Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласы
№69 жалпы орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Алипбаева Акнур Тилеубековна
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ Сабақ жоспары
САБАҚ: қазақ тілі |
МЕКТЕП: №69 жалпы орта мектебі Шымкент қаласы |
||||||||||||||||||||||||
ТАҚЫРЫБЫ: |
Қара шаңырақ |
||||||||||||||||||||||||
КҮНІ: 16.10.17ж |
МҰҒАЛІМНІҢ ЕСІМІ: АлипбаеваА |
||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 5 В |
ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ: |
ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ: |
|||||||||||||||||||||||
САБАҚҚА НЕГІЗДЕЛГЕН ОҚУ МАҚСАТЫ (МАҚСАТТАРЫ) |
Т/А1. Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау. ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||||||||||||||||||||
САБАҚ МАҚСАТТАРЫ |
Барлық оқушылар: мәтінді түсінеді, тірек сөздерді табады |
||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, емлелік ерекшеліктерін түсінеді |
|||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Дыбыстық жүйесін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай мәтін жазады |
|||||||||||||||||||||||||
БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІ |
1. Мәтінді түсінеді, идеясын анықтайды. 2. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, емлелік ерекшеліктерін түсінеді. 3. Орфографиялық нормаға сай мәтін құрай алады. |
||||||||||||||||||||||||
ТІЛДІК МАҚСАТ |
Оқушылар: оқылған мәтіннің мазмұнына байланысты отбасы тақырыбында қанатты сөздер мен мақал-мәтелдер айта алады. |
||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: қара шаңырақ, мұра, киелі, тірек. |
|||||||||||||||||||||||||
әке шаңырағы, мұрагерлік |
|||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||||||||||||||||||||||||
Отбасы мен үшін қасиетті ұғым болып табылады |
|||||||||||||||||||||||||
Неліктен отбасы адам өмірінде ең маңызды орын алады? |
|||||||||||||||||||||||||
Қара шаңырақтың әке шаңырағы болып аталуында үлкен мән бар. |
|||||||||||||||||||||||||
Ұл бала-ұрпақ жалғастырушы және шаңырақтың иесі. |
|||||||||||||||||||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: «Қасиетті Қара шаңырақ» тақырыбында сұхбат жазу үшін көркемдеуіш мақал-мәтелдерді пайдалану. |
|||||||||||||||||||||||||
ҚҰНДЫЛЫҚТАРҒА БАУЛУ |
Ата-бабаларымыздың ұлы істері сақталған салт-дәстүрімізді дәріптеу, алған білімін өмірдің кез келген саласында тиімді қолдана білуіне ықпал ету. |
||||||||||||||||||||||||
АЛДЫҢҒЫ ОҚУ |
Сән, киім, талғам |
||||||||||||||||||||||||
ЖОСПАР |
|||||||||||||||||||||||||
ЖОСПАРЛАНҒАН УАҚЫТ |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыздар) |
РЕСУРСТАР |
|||||||||||||||||||||||
Басы
10 минут
|
1. Ұйымдастыру кезеңі
1.«Отбасы» деген ұғымды қалай түсінесіңдер? |
Түрлі түсті қағаздар
Қосымша 1 Суреттер топтамасы
|
|||||||||||||||||||||||
Ортасы
25 минут |
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі» Қазақ тілінде тыңдалым/ айтылым дағдысы қатар жүретіндіктен, тыңдалымнан кейінгі айтылым тапсырмаларын дискуссия, дебат, сұхбат және т.б. белсенді жұмыс түрлері арқылы ұйымдастыру тиімді болып табылады. Айтылым барысында сөйлеу дағдыларын дамыту мақсатында мынадай саралау тапсырмалары беріледі. 2-тапсырма Дескрипторлар: Мұғалім сөзі: Орфографиялық нормалар оқу мақсатын басшылыққа ала отырып,қазақ тілінің дыбыстар жүйесі туралы теориялық білімдерін қайталап, оқушылар еске түсіреді.
Жауап үлгісі: (ықтимал жауаптар)
Осы берілген сөздердің екеуіне дыбыстық таладау жасау. Дескрипторлар: Берілген сөздердің мағынасын түсіндідіреді. Екі сөзге дыбыстық талдау жасайды. Сабақты қорытындылау. «Бес жолды өлең» әдісі 1. Зат есім |
Мәтін
Қосымша 2 Кесте |
|||||||||||||||||||||||
Аяқталуы 5 минут
|
Кері байланыс
Үй тапсырмасы «Менің отбасым» тақырыбында эссе жазу. |
Кері байланыс қағазы. |
|||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
|
|
|||||||||||||||||||||||
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Топтар бір-біріне қолдау көрсетеді. |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз Смайликтер арқылы Өзара кері байланыс, топтар бір-бірінің жауабын дескрипторлар арқылы бағалайды. |
Пәнаралық байланыс Тарих, әдебиет |
|||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және нелікен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
Зарина омарова
Менің айтарым жоқ.Классно супер !