Өлең, жыр, ақындар

Шайтанкөл – ғажайып құбылыс

       САБАҚ: Шайтанкөл – ғажайып құбылыс

ШҚО Өскемен қаласы

Мектеп: «№32 орта мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Қуантқан Гүлнұр Сейлханқызы

СЫНЫП: 5 б

Қатысқандар: 19

 Қатыспағандар:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары  (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.О5 Қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу.

Сабақ мақсаттары

 

Барлық оқушылар:

 5.О5 Қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу.

Оқушылардың басым бөлігі:

Қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала біледі, сыныптастарымен талдайды.

Кейбір оқушылар:

  • Сыныптастарымен сұхбаттаса отырып, негізгі ақпаратты анықтайды. Сыныптастарымен ақпаратты талдай отырып, сыныптастарымен сұхбаттасады.

Бағалау критерийлері

  • Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды.
  • Мәтіндегі мәліметтерді жинақтайды, талдайды.
  • Сыныптастарымен диалогке түсе отырып, негізгі мәліметтерді жинақтайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

  • Мәтіндегі негізгі мәліметтерді жинақтай отырып, талдайды, сұхбаттасады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Тау басы, жартас, қарағай, мөлдір, биіктік

Диалог құруға/жазылым үшін пайдалы тіркестер:

Жоңғар шабуылы, шайқасады, Құдай, сыйынады, қорғайтын, көз жасы

Талқылауға арналған сұрақтар:

Қазақстан көлдері  туралы не білесің?

 Не себепті ... деп ойлайсыз?

 Не себепті Қазақстан көлдері ішінде Шайтанкөл ең кереметі деп ойлайсың?

Құндылықтарға  баулу

Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім сабақтың барысында ішінара жүзеге асырылады

Пәнаралық  байланыс

Әдебиет, орыс тілі, кино өнері

Алдыңғы оқу

Әнші құм

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басталуы

 10  мин

 

 

 

 

 

 

 

С.

Мұғалім сыныпты сабаққа ұйымдастыру үшін оқушылармен бірге  «Шаттық  шеңберін» құрады.

Мен елімді сүйемін,

Мен жерімді сүйемін,

Мен әлемді сүйемін,

Жақсы оқушы боламын,

Кілең бестік аламын.

«Түрлі конфеттер» арқылы топқа бөлеміз. Топ басшысын сайлаймыз.

Үй тапсырмасын «Ашық микрафон» әдісі арқылы тексереді. Кемшіліктерді анықтайды, түзетеді, бағалайды.

Оқушыларға интербелсенді тақтадан ертегі кейіпкерлерінің суретін көрсетіп, «Миға шабуыл» әдісі арқылы  сұрақтар қояды: - Балалар, Қазақстан көлдері туралы не білесіңдер? Қазақстанда қанша көл бар?

Сөздікпен жұмыс.

 Мұғалім тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады.  Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.

Интербелсенді тақта, конфеттер

 

  Ортасы

  20 мин

 

 

Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс.

Ж.

Оқулықтағы мәтінмен «Теріп оқу» әдісі арқылы таныстырады.

ҚБ. «Үш шапалақ» әдісі

 Ж.

 Мәтінді  оқушыларға оқытады. Мәтіннің желісі бойынша «Қар кесегі» әдісі арқылы сұрақ қояды, жауап береді.

ҚБ. «Бағдаршам»  әдісі арқылы

 Т.

 «Дара диаграмма» әдісі арқылы мәтіндегі негізгі ақпаратты сөз, сөз тіркестері арқылы жазады.

ҚБ. «Бес саусақ» әдісі

 Т.

«Дұрыс-бұрыс» арқылы негізгі мәліметтерін жинақтайды, дұрыс не бұрысын анықтайды.

ҚБ. «Бас бармақ» әдісі

 Дискриптор

  • Мәтіндегі негізгі мәліметті анықтайды.
  • Оқиғаның мәнін ашатын негізгі мәліметтерді жинақтай отырып, талдайды.

Доп

 

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақта

 

А4 парақтар

 

 

Аяқталуы

  10 мин

 

 

 

Т.

 Мәтіннен «Жағымды сөздер» әдісі арқылы шарға естерінде қалған сөздерді жазғызу

ҚБ «Пішіндер» әдісі

Сабақты қорытындылау.

Үйге тапсырма: «1 минут» әдісі арқылы мәтінді мазмұндау         

 

 

 

 

Қосымша ақпарат                

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жүргізесіз?

Бағалау - Оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс (тәрбие элеметтері)

Топтық жұмыстар арқылы қолдауды көп қажет ететін балаларға қолдауды аз қажет ететін балалар көмек көрсетіп, алға жетелейді. «Дара диаграмма» арқылы оқиғаның негізгі мәліметтерін жинақтатылды, анықтатылады

Бағалау  «Үш шапалақ», «Бес саусақ» арқылы әдістері арқылы бағаланады. Жұбына тапсырмасын тексерту арылы жүзеге асады. Топтардың бір-бірін тексеруі және бағалауы арқылы  орындалады.

Сабақтың қауіпсіздік техникасы ережесінің тармақтары сақталынады, АКТ тиімді қолданылады.

Рефлексия

Оқу/сабақ/ мақсаты мен міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай, қай деңгейде өтті?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?  Мен өз жоспарыма  қандай түзетулер енгіздім және неге?

 

 

Қорытынды бағалау

Қандай екі нәрсе табысты болады (Оқыту мен оқуға қатысты)?

 

Қандпй екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпал етер еді? (Оқыту мен оқуға қатысты)

 

Сабақ барысында сынып немесе жекелеме оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім?


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз