Тақырыбы: 54-САБАҚ |
Қысқаша көбейту формулалары. Екі өрнектің квадраттарының айырмасы |
|||||||||||||||||||||||
Күні,айы: 16.01.18ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Оналбаева Шахаризада Айбергеновна |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: |
||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.2.1.10 7.2.1.11 a2-b2=(a-b)(a+b) , қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану |
|||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Екі өрнектің квадраттарының айырмасының формулалары туралы түсінік қалыптасады. |
|||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Ойын нақты жеткізе алады; - Өзін-өзі реттейді; |
||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Оқушылар өткен тақырып ұғымы жайлы толық түсінік алады, оны қолданып есептер шығаруға үйренеді. |
||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Еңбекке және шығармашылыққа баулу, ынтымақтастық пен қарым- қатынас жасау қабілетін калыптастыру |
|||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Физика, информатика, геометрия, қазақ тілі. |
|||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты лексика мен терминология |
Өрнек , формула. Қыскаша, көбейту, квадрат, теңдеу, қосу, азайту. |
|||||||||||||||||||||||
Диалогқа жазылымға қажетті тіркестер: |
Екі өрнектің квадраттарының айырмасы осы екі өрнектердің ... көбейтіндісіне тең. |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері |
Жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы (2-5 минут) 10.25-10.30 |
Оқушылардың сабаққа дайындығы. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. Алгебра пәнін қызығып оқимыз, есептерді түсініп шығарамыз. Үй жұмысын бекіту:№ 38 , №42 1. Екі өрнектің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісін табудың ережесін айт. 2. Екі өрнектің квадраттарының айырмасын көбейткіштерге жіктеу ережесін айт. 3. (a-b)(a+b)= |
|
||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (6-30минут)
10.31-10.50 |
Өткен тақырыпқа қатысты қайталау арқылы топпен жарыс. Берілген тапсырманы уақытылы орындау, тапсырманы орындау керек, есептер шығару арқылы қайталау жұмыстарын жүгізу тақырыптарды талдау. Топ басшысын тағайындау: Жарыс сабағы: Кім жылдам? Кім шапшаң? (7-11-минут). 1-топ: 1-қатар: 1. ( ab-2c)(ab+ 2c) = 2. Теңдеуін шеш а2-16 2-топ: 2-қатар: 1.(m-2n)(m+2n) = Теңдеуді шеш:в2-49= 3- топ: 3-қатар: 1. (a-2n)(a+2n)= 2.Теңдеуді шеш: в2-9 Оқулықпен жұмыс№ 39-40 (12-30 мин.) |
Оқулық
Қосымша тапсырма:1.7 №1жұмыс дәптер |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы (31-38 мин)
10.51-10.58
10.59-11.02
11.03-11.05 |
«Ойлан, бөліс, бірік» арқылы тақырыпты жинақтау Тақырыптың мағынасы мен идеясын талдау үшін әр топқа тапсырма беріледі, әр топ өз тапсырмасын орындаған соң екінші топқа ұсынады Топтық жұмыс.
Оқушыларды 3 топқа бөліп тапсырма беріледі. (тапсырма тақта арқылы тексеріледі) 1-топ. 1. Амалдарды орындаңдар. (m +5)(m - 5) 2. Көбейткіштерге жіктеңдер. 0,16 - х2 3.Теңдеуді шеш. х2 – 25 = 0 2- топ. 1.Амалдарды орындаңдар. (х - 4)(х + 4) 2.Көбейткіштерге жіктеңдер. 0,25 – у2 3.Теңдеуді шеш. У2 – 81= 0 3 - топ. 1.Амалдарды орындаңдар. (у - 6)(у + 6) 2. Көбейткіштерге жіктеңдер. 36 – х2 3.Теңдеуді шеш. Х2-100=0 Жауабы: m2-25 (x-0.4)(x+0.4) (x-5)(x+5)=0, x1=5,x2=-5 X2-16 (0.5-y)(0.5+y) (y-9)(y+9)=0, y1=9,y2=-9 y2-36=0 (6-x)(6+x) (x-10)(x+10)=0, x1=10,x2=-10 Қатесін тап (Дұрыс емес теңдікті анықта).( 38-39мин.) А. (3b – c)(3b +c) = 9b2 – c2 B. (x + 4)(4 - x) = 16 – x2 С. 36п2-49=(6п-7 )(7-6п) Д. Y4 – 25 = (y2 - 5)(y2 + 5).
Үй жұмысы: №39, №40, №41 (1-3 есеп) Рефлекция: Өзің үшін қандай білім алдың? Нені білгің келеді? Қызыл- көмекті қажет ететін Сары-кейбір тапсырмалардан қиналатын Жасыл- тақырыпты толық меңгерген Саралау: Тапсырмаларды оқулықтан, дидактикалық материалдан алдым. Барлық оқушылар қыскаша көбейту формулаларын, қасиеттерін біледі, қолдана алады. Анағұрлым қабілетті оқушыларға В.С нұсқаларынан тапсырма беремін. Оқушыларға көмектесемін, бағыт-бағдар беремін. Бағалау: Сабақ барысында қалыптастырушы бағалауды жүзеге асырамын. Окушыларға түрлі-түсті қағаздар беріп отырамын. Сабақты қорытындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады. Оқушылар сабақ барысында нені білгенін,қалай жұмыс істегенін,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не қиындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады. |
|
||||||||||||||||||||||
|
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі