Астана қаласы
№30 мектеп–гимназиясы
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Абильдинова Асыл Тұрсынбековна
Пән: Қазақ тілі
Сынып : 8
Мерзімі: Сабақтың тақырыбы: Табиғат байлықтары
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың табиғат байлықтары тақырыбы аясында сөйлей біледі, алған білімдерін өмірде қолдана білуге дағдыланады. Табиғат байлығын сақтауға деген сүйіспеншілігін арттырады.
Міндеттері:
- Оқушылардың сөздік қорын арттыру, тілін дамыту;
- Табиғат ананы қорғап, аялауға, табиғат байлығын бағалай білуге үйрету.
Әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап», Жигсо, «көрнекілік» стратегия, ізденушілік әдіс, рөлдік ойын. Ой қозғау, шығармашылық, жұппен,топпен, АКТ.
Көрнекіліктер: интербелсенді тақта, стикерлер, маркер, бағалау парағы, смайлик.
Сілтеме (деректер): Оқулық – Қазақ тілі оқулығы. 8 орыс сынып, Т.Артыкова., Г.Ермекбаева., Алматы: «Атамұра», 2012.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, Қазақстан географиясы,биология
Күтілетін нәтиже:
- Адамның табиғатта алатын ерекше орнын түсінеді.
- Сыни ойлау дағдылары артады.
- Өздігінен тақырыпты меңгереді.
- Қызығушылықтары артады.
-Табиғат байлығын сақтаудың мәнін түсініп, өз идеясын ұсынады.
Табыс критерий
- тақырып бойынша жұмыс істей алады;
- сыныпиастарын тыңдай алады;
- өз ойын мүмкіндігінше жеткізеді;
- қолжетімді сұрақтарға жауап береді;
- проблемалақ сұрақтарды қолданады.
Сабақтың барысы:
Деңгейлер |
Уақыт |
Модуль |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
I деңгей – Білімдік. Психологиял. ахуал тудыру.
|
5 мин |
ОЖТ, ОЖЕС
ОЖТ
СТОү, АКТ. Диалог ОүБжОБ |
Психологиялық ахуал тудыру маақсатында . «Шаттық шеңбер» Оқушыларды «көктем, жаз» суреттері арқылы топқа бөліп, топ жұмысының талаптарымен таныстырамыз. Қызығушылықты ояту. «көрнекілік стратегиясы» Оқушыларға табиғатқа байланысты суреттер таратылады. Суреттің келесі бетінде сұрақтар жазылады. (интербелсенді тақтада көрсетіледі) Сұрақтар: «Иә, жоқ әдісі» 1. Адам табиғатсыз өмір сүре алады ма? 2. Бұл суреттің бүгінгі сабаққа қатысы бар ма? 3. Осы сурет туралы не айта аласың? 4. «Су- тіршілік көзі» -дейді. Келісесіз бе? Осы суреттер арқылы жаңа тақырыпқа шығамын. |
Оқушылар бір-бірінің қолдарын ұстап, сәттілік тілейді.
Сабаққа дайындықтарын көрсетеді.
Оқушылар көктем, жаз суреттерін алып, 2 топқа бөлінеді.
Берілген суреттерді сөйлетеді.
Сабақтың тақырыбын анықтайды.
Ендеше бүгінгі сабағымыз: Табиғат байлықтары. |
Бағалау парағы беріледі.
Вербальды бағалау.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
II деңгей – Түсіну |
15-мин |
ОБжК, ОүБжОБ |
«Табиғат байлықтары» мәтіні таратылады. 191 бет. «Жигсо» стратегиясы. |
-Әр топ мәтінді оқып, аударады. Жаңа сөздермен жұмыс. -топта талдайды. - постерге түсіреді,қорғайды. |
Формативті бағалау. Стикермен бағалау.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
III деңгей – Қолдану
|
5мин |
Диалогтық О ОүБжОБ |
Рөлдік ойын.
|
Әр топ бір сұрақтан жазады. Сандықшаға салып, араластырады. Кезекпен алып, сұрақтарға жауап береді. |
Бірін -бірі бағалау
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1мин |
Сергіту сәті «Қызықты жаттығу» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
IV деңгей – Талдау |
10мин |
СТО,ТжДБо |
Балалар, енді етістіктің бұйрық райының жасалуын еске түсіріңдер. Мына етістіктермен жұмыс жасаңдар. -Жасалу, пайдалану,сақтау,қорғау. А)Етістіктерден бұйрық рай формасын жаса. В) Бұйрық рай етістікпен сөйлем құра. С) Бұйрық райлы етістіктерді қолдана отырып, бүгінігі тақырып бойынша ұран жаз.
|
Бұйрық райдың жасалу жолы туралы үлгі оқушылардың алдында жатады.
Бағалау парағы А деңгейі - "3" А, В деңгейлері - "4" А, В, С деңгейлері - "5"
|
Смайлик арқылы бағалау.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
V деңгей – Синтездеу |
5мин |
ОБжК, СТО,ТжДБо |
Проблемалық сұрақ: Табиғат байлықтарын сақтау үшін менің қолымнан не келеді? |
3-5 сөйлем төңірегінде ой тұжырым, ұсыныс.Эссе жазу.
|
Ишарамен бағалау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау |
2мин |
|
Қандай жаңа мәлімет алдың? -Не үйрендің? -Саған не ұнады? -Саған не оңай болды? -Қандай қиындықтар болды?
|
Білімдерін мына сұрақтар арқылы бағалайды. Қандай жаңа мәлімет алдың? -Не үйрендің? -Саған не ұнады? -Саған не оңай болды? -Қандай қиындықтар болды? |
Екі жұлдыз, бір тілек. |
Оқушының аты |
Суретті сөйлету 1-3 ұпай |
Мәтінмен жұмыс 1-3 ұпай |
Рөлдік ойын 1-3 ұпай |
Грамм. жұмыс 1-3 ұпай |
Қорытынды баға |
|||
|
|
Мәнерлеп оқу, аудару (жұппен) |
Сөздік жұмыс (жеке дара) |
Постер салу (топтық) |
Постер қорғау (топтық) |
|
|
|
Юля |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау критерииі:
1-ұпай - Ойын толық аша алмайды
2-ұпай - ойын толық ашты, бірақ дәлелі жоқ, белсенділігі орташа
3-ұпай - ойын ашық айтып, дәлелдейді, тапсырманы дұрыс орындайды, белсенді
«5» - 18-21 балл;
«4» - 15-17 балл;
«3» - 10-14 балл.
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі