Мұғалім: Теміралы М.Н
Класы: 4 «б»
Пәні: Математика
Тақырыбы: Есепті теңдеу құру арқылы шығару.
Мақсаты: теңдеу құру арқылы есептер шығару жолдарын пысықтау.
1. Балалардың есептерді арифметикалық және теңдеу құру арқылы шығару сияқты тәсілдері жөнінде білімдерін қорыту.
2. Есептеу дағдыларын жетілдіру; логикалық ойлау және салыстыру қабілетін дамыту.
3.Талдау, салыстыру, қорытынды жасай білуге баулу.
Әдісі:түсіндіру, сұрақ-жауап, іздену
Көрнекілігі: плакаттағы суреттер,сызба, кестелер.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Үй тапсырмасын тексеру.
№ 9, ауызша тексеру.
Өткенді пысықтау. Теңдеу дегеніміз не?
Белгісіз санды немен белгілейміз?
Жаңа сабақты түсіндіру.
Көркем жазу.
2 2 =4 2 3 =
Оқулықпен жұмыс № 1.
Есепті оқу, талдау, шартын құру, периметрін өрнек түрінде жазу.
а) Тік төртбұрыш ә) Тік төртбұрыш
1-ші қабырғасы – х см Ұзындығы а—х см
2-ші қабырғасы -4 см Ені -- в -2 см
3-ші қабырғалары -.3см Р -? См
4-ші қабырғасы -3 см
Р- ? см Шешуі. Р=( х см +2 см) *2
Шешуі. Р= Х см+ 4см +3см+3см=Х см+10 см
№2
Есепті оқу, талдау, шартын құру, екі тәсілмен шығару.
Алманың бағасы -210 тг -бұл картоптан 3 есе қымбат
Картоптың бағасы - ? тг немесе х тг
Шешуі. а) 210:3=70 тг ә) х *3=210
Х=210:3
Х=70
Жауабы. Картоптың бағасы -70теңге
№3
Есепті оқу, талдау, шығару.
Тік төртбұрыш
Р -32 см
в-? См - х
а -? 3есе артық -х *3
Шешуі.
Есепті теңдеу құрып шығару.
Р= ( а+в) *2
32=( Х *3 + Х) *2
32:2=( х*3+х) *2:2
16= х*3+х мұндағы х=4 х*3= 4*3=12
Жауабы. Тік төртбұрыштың ені- 4см, ұзындығы 12 см
№4
Есепті оқу, талдау, шартын құру, есепті теңдеу құрып шығару.
1-ші табаққа 3кг –нан -?қап ұн
2-ші табақта -10 кг +2кг -?қап ұн
Шешуі. Х*3 =10+2
Х=12:3
Х=4
Жауабы.4 қапшық ұн.
№5
Есепті теңдеу құрып шығару.
Тік төртбұрыш
Р -192 см
1-ші қабырғасы – 56 см
2-ші қабырғасы - ? см
Шешуі. Р =( а + в) *2
192=( 56 + х) *2
56+х =192:2
56+х=96
Х=96-56
Х=40
Жауабы. 2-ші қабырғасы – 40 см
№6
Есепті теңдеу құрып шығару.
Қыз бала – х *20 тг
Ер бала - 300 тг +100 тг
Шешуі. Х *20 = 300+100
Х *20= 400
Х= 400:20
Х=20
Жауабы. Қыз баланың 20 – 20теңгелігі болған.
№7
а) Сурет бойынша есеп құрастыру, оны ауызша есептеу.
Машина 100 км жолға 9 литр бензин жұмсайды.Машина 200 км жолға неше литр бензин жұмсайды? 300 литрге ше? 400 литрге ше? 500 литрге ше?
100 км -9 л
200 км-?л Шешуі. 200:100 *9=2*9=18 л
300 км -? Л Шешуі. 300:100 *9=3 *9=27 л
400 км -?л Шешуі. 400:100 *9= 4*9= 36 л
500км -? Л Шешуі. 500:100 *9= 5*9=45 л
Жауабы. 200 км-18 л, 300 км- 27 л, 400 км- 36 л, 500 км- 45 л.
ә) 10 домбыраға – 20 шек
6 домбыраға -? Шек
Шешуі . 20: 10= 2 ш
*2 = 12 ш
Жауабы. 6 домбыраға 12 шек қажет.
Шығармашылық тапсырманың жауабы. 48 *2=56 цифр қажет.
Бекіту: бүгінгі сабақта не істедік, неге үйрендік?
Үйге тапсырма: №8, № 9. 127- бет.
Бағалау.
Бибіайша
Мұғалімдерге өте тиімді