Пәні: алгебра |
Мектеп: «М.Әуезов атындағы орта мектебі» КММ |
||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Түйебаева Роза Ерболқызы |
||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспапағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
Функция. Функцияның графигі. |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
10-сабақ. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
7.4.2.4 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу. |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары (Табыс критерийлері) |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: - өтілген функциялардың графиктерін салады; – графиктердің қиылысу нүктелерін табады (аналитикалық және графикалық). |
||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер:
– функция, тәуелді айнымалы; – аргумент, тәуелсіз айнымалы; – функцияның мәні; – функцияның анықталу облысы; – функцияның мәндер жиыны; – функцияның берілу тәсілдері, – функция графигі; |
|||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер: – берілген функция (формуламен, кестемен, графикпен, сипаттаумен)... берілген; – функцияның графигі... (координаталар басы нүктесі және т.б) арқылы өтеді; – функциялар графиктерінің қиылысу нүктесі(лері); – график абсциссалар осін ... нүктесінде қияды; – график ординаталар осін... нүктесінде қияды; – егер сызықтық функциялардың бұрыштық коэффициенттері тең болса, онда олардың графиктері ... . |
|||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
Сызықтық функция және оның графигі. Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы. |
||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
Басталуы: (10 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал орнату. Стратегия: «Жылы лебіз...»
Топқа бөлу. Стратегия: «Санамақ» (1 топ, 2 топ, 3 топ.)
Ж. Тапсырма: Үй тапсырмасын қайталау.
Стратегия: «Миға шабуыл». ҚБ: «Қол шапалақтау». |
Стикерлер
Қосымша
7-сынып «Алгебра» А.Е.Әбілқасымова, «Мектеп-2017» |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы: (25 мин)
10 мин
10 мин
5 мин |
Бейнежазбаға сүйеніп топтық жұмысты орындау. ТЖ. Тапсырма: теңдеулер жүйесін шешіңдер: 1-топ 2-топ 3-топ у-2х=0 2у-х-2=0 у+3х-2=0 2х+у-4=0 у=0,5х-1 2у=4-6х Стратегия: «Ойлан, жұптас, бөліс». ҚБ: «Бас бармақ»
ЖЖ. Тапсырма: теңдеу графигінің Ох, Оу осімен қиылысу нүктесінің координаталарын табыңдар: 1-6 жұптар: №24.1 (1-6 есептер) 7-9 жұптар: №24.2 (1-3 есептер) Стратегия: «Жылдам ойлан». ҚБ: жұптардың өзара бағалауы.
Ж. Тапсырма: теңдеулер жүйесін графигімен және жауабымен сәйкестендіріңдер:
Дескриптор: Білім алушы
Бағалау: «Мадақтау» |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы:
3 мин
|
Рефлексия Оқушылар бүгінгі тақырыпты түсінген болса бас бармақтарын жоғары қаратады, енді түсініп келе жатса бас бармақтарын жанға қаратады, тақырыпты түсінбесе бас бармақтарын төмен қаратады. Стратегия: «Бас бармақ» |
||||||||||||||||||||||||
Келесі оқуға арналған тапсырмалар (үй тапсырмасы) 2 мин |
№24.4, 145-бет
|
||||||||||||||||||||||||
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделіндіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін орындау. АКТ құзыреттілік. Құндылық тармен байланыс. |
|||||||||||||||||||||||
Топтық және жұптық жұмыстар арқылы оқушылардың бір-біріне көмек көрсетуіне қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар беру арқылы жаңашыл ой туындауына түрткі болу. |
«Қол шапалақтау», «Бас бармақ», «өзара бағалау», «мадақтау» әдістері . |
Геометрия, сызу. Бейнежазба, слайд көру. Өзін-өзі және басқаларды құрметтеу, әр түрлі көзқарастардың болатындығын мойындау. |
|||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Оқу неге бағытталған болды? Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер еңгіздім және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымда жетілдіруге көмектесетің не білдім?
|
|||||||||||||||||||||||||
- Джон Максвелл
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі