Пән: Информатика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: «Н.Төреқұлов атындағы № 121 жом» кмм |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 17.10.2017 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Кемалова А |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 8«Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Ақиқат кестесі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Логикалық амалдардың айырмашылықтарын көрсету, ақиқат кестесін құру. Логикалық амалдарды практикада пайдалану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ақиқат кестесі және логикалық амалдардың түрлері туралы білімі қалыптасады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Түсінеді, талдайды, қажет болған жағдайда білімін қолданады. Әртүрлі формадағы ақиқат кестесімен жұмыс жасауды меңгереді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Білімін жинақтайды, рефлекция жасайды. Ақиқат кестесінің маңыздылығын талдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Ақиқат кестесін атын, шартты белгісін, графикасын, қасиетін анықтайды. Мысалдар келтіре алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дескрипторлар |
Ақиқат кестесін атын, шартты белгісін, графикасын, қасиетін жіктейді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Пәндік лексика мен терминология: «конъюнкция», «дизъюнкция», «инверсия» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Ақиқат кестесі дегеніміз не? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Жауапкершілігі мол, белсенді азаматтық ұстанымы бар, Өзінің жұмысына жауапкершілікпен қарайды және жоғары жетістіктерге қол жеткізуге ұмтылады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Математика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Логикалық амалдар жөнінде ақпаратқа ие |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
Үй тапсырмасын сұрау.
10 мин |
«Лейбниц», «Буль», ғалымдар бейнеленген суреттер арқылы оқушыларды топқа бөлу Үй тапсырман кестені толтыру
|
Суреттер
Үлестірме лі материал дар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дескриптор |
- пікірлердің формалді тілде берілуін толық орындайды; - пікірге сипаттама береді. |
9 балл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Миға шабуыл 2 мин
10 мин
|
Оқушылар жасырынған сөзді табады. Ақиқаттық кестесі – бұл логикалық күрделі пікірлердің қабылдайтын мағынасына қатысты, оның құрамына кіретін жай пікірлердің жиынтығын көрсететін кестені айтады. Логикалық көбейту: Екі немесе одан да көп пікірлердің «және»жалғаулығы көмегімен біріктіру амалы логикалық көбейтунемесе конъюнкция д.а. Логикалық көбейту функцияның ақиқаттық кестесі мен графикалық бейнеленуі Ақиқаттық кестесі
Логикалық қосу (дизъюнкция): Екі немесе оданда көп пікірлерді «немесе» жалғаулығы көмегімен біріктіру амалы логикалық қосу немесе дизъюнкция д.а. Логикалық қосу функцияның ақиқаттық кестесі мен графикалық бейнеленуі Ақиқаттық кестесі
Логикалық теріске шығару (инверсия) «Емес» жалғаулығының көмегімен пікірді теріске шығару амалы логикалық теріске шығару немесе инверсия д. а. Инверсия – ол әрбір қарапайым пікірлерге, негізгі пікірдің жалған екенін қорытындылайтын күрделі пікірді сәйкес қояты логикалық амал. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 мин
6 мин |
Логикалық теріске шығару функциясының ақиқаттық кестесі Ақиқаттық кестесі
Ақиқат кестесін құру
Дискриптор – аралық формуланы есептейді - Логикалық формуласын табады «Конверттер» әдісі арқылы тапсырманы орындату
Дискриптор – байланыстырушы сөзді табады - Аталуын жазады |
Таратпа кеспе қағаздары.
Жеке жұмыс
2 балл
Конвертке салынған үлестірме материал Дар
7 балл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 мин
4 мин |
Динара пианинода немесе флейтада ойнағысы келеді. Серік домбырада немесе гитарада ойнағысы келеді. Майра гитарада немесе баянда ойнағысы келеді. Муса флейтада немесе домбырада ойнағысы келеді. Ал кішкентай Сәкен баянда ойнағысы келеді. Олрдың анасы үйде бар музыкалық аспаптарды (пианино, флейта, домбыра, гитара, баян) балаларының бәрі риза болатындай етп бөліп бере ала ма?
Дискриптор – тапсырманы толық орындайды (5 балл) Үйге тапсырма: §6 оқып келу Бағалау – оқушыларды жинаған балына сәйкес бағалаймын |
Таратпа кеспе қағаздары.
Үй тапсырмасын оқушылар күнделікке жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ақпараттық ресурстар |
Информатика 8-сынып оқулық Информатика әдістемелік құралы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларғақалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Жеке, жұптық, топтық және бүкіл сыныпты қамтитын тапсырмалар арқылы берілген тапсырмаларды оқушылардың қабілетіне қарай орындатамын; |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? 20 – 23 балл «5» 15 – 20 балл «4» 10 – 15 балл «3» 0 – 10 балл «2» |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Кабинет қауіпсіздік ережесін сақтау Көзге арналған жаттығулар, Арақашықтықты сақтау Дұрыс отыра білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақбағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы даойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Гульшат
керемет материал