Маңғыстау облысы, Маңғыстау ауданы, Шетпе селосы
А.Меңдалыұлы атындағы орта мектебінің
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Бектурганова Айтгул Сыдиыковна
Пәні: қазақ тілі |
|
Сыныбы:5-сынып Күні: |
|
Тақырыбы |
Дауыссыз дыбыстардың түрлері |
||
Мақсаты |
Оқушылар дауыссыз дыбыстардың түрлерін меңгереді |
||
Күтілетін нәтиже |
Тапқырыптыңнегізгімаңызынбіле отырып,шығармашылықтапсырмаларарқылыпәнаралық байланыс арқылыойынтиянақтыжеткізе білу қабілеті дамиды. |
||
7 модульдің қолданылуы |
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, |
||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
«Ой қозғау», «Жеміс ағашы», «Себет толтыру», |
||
Қолданылатын ресурстар |
Маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук |
||
Ұйымдастыру кезеңі
|
Сәлемдесу Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу. Түгендеу. «Суреттер» әдісімен топтастыру. Дауыссыз дыбыстан басталатын зат атауларының бас әріптерімен бөліну. Топ атаулары: «Қатаң дауыссыздар» «Ұяң дауыссыздар» «Үнді дауыссыздар» |
Әр топ өз орындарына отырып, сабаққа дайындалады. |
Сабақ кезеңдері |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Білу |
|
Үй тапсырмасын сұрау. «Сен маған, мен саған» ойыны. |
Сұрқ-жауап. |
«Ой қозғау» |
|
Біріңғай қатаң, үнді, ұяң дыбыстардан басталатын сөйлем құраң. |
Мыс: Салтанат сыпайы сатушы. Қалада қар қалың. |
Түсіну «Не білемін?» |
Дауыссыз дыбыстар: б, в, г, ғ, д, ж, з, й, к, қ, л, м, н, ң, п, р, с, т, у, ф, х, һ, ц, ч, ш, щ (26) |
Оқушылар өткен сабақтан алған білімдерін ортаға салады. |
1. Дауыссыз дыбыстардың бірінші сабағында алған білімдерін қайталап айтып беру. 2. Жұмбақтардың шешімін табады.
|
Қолдану |
Оқулықпен жұмыс Топтық жұмыс |
Постер қорғау. |
|
Сергіту сәті |
«Себет толтыру» атты жаттығу жасау |
Оқушылар сергіту сәтін жасайды |
Әрбір оқушы алдарыңда берілген дауыссыздардың ішінен топтық атауларыңа қарай дыбыссыз әріптерді апарып, өз себетіне салады. |
Талдау |
Bilimland.kz сайтынан тапсырма |
Орта деңгей, ІІІ тарау, 1-сабақ. 1. Грамматикалақ тапсырмасында сөйлемдерді толықтырады 2. «жазылым» сөздерден сөйлем құрау, және оларға дыбыстық талдау жасау. |
Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру. |
Жинақтау |
«Жеміс ағашы» ойыны |
|
Әрбір оқушы қоржыннан бір суретті суырып алады, сол суреттегі заттың атауын қазақ тілінде , орыс тілінде және ағылшын тілінде қалай аталатындығын атайды. Содан соң оны өзінің тиісті жемі ағашына жабыстырады. |
Бағалау |
Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағалау парақшалары |
Бағалау парақшасымен, бағалау шкаласын тарату. |
Өзін-өзі топпен бағалайды |
Рефлексия |
Стикерлерді толтыру |
Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну |
Ұсынылған стикерді толтыру |
Маншук
Маған дауысты дауыссыз дыбыстар керек