Өлең, жыр, ақындар

My flat

Қысқа мерзімді жоспар

 

Сабақ: Ағылшын тілі

Мектеп: Б.Момышұлы атындағы жалпы орта мектебі

Тақырыбы: My flat

Күні: 05.02.2016ж

Мұғалімнің есімі: Ургенишбаева Гульзат Набиқызы

Сынып: 5 «В»

Қатысқандар саны: 14

Қатыспағандар саны:0

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Оқушылардың сөздік қорын молайту барысында өз ойын еркін жеткізе білу қабілеттерін арттыру, сұрақ қою арқылы сын тұрғысынан ойлауға жетелеу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

 

 Үй және үй жиһаздары туралы жаңа сөздерді оқып аударады. There is/ there are орамының қолдану тәртібін біледі.

 

Оқушылардың басым бөлігі орындай алады:

 

Сөздерді  қатыстырып сөз тіркесін, сөз тіркестерінен сөйлем құрайды,  сұрақтарға жауап бере алады, текстпен жұмыс жасай алады.

 

Кейбір оқушылар орындай алады:

 

Салыстырмалы түрде өз ойын еркін жеткізеді, өз бетінше материал ізденіп, оны жинақтай алады, зерттеу жұмыстарына, ауызекі сөйлеуге дағдыланады.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

 

Негізгі сөздер мен тіркестер:

 

Living room Dining room

Washing machine Study room

Garage Garden

 

Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тілдік бірліктер:

 

Талқылауға арналған  сұрақтар:

 

Do you like a room?

Do you live in the flat?

What rooms do you know?

 

Не себепті ..... деп ойлайсыз?

 

Which room do you like?How many rooms in your house?

What do you do in your room? What do you do in living room?

What do you do in kitchen? Have you a bathroom?

Say me please, the rooms name?

 

Жазылым:

 

Picture-сурет sink-раковина

Clock-сағат mirror-айна

Armchair-креслоshelf-сөре

Sofa-диванwashing machine-кіржуғыш машина  window-терезе

Алдыңғы оқу

To learn by heart new words

Жоспар

Жоспарланған уақыт есебі

Жоспарланған жаттығу түрлері

(төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)

Ресурстар

 

Басы

1 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min

 

 

 

 

 

 

 

 

3 min

 

 

 

 

 

 

 

3 min

Organization moment: Greeting.

-Good morning, children! –How are you?

-Good morning, teacher! –We are fine, thank you.

-Who is absent today? -  All are present

- What date is it today? – The 5th of  February

- What day is it today? -Friday.

- What is the weather like today?

- It’s warm and sunny.

Warming up activity. Now, let’s start our song.

Together, together

Together every day

Together, together

We work and play

OK, come here all of you and you must choose your favourite colours. I’ll divide you into three groups, take your sit there.

Түстер арқылы 3 топқа біріктіру. Мозайка әдісі бойынша қима қағаздарды біріктіргенде суреттер шығады. Суреттердердің атауы бойынша топ аттарын белгілеу.

I group is called “Room”

II group is called “House”

III group is called “Flat”

Now, children, today we are going to remember words on the last theme, practice construction There is/ There are, try to create rooms using the description.  In our lesson we speak about our house, flat and room.

Well, let’s begin our lesson. The theme of our lesson “My flat”

Oh, guys look at this board, altogether. First I’ll read then you’ll repeat after me.

Phonetic drill

[i] - kitchen, picture

[e] - bed, bedroom

[i:] - between

[a:] - armchair, carpet

[ͻ:] - wall, hall

[ou] - window, sofa, telephone

[εa] - chair, where, there

Checking up the home work. Now pupil’s I’ll check your home task.

  1. Guess the crossword.  Each group must find 10 words about house, room and flat. I group:

RGLSTUDYROOMFHIKITCHENCLDOORQPM WINDOWVTCHAIR GJUMIRRORNLP CARPETYEXBEDROOMZ TJLTABLEFKFRIDGEJEWD

II group:

DHRLIVINGROOM GSQACLOCKNF EBATHROOMLA RHALLPQVBED

BQUPLANTWA SHINGMACHINEFH CHAIRPWXD ININGROOMTHALL

      III group:

FDBEDROOMKPDIS HWASHERNOSINKBRTW INDOWSACORRIDO RCOOKERLSQTELEVISIONFJIDOORMXTA BLERPLARMCHAIRNGQT

  1. «Графити»  әдісі бойынша жаңа сөздерді сурет арқылы шапшаңдықпен салдыру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АКТ

 

 

 

 

 

Қима қағаздар

 

 

 

 

Ортасы

 

 

 

3 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 min

 

 

5 min

 

 

 

5 min

 

 

 

 

 

3 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min

 Also we have new words for today’s lesson. So, we know  that every flat has rooms, and in every room has things, also we will repeat new words about the things of the room.

New words:

A carpet-кілемAn armchair-кресло

A sofa-диван A clock-сағат

A washing machine-кіржуғыш машина          A dishwasher-ыдыс жуғыш машина

A picture-сурет A chair-орындық

A shelf-сөре A window-терезе

A door-есікA table-стол

A plant-өсімдік A floor- еден

a wall-қабырға a bed-төсек

a mirror-айна a television-теледидар

a cooker-газ плита a fridge-тоңазытқыш

a cupboard-шкаф

Then, children, I’ll give you task. Complete the sentences “Which room is this?”

I group:

  1. You can sleep there….
  2. You can play and walk there…..
  3. You can eat and cook there…
  4. You can live there….
  5. You can clean your teeth there…
  6. You can watch there…

II group:

  1. We can host our guests in this room…
  2. We sleep in this room…
  3. It is the first room when we enter our flat…
  4. We cook in this room…
  5. We take a bath in this room…
  6. We learn our lessons in this room…

III group:

  1. We have breakfast and lunch in the…
  2. We cook dinner and cakes in the…
  3. We go to bed in the…
  4. We watch TV in the…
  5. We plants flowers in the
  6. We wash our face and hands in the….

Well done. The our next task  is “Association” You must write what words are connected with the words “Room”, ”House”, ”Flat”

 

Grammar : There is / There are. We use “there is” in singular form and we use “there are” in plural form.

There is/ There are орамы

Ағылшын тілінде бір заттың бар екендігін сипаттау үшін “There is” және “There are” тіркестері қолданылады. Екі тіркестің де мағынасы бір, тек жекеше және көпше түрдегі формалары.

There is/are + зат есім + мекен пысықтауыш (қайда? деген сұраққа жауап береді)

Positive form   (Болымды түрі)

There is a clock in the room

There are windows in my room

     Negative form   ( Болымсыз түрі)

There isn’t any study in the house

There aren’t any plants on the fire

Question form   (Сұраулы түрі)

Is there a bed in your room?

Are there chairs in the room?

Then I will give you task, you must fill in There is/there are positive, negative and question forms.

I group:

1… two chairs in my  room

2…a big table in the kitchen

3…a dining-room in my flat

4…five pictures in the living –room

5…a carpet in the dining –room

6…. four plants in the living-room

II group:

  1. ………a poster on the wall.
  2. ………two windows in the room.
  3. ……… five pens on the desk.
  4. ……… a bag under the desk.
  5. ………. a key in the hall.
  6. ………. window in the bedroom

III group:

1.  ____  a window in the kitchen?

 2.  ____  any posters in my room?

 3.  ____  doors in Jim’s house?

 4.  ____  a big living room in the flat?

 5.  ____  two bathrooms in the house?

 6.  ____  a table in the bedroom?

 That’s all. Are you tired? Let’s have a rest. We dance altogether.

“If you are happy and you know it”

 

Read and complete sentences with prepositions. Put the prepositions where necessary, write down on your copy book.

On, in, in front of, between, behind

 

Work with text.  Now children, I have letters for you. Miss Bell sent the letters for us. You must read a letter and describe it.

I group :  “My room”

II group: “My house”

III group: “My flat”

 

The next task “Polyglot” you solve the riddles and to say in three languages.

1.A little grey mouse

Lives in a ….

(house-үй-дом)

2. Along the bridge

We carried a ….

(fridge-тоңазытқыш-холодильник)

3. I take a new broom

And clean my ….

(room-бөлме-комната)

4. Go and switch on

The light in the .....

(kitchen-ас бөлме-кухня)

Cinqvein.

Noun : …….
2 adjectives:……
3 verbs: ……..
1 sentence: ……
Synonym: …….

 

 

АКТ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AKT

 

 

 

 

 

 

Соңы

3 мин

Conclusion.

Feedback “Two stars and a wish”

Әр тапсырмадан соң, оқушыларға смайликтер беру арқылы ынталандырып отыру.

 

смайлик

Келесі оқу:

Write an essay “My dream house” in written form

 

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға  қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Стикерлер арқылы бағалау.

Пәнаралық байланыс.

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау.

АКТ-мен байланыс.

Қосымша сұрақтар қою. Суреттер беріп оны сипаттау арқылы сөйлеу қабілеттерін дамыту.

Смайликтермен бағалау.

География, қазақ тілі.

Рефлексия

Сабақтың  мақсаттары мен міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау іске асты ма (тапсырмалар сәйкес болды ма)?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

 

 

 

 

 

 

 

Қорытынды бағалау:

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)

1.

 

2.

 

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

 

2.

 

Осы сабақтың барысында сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім??

 

 


Пікірлер (3)

Айсауле

Ұнады

Айсауле

Жақсы екен .Ұзтаздарға керек екен

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз