Өлең, жыр, ақындар

Каспий теңізі

Қызылорда обылысы, Қазалы ауданы
Бекарыстан би ауылы
№24 орта мектептің
тарих және география пәні мұғалімі
Бүркітбай Әзи Тағыбергенұлы

 

Пәні

География

8 сынып

Сабақ тақырыбы

Каспий теңізі

Мақсаты

Каспий теңізі туралы түсінік беру.

Экология мәселесімен байланыстыра отырып талдау жасау.кәсіптік маңыздылығын анықтау.

Күтілетін нәтиже

Кәспий теңізінің картада тектоникалық құрылымның үстінде жатқандығын анықтайды. Маңызды шаруашылық кәсіп түрлерін түсінеді. Климаттық белдеулері туралы білімдерін кеңейтеді.

Түйінді идеялар

Топпен бірлескен ұжымдық іс-әрекетке бейімделеді. Талдау жасауға машықтанады, өз бетімен білімді игереді.

Сабақта қолданылатын материалдар

Слайд, тірек сызбалар, бейнеролик

Оқыту әдісі

Жаңа әдістер: АКТ, СТО, Оқыту үшін бағалау

Жұмыс түрі: Диалог. Жеке жұмыс. Жұптық жұмыс. Топтық жұмыс.

Дерек көздері

Оқулық, интернет, карта

                                                                  Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Мотивациялық кезең

Амандасу, зейіндерін шоғырландыру

Алақанды ашайық,
Жылулықты шашайық.
Сәттілік тілеп достарға,
Біз сабақты бастайық.

Топтарға бөлу

Ұйымдастыу кезеңі

   - Әрбір адам,

   - Әрбір сабақ,

   - Әрбір ісім,

   - Әрбір сөзім.

- Туысым, досым, жұрағат

- Үйрену, ұғу, ұлағат

- Тірлік, тірек, адамдық

- Шындық ,бірлік, адалдық

Үй тапсырмасын сұрау

Үй тапсырмасы тексеріледі.

«Кім жылдам?»

Интерактивті тақтадан суреттер арқылы сұрақтар беріледі.

Оқушылар үй тапсырамасы бойынша сұрақтарға жауап береді.

Кіріспе

Миға шабуыл.

Бейнеролик арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.

                   Каспий теңізі

«Ойлан, бірік, бөліс» стратегиясын ұсыну

Топпен жұмыс жасайды.

Пікірлерін ортаға салып,т алдап түсіндіреді.

(Постер жасау)

Сергіту сәті

Дене қимылдарын жасау.

   Оңға,
   Солға,
   Алға бір адым,
   Артқа бір адым,
   Жоғары-төмен қарайық,
   Толқын болып жазылайық.

Оқушылар сергіту жаттығуларын жасайды.

 

Негізгі бөлім

«Фишбаун» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру

Оқушылар «Каспий теңізі» тақырыбы бойынша алған білімдерін толықтыру үшін сұрақтар дайындап келесі топ мүшелеріне сұрақтарды беру және басқа топ мүшелері сұрақтарға жауап беріп, балық суретін құрастырып шығады.

Картамен жұмыс

Каспий теңізінің орналасу ретін картадан тапқызу

Каспий теңізіне құятын өзендер мен көлдерді картадан көрсетеді.

Жұптаса орындайды

 

                     «Сандар сөйлейді»

   Интерактивті тақтадан сандар көрсетіледі.

               Концептуальды кесте

Экологиялық жағдайы

Климаттық белдеулері

Кәсіптік шаруашылығы

 

 

 

Оқушылар сандық мәліметпен жауап береді.

 

 

Әр топ мұшелері берілген кесте бойынша интерактивті тақтаға  және өз дәптерлеріне толтырады.

Қорытынды

   Кері байланыс жасау. Тест жұмысы

   «Иа», «Жоқ» әдісі арқылы интерактивті тақтадан сұрақтар көрсету

Берілген тақтадағы сұрақтарға оқушылар «иа» немесе «жоқ» деп жауап береді.

Рефлексия

   Жүрекпен не сездің?

   Көзбен не көрдің?

   Құлақпен не естідің?

Оқушылар жүрекпен не сезгенін,көзбен не көргенін,құлақпен не естігенін стикерлерге жазып «Кір жаятын жіпке» іледі

 Бағалау

   Оқушыларды сұрақтарға жауап бергеніне, сабаққа қатысқанына,топпен жане жеке жұмыс жасағанына қарай бағалаймын

1. Топ бағалаушылары қойған бағаларымен таныстырады.

2. Күнделіктеріне жиынтық бағаларына қойдырады.

Үйге тапсырма

Каспий теңізі туралы реферат дайындау


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз