекті жерін түртіп алып отырады. Әңгіменің соңында қорытынды береді. |
|
|||
5 мин |
Бағалау |
Шешен мен тілші қаншалықты сабақты меңгерген |
Бірін–бірі бағалап үйрену |
Бағыт беру |
Смайликтер арқылы бірін–бірі бағалайды. |
|
|||
2 мин |
Сегіту сәті |
Би |
Денені шынықтыру |
Қимылдарды көрсетеді |
Балалар билейді. |
Музыка қою |
|||
10 мин |
Білімді бекіту. |
«Уақыт сызығы» Ағаш үзақ өмір сүреді |
Оқушыр қызықты тапсырмалар дайындайды |
Интернеттен бірге іздейді |
Ағаштың ұзақ өмір сүретінін дәлелдейтін қызық факторларды интернеттен іздейді |
АКТ-ны қолдану. |
|||
2 мин |
|
«Өсімдік әліппесі «топ мүшелері екі минут ішінде өсімдіктердің атын жазып шығады Өсімдік қанша жыл өмір сүре алады? |
Ұйымшыл болады |
Сөздердің қайталанбауын ескертеді |
Әр топ жеке–жеке оқиды. Әр оқушы жеке орындайды.
|
|
|||
5 мин |
|
Ауызекі ғылыми жұмыс |
Ойларын ашық айтқызу. |
Бағыт береді |
«Егер мен...болсам» 5 минуттық эссе |
Дәптерге жазады |
|||
5 мин
|
Рефлексия |
Бүгін сабақта не үйрендің? Жаңа мәлімет алу үшін не үйрендіңдер? Жұмысыңды бұдан да жоғары дәрежеге жеткізу үшін не істеуге болады? |
Сабақты бекіту |
Оқушыларджың қалай жазып жатқандарын бақылайды |
Ойланып, ойларын айтады |
стикерлер |
|||
2 мин |
Бағалау |
Ағашқа жапсыру |
Сабақты қалай түсінгендерін білу |
Қорытынды жасайды |
Стикерлерге ойларын жазады |
|
|||
1 мин |
Үйге тапсырма |
Өз қалаулары бойынша тіршілік ортасын құру. Соған байланысты сурет салып әкелу. |
Келесі сабақта орындалатын жұмысқа дайындық |
Қайдан іздеу керек екендігін айтады. |
Күнделіктеріне жазады |
87-89 бет |
|||
Сабақтан кейінгі ойланатын сұрақтар: |
|||||||||
Не сәтті болды? |
|
||||||||
Не сәтті болмады? |
|
||||||||
Нені жақсартуға болады? |
|
||||||||
Мен өз дағдыларымды нені дамыта алдым? |
|
||||||||
Нені өзгертуге болады? |
|
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі