Өлең, жыр, ақындар

А. Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы өлеңі

ОҚО, Сарыағаш ауданы, №21 Яссауи жалпы орта мектебі
қазақ тілі  пәні мұғалімі Үмбетова Ләззат

Сабақ қазақ әдебиеті

  №21 жалпы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің  аты – жөні: Үмбетова Ләззат

Сынып 5

А. Байтұрсынұлы  «Егіннің

бастары»  мысалы өлеңі

1 – сабақ

Қатысқандар 

Қатыспағандар

Осы сабақ арқылы жүзеге  асыратын оқу  мақсаттары

 

 

Т/Ж2 Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.

Т/Ж3 көркем шығармадағы кейіперлер портреті мен іс – әрекеті арқылы образын ашу;

А/И 1 Әдеби шығармадағы  екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама- қарсы суреттеулерді табу;

Б/С3 Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;

Бағалау критерийі

 1. Әдеби шығарманы мәнерлеп оқып тақырыптың мазмұнын анықтайды.

 2. Шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы идеясын ашады.

 3. Кейіпкерлер бейнесіне талдай отырып, оларды ажырата алады.

 4. Шығарма кейіпкерлерінің өзіне тән құндылығын тауып, эссе жаза алады.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

1. Өлеңді мәнерлеп оқи алады.

2. Берілген сұрақтарға жауап береді.

3. Оқушылар бір-біріне сұрақ қоя алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

1. Шағын мәтін құрай алады.

2. Өз ойларын жеткізе алады.

3. Сөздік қорды дұрыс пайдалана алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

1. Дәнді дақылдың екі түрін салыстыра отырып, бір-бірлеріне түсіндіру жұмысын жүргізеді.

2. Сабақта қолданылған әдістердің барлығымен жұмыс жасай алады.

Тілдік мақсат

Шекірейіп – басқаларды менсінбеу

Теңгермейтін – тең көрмейтін

Сұқтанба – таңдана қарама

Тәкаппар – ешкімді менсінбейді

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: дән, егінші, тәкаппар.

Диалог құруға\шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Сайран ету, тағзым ету, көкке қарау, қайран қалу.                         

Талқылауға арналған сұрақтар

Бидай қандай болу керек?

Ол әкесінен не туралы сұрады?

Әкесі не деп жауап берді?

Қосымша ақпараттар беру.

Ишара

Қимыл қозғалыс

Алдыңғы оқу.

Ы. Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады»

Пәнаралық байланыс

Бейнелеу, еңбекке баулу

Жоспар

Жасалған  уақыты

Жоспарланған жаттығу  түрлері

Педогогикалық әдіс-тәсілдер.

Ресурстар

Басы

 

 

 

10мин

 

 

 

 

Ортасы

 

25 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Соңы

10 мин

Ұйымдастырушылық кезеңі

Ынтымақтастық атмосфера орнату.Оқушылар бір–біріне жылы лебіздерін білдіреді.

Шаттық шеңбері

«Жылы лебіз» тренинг жүргізу.

 

Топқа бөлу

  Мейірімділік. Кішіпейілділік. Адамгершілік. Имандылық.

«Мозайка» сурет қиындылары арқылы топқа бөлу

суреттер

Жаңа сабақ:

сурет арқылы ақын бейнесін ашу

   Миға шабуыл.

  1. Тұлғаны тану.   
  2. Ахмет Байтұрсынұлы туралы не білесіңдер?
  3. Қандай шығармаларын айта аласыңдар?

Қ/Б

Топтық тапсырма

1-тапсырма         

Өлеңнің тақырыбы мен идеясын  анықтаңдар. (Мәтінмен жұмыс)

Дескриптор

 1. Өлеңді мәнерлеп оқи алады.
 2. Шығарма кейіпкерлерінің іс-әрекеттері арқылы шығарманың идеясын аша алады.
 3. Мазмұнын нақты жеткізе алады.

2-тапсырма

 1 – топ:  мәтінде әке мен бала қайда келгенін және нені байқағанын анықтаңдар.
 2 – топ: әке мен бала арасындағы диалогты тауып оқыңдар
 3 – топ: неліктен баланың көзі жалғыз бидайға түсті?
 4 – топ: шығармаға өз ойларыңмен қорытынды жасаңдар

Дескриптор

Өлеңнің идеясын аша алады.
Себебін түсіндіреді.
Мысалдармен дәлелдей алады.
Қорытынды ой келтіреді.
Қ/Б

3-тапсырма. «Венн диаграммасы» арқылы екі бидайды салыстырыңдар.

        

    

Дескриптор

Синоним сөздерді таба алады.
Бидайлардың көрінісін   ажырата алады.
Қ/Б

4-тапсырма

«Қарапайымдылық – қадірлі қасиет» тақырыбына эссе жазу

 Дескриптор

1. Шығармадан алған әсерін және ой толғанысын бейнелеп жазады.
2. Эссегі еркін композицияға құрады.
3. Дәлелді ақпараттармен қамтиды.
4. Эсседе айтылған мәселені қорытындыда жүйелі жазады.
Қ/Б

 Сабақты бекіту

Үйге тапсырма

•    «Егіннің бастары» мысал өлеңін мәнерлеп оқу .
•    Егін туралы мақал-мәтел жаттау.
 Кері байланыс
Жасыл – сабақ барысында түсінікті болған жайттар
Сары – сабақ бойынша әлі де білуім керек деген мәселелер
Қызыл – мүлдем түсіне алмаған мәселелер

 

 

АКТ

 

Слайд, суреттер


«Бұл кім?» әдісі
Сұрақ-жауап

 

«Кластер» әдісі

Топтық жұмыс

Смайлик арқылы бағалау

«Джигсо» әдісі


«Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі

 

«екі жұлдыз,бір тілек»әдісі

 

«Венн диаграмма»
әдісі

 

 

Жұлдызша беру
арқылы


Жеке жұмыс

 

 

 

Смайлик арқылы

 

«Бағдаршам» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалай – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ – мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).

Оқушыны ынталандыру мақсатында әр тапсырманы орындау шеберлігіне қарай мақтап, қолдау көрсетіп отырдым. Қабілетті оқушылар эссе жазғанда ерекше көзге түсті.

Әр тапсырмаға дескриптор құрастырдым.

Оқушыларға жұлдызшалар мен смайликтер беру арқылы сабақ барысында ынталандырып, пәнге деген қызығушылығын арттырамын.

«Менің сабақтағы іс-әрекетім....» кері байланыс алғанда «бағдаршам» әдісін қолдандым. Оқушылар сабақты қалай меңгергенін анықтау  үшін тиімді әдіс екен.

Бүгінгі сабақ бейнелеу, тарих пәнімен байланыста болды.

 

 

 

 

 

Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

 

Кері байланыс алу арқылы:

  - жарайсың!

  - керемет жұмыс жасадыңдар!

  - керемет жетістікке жеттіңдер!

  - топта белсенді болдыңдар!


Пікірлер (7)

лаура

өте керемет

Myrza

Өте керемет!

инкар

керкмет

Эльмира

Рахмет

Зарина

Бұл маған ұнамайды басқа нəрсе жазсаң басқа нəрсе шығып кетет.

elzhas

сразу айтуға болмайды ма? осылай ұзартып жасау керек ия? әди жасайсындар ғой

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз