Өлең, жыр, ақындар

Биквадрат теңдеулер

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Квадрат теңдеулер

Мектеп: №167

Күні: 18.01.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Шаудирова Ляззат

Тастыбаевна

Сынып: 8ә

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Биквадрат теңдеулер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Биквадрат теңдеулерді шешу тәртібін білу;

Биквадрат теңдеулерді шешу кезінде жаңа айнымалыны енгізу тәсілін қолдану

Сабақтың мақсаты

Биквадрат теңдеулерді шешу кезінде жаңа айнымалыны енгізу тәсілін қолдануды үйрету

Бағалау критерийі

Биквадрат теңдеулерді шеше алады;

Жаңа айнымалыны енгізу тәсілін қолдана алады;

Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеуді шешу алгоритмін  біледі;

Тілдік мақсаттар

Биквадрат теңдеулерді шешугеқолданатын амалдардың тәртібін түсіндіреді;

Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеуді шешу алгоритмін түсіндіреді;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

  • Биквадрат теңдеулер;
  • жаңа айнымалыны енгізу тәсілі;
  • квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулер;
  • квадрат теңдеудің түбірлері;
  • Виет теоремасы;
  • Дискриминант табу;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулердің бірі – биквадрат теңдеулер болып табылады

Құндылықтарға баулу

Еңбекке және шығармашылыққа баулу, ынтымақтастықпен қарым-қатынас жасау қабілетін қалыптастыру

Пәнаралық байланыс

Физика және геометрия пәндерінде биквадрат теңдеулер кеңінен қолданылады

АКТ қолдану дағдылары

Интернеттен биквадрат теңдеулерге мысалдар алу қажет болады

Алдыңғы білім

Квадрат теңдеулерді шешу тәсілдерін біледі;

Виет теоремасы формулаларын пайдаланады; 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың

басы

0 – 5

 

 

1.Ұйымдастыру:

а) оқушылармен амандасу

ә) сыныпты топқа бөлу

б) үй тапсырмасын тексеру

«Қағаз қиындылары» арқылы: бірнеше формула жазылған қағаздардың әрқайсысын топ құрамындағы оқушылар саны бойынша кесіп, оларды араластырып, оқушыларға таратып беремін. Оқушылар қиықтардан формула құрастырып, сол бойынша топ құрайды.

б) Жағымды психологиялық ахуал тудыру:

 «Шаттық шеңбері» арқылы сабақты бастаймыз. Топтағы оқушылар бір-бірінің қолынан ұстап, алақан жылуы арқылы жылы лебіздер айтады.

Қуанамын мен де, (өзін көрсетеді)

Қуанасын сен де, (жанындағы досын көрсетеді)

Қуанайық достарым, (бір-бірінің қолынан ұстайды)

Арайлап атқан күнге. (қолдарын жоғары көтереді) 

2. «Ой қозғау» қайталау сұрақтары

Қандайтеңдеу квадрат теңдеу деп аталады?

Толымсыз квадрат теңдеу деп қандай теңдеуд іайтады?

Келтірілген квадрат теңдеу деп қандай теңдеуді айтады?

Квадрат теңдеу түбірлерінің формуласы 5. Дискриминанттың таңбасына байланысты түбірлерінің саны

6. Виет теоремасын тұжырымда

7. Кері теореманы тұжырымда

А4 форматтағы қағаз

Сабақтың ортасы

6-11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. «Ойлан, бөліс» жұптық жұмыс

Теңдеулерді дұрыс жауаптармен байланыстырыңдар

Берілген тапсырманың дескрипторы:

1

Жаңа айнымалы енгізеді

1

2

Шыққан квадрат  теңдеуді шешеді

1

3

Орнына қою арқылы мәнін табады.

1

 

4. Топтық жұмыс

Топқа берілген тапсырманың дескрипторы:

1. Теңдеуге жаңа белгілеу енгізеді

1

2. Шыққан квадрат теңдеуді шешеді

1

3. Берілген теңдеудің түбірлерін табады

1

Өздік жұмыс

 

Топқа берілген тапсырманың дескрипторы:

1. Жаңа айнымалы енгізеді

1

2. Квадрат теңдеуді шешеді

1

3. Орнына қою арқылы мәнін табады.

1

 

5.

1.Түбірлері болатын биквадрат теңдеуді жазыңдар.

2. Түбірлері  болатын биквадрат теңдеуді жазыңдар.

3. Түбірлері  болатын биквадрат теңдеуді жазыңдар.

 

 

Интербелсенді тақта

Слайдтар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-сынып оқулығы, Шыныбеков Ә.Н.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=axuBq7ubNfE

 

 

 

 

7-сынып оқулығы, Шыныбеков Ә.Н.

 

 

 

 

http://www.cleverstudents.ru/expressions/transformations_of_rational_expressions.html

 

Аяқталуы

36-40

6. Кері байланыс. Бір ауыз сөз.

Сабақтың мақсатына жеттік пе? Неліктен олай ойлайсыздар?

Сабақта ең маңызды не болды?

Тақтада көрсетілген сәйкес бағанға стикер жабыстырады (аттарын жазып, өздерінің сабақты қалай түсінгенін немесе көңіл-күй деңгейін білдіреді).

Интербелсенді тақтадағы смайликтер сызбасы

Келесі сабаққа тапсырма

 

Саралау:

Әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар беремін; Ресурстарды интернеттен және оқулықтан, әртүрлі дидактикалық материалдардан жинақтаймын;

Оқу материалының көлемі бойынша тапсырмаларды  сараптаймын:

Барлық оқушылар оқушылар биквадраттеңдеулерді шешу тәртібін біледі, бірақ есептегенде қателеседі, сол себепті ол оқушыларға әрбір қадамды түсінуге көмектесемін;

Оқушылардың көбі биквадраттеңдеулерді шешу ретін біледі, амалдарды орындайды, бірақ кейде қателеседі, сондықтан ол оқушыларға бағыт-бағдар беремін;

Кейбір оқушылар биквадраттеңдеулерді шешу ретін біліп, есептің шешімін тез табады;

Мұндай оқушыларға қиындығы жоғары есептерден тапсырма беремін;

Бағалау:

Сабақ барысында қалыптастырушы бағалауды жүзеге асырамын. Ол үшін берілген әрбір тапсырмаға бағалау критериі мен дескрипторлар құрастырып, жинаған балдарын санаймын, оқушыларға смайликтер беріп отырамын.

 

1-4 – Ізденуің керек..

5-7 – Толықтыр..

8-10 –Жарайсың !

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау:

Сабақ барысында оқушылар қауіпсіздік техникасы ережелері мен тазалық-гигиеналық талаптарды сақтайды;

Жұмыс барысында олар жазатын (қаламсап) құралдарды пайдаланады;

Жұмысты тек мұғалімнің рұқсатымен бастайды;

Оқу-құралдарын тек қажетті жағдайда ғана пайдаланады.

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлағансаралау шараларытиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Жалпы бағалау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


Пікірлер (2)

Бақыбаева Б

Жарияланған материалыңызды пайдалануға болады дұрыс жазылған

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз