Өлең, жыр, ақындар

Секунд

Пән: математика

Күні: 17.05.2019

Мұғалімнің аты-жөні: Калкабаева Бахытгуль Есеновна

Сынып: 3 «Ә»

Сабақ тақырыбы

Секунд

Сабақ мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

 3.1.3.2 секунд өлшем бірлігін қолданып өлшеу

 3.1.3.5 әртүрлі сағат бойынша уақытты анықтау; сағат, минут, секунд

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: уақыттың өлшем бірліктерімен (секундпен) арифметикалық амалдарды орындайды

Көптеген оқушылар: уақыттың өлшем бірліктерін түрлендіруді біледі

Кейбір оқушылар: уақыттың өлшем бірлігіне байланысты есептер шығарады.

Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану, талдау.

Бағалау критерийлері

 1. Секунд өлшем бірлігін қолданып, өлшейді

 2. Оқушылар уақыт өлшем бірліктерін салыстырады

 3 .Алған білімді шығармашылық тапсырмалар арқылы қорытындылайды.

Тілдік мақсаттар

 Уақыттың ең кіші өлшем бірлігі, минут, тәулік, мүшел, ғасыр, сағат, жыл, ай

Құндылықтарды дарыту

  Күнделікті өмірде қолдана білу

Пәнаралық байланыстар

 әдебиеттік оқу, жаратылыстану, бейнелеу өнері, музыка

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, бейнеролик, аудиожазба тыңдату

Сабақ барысы, сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Сабақтың

Жоспарланған

кезеңдері

 

Сабақтың басы

 

 Психологиялық ахуал туғызу

Қайырлы күн досым,

Қайырлы күн болсын.

Аптаның әр күні,

Сәттілікке толсын.

Біздің алар бағамыз;

Кілең бестік болсын! Іске сәт!

Топқа бөлу:

1-топ  Бәйге тобы

2-топ  Алтыбақан тобы

3-топ Көкпар

4-топ Айгөлек

Топбасшылар сайлау.Бағалау парақшасын беру.

 

«Ой қозғау»  кіріспе  тапсырмалар;

 «Артығын алып таста»ойыны

Секунд, минут, метр, сағат

Сағат, тәулік, апта, демалыс

Ай, центнер, жыл, мүшел

Тонна, ғасыр, жыл, апта

-Осы уақыт өлшем бірліктерін өсу ретімен орналастырайықшы; секунд, минут, сағат, тәулік, апта, ай, жыл, мүшел, ғасыр

Ресурстар

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 3-4

 

ҚБ отшашу

 

5 мин

Білу және түсіну кезеңі

Әдіс:

 СТО

АКТ

Бірлескен оқу

 

Саралау

 

Диалог және қолдау көрсету тәсілі

 

Дағды:

Тыңдалым

Айтылым

 

 

 

Қолдану кезеңі

 

Әдістер:

СТО

 

Сергіту сәті

 

 

Дағдылар:

Айтылым

Тыңдалы

Критерий: Секунд өлшем бірлігін қолданып өлшеуді үйренеді.

      Бейнеролик көрсету «Секунд»

      Бepiлгeн тaпcыpмaны opындaудa capaлaудың диaлoг жәнe қoлдaу көрceту тәciлiн қoлдaнaмын.

Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады. Сондықтан оқушыларды ойланту үшін және нақты жауаптар алу үшін алдын –ала дайындалған сұрақтар қоямын.

Оқушыларға сөзбен қолддау көрсетіп,ындаландырып отырамын.

Сондықтан алдын- ала   дайындалған  мына сұрақтарды қоямын(сұрақтар интербелсенді тақтада тұрады).

   1. Уақыттың ең кіші өлшем бірлігі қалай аталады екен?

   2. 1 минутта неше секунд бар екен?

  3. Секундтың бірлігін өлшейтін құрал қалай аталады?

  4. Оны не үшін қолданады екен?

  5. Секунд сөзін жазбаша қалай белгілейді?

Аудиожазбаны тыңдауда тыңдалым, сұрақтарға жауап беру арқылы айтылым   дағдыларын қалыптастырамын.

Осы тапсырманың нәтижесін анықтау үшін қалыптастырушы бағалау  жүргіземін.  

Дескриптор:

 1. Бейнеролик бойынша сұрақтарға жауап береді
 2. Сұраққа дұрыс әрі толық жауап береді.

Критерий:

 Минутты секундқа түрлендіре алады.

Тапсырма:

«Уақытты анықта» топтарға сағаттардағы көрсеткіштерді анықтау мақсатында күндізгі және түнгі уақытқа қойылған сағаттар таратылады

Тапсырманы орындау барысында сын тұрғысынан ойлау әдістері арқылы терең ойланып,  топта бірлесе отырып жұмыс жасап, өзара ынтымақтастықта жұмыс істеу дағдылары      артады. 

Дескриптор:

1. Сағаттық, минуттық тілде уақытты анықтай алады.

 2. Күндізгі, түнгі уақыттардағы сағатты айта алады.

3. Секундтық тілмен де уақытты ажыратып айта алады

«Биле де, орында!» Оқушылар музыка қосылғанда билейді, музыка өшкен кезде берілген тапсырмаларды орындайды.

 

 

 

Бейнеролик

Bilim land

 

4 мин

 

 

4 мин

 

 

ҚБ «бас бармақ»

 

Сағаттар

 

 

 

ҚБ Бағдаршам

 

5 мин

 

«Көңілді күн» әуені

4 мин

Талдау кезеңі

 

 

Әдістер:

Оқу әңгімелері 

СТО танымдық қажеттіліктерін қанағаттандыру

 

 

Саралау:

қорытынды,

Дағдылар:

Айтылым

Тыңдалым

Тапсырма: 8-есеп 75-бет

 «Бәйге» тобы мен Көкпар тобы есептің а-сын шығарады

«Алтыбақан» тобы мен Айгөлек тобы есептің ә-сін шығарады  (шарты, шешуі, жауабы)

Тапсырманы орындауда балалар терең ойлана отырып топпен жұмыс жасады, Мұнда сын тұрғысынан ойлау әдісі жүзеге асады. Әрқайсысы есеп туралы қойылған сұраққа нақты жауап береді.

Тапсырманы орындағанда кезінде оқушылар сұхбаттасу арқылы айтылым, бір-бірін тыңдай отырып тыңдалым және жазылым дағдыларын жетілдіремін.

Дескриптор:

1. Есептің шартын жазады белгісізді анықтайды

2. Өрнек құрастырады.

3. Шешуін, жауабын жазады

Критерий:

Алған білімді шығармашылық тапсырмалар арқылы қорытындылайды.

«Квест» ойыны

Сыныптағы тығулы сандықшаны тауып, тапсырмаларды орындау

 

Тақта

 

 

6 мин

 

 

ҚБ дескриптор арқылы   жүреді.

 

«керемет!»

-«жарайсың »

 –«Талпын!»

3 мин

Кері байланыс:

 

 

Үйге тапсырма:

 

 

Рефлексия: «Білім қоржыны»

А) Бәрін жақыс түсіндім, басқаларға түсіндіре аламын.

Ә) Өзім түсіндім, бірақ басқаға түсіндіріп бере аламын деп ойламаймын.

Б) Толық түсінуім үшін бәрін қайталауым керек.

74-бет  5-6-жаттығу.

4 мин

 

Саралау – Сабақта сын тұрғысынан ойлау, бірлескен оқу, АКТ,   модельдеу, оқу әңгімелері танымдық қажеттіліктерін, қанағаттандыру   әдістері және саралаудың диалог және қолдау көрсету, қарқын, қорытынды тәсілдері жүзеге асады.

Осы әдіс тәсілдерді қолдану барысында балалардың ынтымақтастықта болуына, оқушылар арасындағы тосқауылдардың жойылуына, оқушылардың бір-біріне білім мен дағдыларды үйретуіне, азаматтық жауапкершілікті сезінуіне мүмкіндіктер беріледі.

Бaғaлaу критepийлeрiнe cәйкеc кpитeриaлды бaғалaуды жүзeгe aсыpaмын. Oқушылapдың бiлімiн бaғалaудa    

«Білім қоржынын»  пaйдалaнамын.

 

Рефлексия

Бүгінгі сабақта түрлі әдіс-тәсілдерді қолдандым. 

Оқушылар сабаққа белсене  қатысты және білімдерін өз қабілеттеріне сай көрсетті.

Сабақтың кезеңдерінің уақыты сақталды.

                                              Қорытынды бағамдау

Оқытуда табысты болған 2 нәрсе:

- Блум тaкcoнoмияcы бoйыншa құpылғaн жoспap

- Қoлдaнылғaн  әдіс- тәсілдерім

Оқуда табысты болған 2 нәрсе:

- Oқушылapдың бeлceндiлiктeрi

- Бepiлгeн тaпcыpмaлapғa қызығушылықmapы

Сабақты жақсартуға ықпал еткен 2 нәрсе:

Оқытуда

- Capaлaу тaпcыpмaлapын бepуiм

- Oқушылapғa  aлынғaн тaпcыpмaлapымның тиімді болуы

Оқуда

- Балалардың жұптық,топтық жұмыстатардағы ынтымақтастығы

- Бaлaлapдың жауапкершілікті түсінуі

Сабақта нені жетілдіруім керек?:

Оқытуда

- AКТ қoлдaнуды

 - Oқушылapмeн кepi бaйлaныcты  ұйымдастырудың басқа да тәсілдерін қолдануды

Оқуда

 - Өзін және басқаны әділ бағалауды

 - Aлғaн бiлiмдepiн өмipдe пaйдaлaнуғa бaғыттaуды


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз

Пікірлер