Өлең, жыр, ақындар

Тікбұрышты үшбұрышты шешу

Ақтөбе облысы,  Шалқар ауданы
Шалқар қалалық «№1 мектеп-гимназиясы»  КММ
Математика пәні мұғалімі: Көпжасарова Нұршаш Сержанқызы

Сабақтың тақырыбы: Тікбұрышты үшбұрышты шешу                                                                                           

Сабақтың мақсаты:                                                                                      

Білімділік:  негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді білу, өрнектерді ықшамдау,тепе-теңдіктерді дәлелдеу, кейбір қатынастарды меңгерту.                                                                                      

Дамытушылық: тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусының, косинусының, тангенсінің және котангенсінің мәндерін жеңіл табуға дағдыландыру.                                                                                          

Тәрбиелік:    жауапкершілікке, өз бетінше еңбек етуге, мейірімділікке, ізеттілікке, тапқырлыққа  тәрбиелеу                     

 Сабақтың типі: білімді тиянақтау                                                                       

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: сұрақ – жауап, оқулықпен және өз    бетімен іздену, практикада бекіту.                      

Көрнекілігі: оқулық; слайдтар,интерактивті тақта, үлестірмелі  қағаздар                                                                                              

                                              Сабақтың барысы:     

  1. Ұйымдастыру бөлімі:

Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу, кезекшінің міндетін белгілеу. Оқушылардың назарын сабаққа аударту, деңгейлік тапсырмаларымен таныстыру.

  1. Нені білу керек?
  2. Кім шапшаң? (сызбамен жұмыс)
  3. Кім тапқыр?
  4. Тест тапсырмалары                                                                                                                                            Тапсырмалар

1. Нені білу керек? (Пифагор теоремасы)

2. a сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсі және мәндері

3. Негізгі тригонометриялық формулалар

4. Дөңес төртбұрыштар және олардың қасиеттері

№ 1

Табаны 6 см, бүйір қабырғасы 5 см-ге тең теңбүйірлі үшбұрыштың биіктігін табыңдар.

№ 2

Ромбының диагональдары 16 смжәне 30 см. Оның қабырғаларын табыңдар.

 

№ 3

Теңбүйірлі трапецияның жоғарғы табаны 60 см, биіктігі 12 см, бүйір қабырғасы табанымен 60 бұрыш жасайды. Трапецияның төменгі табанын табыңдар.

№ 4

Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 20 см, ал іргелес жатқан бұрыштың косинусы 1/2 -ге тең болғанда үшбұрыштың катеттерін табыңдар.

Тест тапсырмалары

1.Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 10 см, кіші катеті 6 см. Екінші катетін табыңдар?                                                                                                   

А) 3 см       В) 5 см       С) 4 см     Д) 8 см                                                                

2. Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 9 см,  12 см, гипотенузасын табыңдар?                                                                                                                

 А)  13 см      В) 14 см       С) 15 см      Д) 16 см                                                    

  3. Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 17 см, бір  катеті 15 см. Екінші катетін табыңдар?                                             

 А)   8 см       В) 10 см       С) 2 см      Д)  9 см                                                         

4. Sin α=√2\2     α=?                       А)  30        В)  60       С) 45     Д) 90                       

5. ctg α=1   α=?                       А) 30       В) 60      С) 45       Д) 90                                

6. tg45 +sin² 17+cos² 17=?                  А)  2      В)   1        С)   3      Д) 0               

  7. α бұрышының синусы деп, ...                                                                             

А)  осы бұрыштың синусының косинусына қатынасы                                       

В) қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы                                               

С) іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы                                            

Д) осы бұрыштың косинусының синусына қатынасы                                         

8. α бұрышының тангенсі деп, ...                                                                           

А)  осы бұрыштың синусының косинусына қатынасы                                                 

В) қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы                                              

 С) іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы                                           

Д) осы бұрыштың косинусының синусына қатынасы                                        

  9. (1-cosα)(1+сosα)=?             А) sin ²α          В) cos²α        С) sin α       Д) cos α

10. cos30\sin60 =?            А)  0       В) 1       С)   2        Д) 3                               

  Тест кілті:  1) д   2) с   3) а   4) с   5) с   6) а  7) в   8) а    9) а    10) в            

   Бағалау  шкаласы: (10 – 9) - “5” (8 – 7) – “4”  (6 – 4) – “3”  (3 – 0) – “2”        

   Үйге тапсырма: есептер жинағынан № 113, 118                                

    Оқушылардың білімдерін бағалау. Сабақты қорытындылау.                                                                            


Пікірлер (2)

Айнахан

Рахмет сізге жұмысыңыздың жемісін көріңіз

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз