Қазақстан Республикасының білім және ғылым министрлігі
Қарағанды облысының білім басқармасы
«Теміртау кәсіптік-техникалық колледжі» КММ
Математика пәнінен ашық сабақ жоспары
Тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді түрлендіру
Құрастырған математика пәні оқытушысы Дағысқызы Ж.
Бұл тақырыпты таңдаған себебім:
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
Топты таңдау себебім:
Құзыреттілігі: Математикалық білімнің кәсіби мамандыққа бағытталуы дағды мен іс әрекет негізінде өздігінен ізденетін, өздігінен шешім қабылдайтын, нарық заманында өмір сүріп, адал еңбектенетін, бәсекелестікке қабілетті болу. Өз еркімен ойлау қабілетін дамыту, түйіндерді шеше білуі, бағалау қабілеттілігін дамыту. Ұдайы кәсіби деңгейінің өсуіне, жаңа білімді игеруге дайын болу;
жаңа ақпараттық дамыған қоғамда белсенді шығармашылық іс-әрекетке дайын болу.
Күнтізбелік – тақырыптық жоспардан қысқаша үзінді.
4.5. Тақырып. Қарапайым тригонометриялық теңдеулер және оларды шешу
4.6. Тақырып.Тригонометриялық тепе -теңдіктерді түрлендіру
4.7. Тригонометриялық теңдеулерді және теңдеулер жүйесін шешу әдістері
Тобы: _____ 1-курс
Пән: Математика
Сабақтың тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе - теңдіктерді түрлендіру
Сабақтың мақсаты: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктердің шығу жолымен танысып және негізгі формулаларды қолданып , бір тригонометриялық функцияның мәні бойынша қалғандарының мәнін табуға есептер шығаруды үйрету
Білімділік: Тригонометриялық тепе-теңдіктердің негізгі формулаларын меңгеру, түрлі жұмыстар арқылы оқушының білімін жетілдіру
Тәрбиелік: Студенттерді жауапкершілікке, өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу. Тез ойлап, тез қорытуға және сөйлеу мәдениетіне тәрбиелеу.
Дамытушылық: Студенттерді өз бетімен, ұжыммен жұмыс істеу біліктіліктерін дамыту, есте сақтау, ой - өрісін дамыту, өмірдегі көрген деректерді пайдалана білуіне және шығармашылықпен жұмыс істеуге дағдыландыру, шығармашылық тапсырмалар арқылы дамыта оқыту;
Құзыреттілігі: Математикалық білімнің кәсіби мамандыққа бағытталуы дағды мен іс әрекет негізінде өздігінен ізденетін, өздігінен шешім қабылдайтын, нарық заманында өмір сүріп, адал еңбектенетін, бәсекелестікке қабілетті болу. Өз еркімен ойлау қабілетін дамыту, түйіндерді шеше білуі, бағалау қабілеттілігін дамыту. Ұдайы кәсіби деңгейінің өсуіне, жаңа білімді игеруге дайын болу;
жаңа ақпараттық дамыған қоғамда белсенді шығармашылық іс-әрекетке дайын болу.
Күтілетін нәтиже: Студенттердің түсінуі тиіс: Тригонометриялық тепе-теңдіктердің формуласын оқиды, түсінеді,түсіндіреді.
Студенттердің құндылық бағдары болуы: Теориялық білімдерін жүйелей білді. Ойларын еркін жеткізеді.
Студенттер жасай біледі: Формулаларды қолданып есептер шығарады.
Топтық жұмыс арқылы оқушылар арасында жақсы қарым-қатынас орнайды, белсенді жұмыс істеуге дағдыланады.
Пәнаралық байланыс: ағылшын тілі, тарих
Кешендік оқу-әдістемелік жабдықтар: таратылатын тағам суреттері, «Негізгі тригонометриялық тепе теңдіктерді түрлендіру» тақырыбына презентация ,стикер, проектор.
Сабақтың құрылымы: I. Ұйымдастыру кезеңі: 2 мин
II. Тірек білімдерінің өзектілігі. 5 мин
III. Жаңа білімдерді меңгерту. 15 мин
Жаңа материалды түсіндіру.
IV. Білімді пысықтау. 16 мин
1. Сәйкестендір
2. «Өрнекті ықшамда»
V. Сабақты қорытындылау 3 мин
Білімді жинақтау.
Білімдерін бағалау
VI. Үй тапсырмасы. 2 мин
VII. Рефлексия 2мин
Сабақ барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Сәлемдесу.
2. Сабақтың мақсаты және міндеттері.
3. Сабақтың құрылымын таныстыру.
Эпиграфты оқу. « Оқушы толтыратын ыдыс емес, жандыратын алау»
Топты үш топқа бөлеміз:
II. Тірек білімдерінің өзектілігі.
Ортаға бір студент шығып орындыққа отырады. Басқалары оған сұрақтарын қояды.
Мен де төмендегі сұрақтарды қоямын:
1.сos60º мәні неге тең?
6.ctg П/4 мәні қандй?
9.ІV ширекте y=tgα қандай мәнді қабылдайды?
11.1 рад неше градусқа тең?
12.ІІІ ширекте α бұрышы нешеге тең?
13.ctg(3П/4) функциясының мәні?
III. Жаңа білімдерді меңгерту.
Жаңа сабаққа өтпес бұрын алдын ала берілген тапсырма бойыншаАхметова Айгерімнің «Тригонометрияның шығу тарихы» тақырыбына дайындаған презентациясына назар аударайық.
SEQ "Рисунок" \*Arabic 1 сурет |
Ұзындығы r- ға тең ОА радиусын α бұрышына бұрғанда, ол ОВ ға орын ауыстырсын (1сурет). Олай болса тригонометриялық функциялардың анықтамасы бойынша sin α = y/r , cos α =x/r, бұдан y=rsinα, x=rcosα шығады.
Центрі координаталар басына орналасқан және радиусы r- ге тең шеңбердің теңдеуі
x²+ y²= r²x пенy-тің мәндерін осы теңдеуге қойсақ (rcos α)²+ (rsin α )²= r²
< >α+ sin²α=1 (1)α; y=rsinα және tgα=y/x болғандықтан,α= rsinα/ rcosα= sinα / cosα,α = sinα / cosα, (2)α=x/y= rcosα/ rsinα, демекα = cosα / sinα, (3)α * ctgα = 1, (4)α = 1/cos²α, (5)1 + ctg²α=1 / sin²α, (6)
(1)-(6) теңдіктері бір ғана аргументке байланысты негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер деп аталады.
Аргументтері бірдей тригонометриялық функциялардың біреуінің мәні берілсе, қалғандарының мәндерін (1)-(6) формулаларын пайдаланып таба аламыз.
IV. Білімді пысықтау.
Енді осы жаңа тақырыпты бекіту үшін сайыс түрінде сабағымызды жалғастырайық. Сіздердің мақсаттарыңыз «Тригонометрия» мейрамханасын ашу . Әр топ асхана болады. Берілген тасырмаларды орындау арқылы өздерінің мәзірлерін әртүрлі тағамдармен толтырулары керек.
1. Сәйкестендір
Теңдік дұрыс па?
30° |
π/3 |
ctgα |
cosα / sinα |
tgα |
1 - cos²α |
sin²α |
sinα / cosα |
cos²α |
π/6 |
60° |
1 - sin²α |
Дұрыс жауабы:
30° |
|
ctgα |
|
tgα |
|
sin²α |
|
cos²α |
|
60° |
< >Сәйкестендір:
3π/4
150°
cos(-x)
1 /cos²α
sin0°
cosx
1+ctg²α
0
1+tg²α
1 /sin²α
5π/6
135°
Дұрыс нұсқасы
3π/4 |
135° |
cos(-x) |
cosx |
sin0° |
0 |
1+ctg²α |
1 /sin²α |
1+tg²α |
1 /cos²α |
5π/6 |
150° |
< >Сәйкестендір
π/4
45°
sin(-x)
-sinx
sin²α
1-cos²α
1+ctg²α
1 /sin²α
tg45°
1
π
1 /sin²α180°
Дұрыс нұсқасы:
π/4 |
45° |
sin(-x) |
-sinx |
sin²α |
1-cos²α |
1+ctg²α |
1 /sin²α |
tg45° |
1 |
π |
1 /sin²α180° |
Әрбір теңдікті дұрыс тапқан топқа бір тағам түрі суретпен беріледі.
< >«Өрнекті ықшамда» және формулаларын пайдаланамыз
∙ =
< >
< >
Әрбір дұрыс ықшамдалған өрнек бір тағам суретімен бағаланады. Топ мүшелерінің мәзірлер саны осылай толықтырылады.
< >«Математиканың өз тілі бар – ол формула»
1 |
Тригонометриялық тепе-теңдіктің формулаларын жазыңдар?
2 |
Тригонометриялық функциялардың жұп және тақ функцияларының формуласы?
3 |
Санды шеңбердің ширектерінде орналасқан бұрыштардың градустарының форсулалары?
4 |
Тригономериялық функцияларда α санына сәйкес қандай белгілеулер енгізе аламыз?
1 |
sin²α + cos²α =1 tg²α = sinα / cosα, ctg²α = cosα / sinα tgα * ctgα = 1< >α + 1 = 1/cosα 1 + ctg²α=1 / sinα
2
sin(-α)=-sinα tg(-α)=-tgα< >α)=ctgα cos(-α)=cosα
3
ІІ ширекте 90º,180º
ІІІ ширекте 180º,270º
ІV ширекте 270º,360º
|
y=sinα у=cosα< >α y=ctgα«Математика мен асхана...»«Дода» (егер уақыт артылып қалса)
:
№ 434-438 есептер өрнекті ықшамда
VII. Рефлексия Кері байланыс, студенттердің жаңа сабақты қалай түсінгендері бойынша суреттерге стикер жабыстырады.
«Сандық»: Білім жинадым
«Ет тартқыш»: Әлі де үйренемін
«Қоқыс жәшігі»: ештеңе түсінбедім
- Джон Максвелл
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі