«Ш. Құдайбердіұлы атындағы №190 жалпы білім беретін мектеп» КММ
математика пәні мұғалімі Бекен Сандуғаш
|
№71 сабақ |
Мектеп: |
||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||
|
Сынып: 5 А |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлу |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.23 жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау
|
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Жай бөлшек ұғымын қайталау, жай бөлшектерді салыстыруды қайталау, жай бөлшек пен бүтін санды көбейтуді үйрету; Оқушылардың басым бөлігі: Көбейту ережесін қолданып, жай бөлшектер мен аралас сандарды есептей білуге дағдыландыру. Кейбір оқушылар: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту, индуктивтік, дедуктивтік, ұқсастық бойынша ой қорыта білуге үйрету. |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминалогия: жай бөлшек, аралас сандар, көбейту, |
||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жай бөлшектерді көбейтуді біледі. Жай бөлшектерді аралас сандарды көбейтуді орындай алады. |
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Математикалық тілде сауатты сөйлеуге, ұқыптылыққа, дәлдікке, сыни ойлауға тәрбиелеу. |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика |
||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту |
||||||||||||
|
АКТ |
Интерактивті тақта, перзентация, үлестірме қағаздар, смайлик таңбалар, кері байланыс, рефлекция, стикерлер |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған кезеңдері |
Ресурс |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сәлемдесіп, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақ мақсатымен таныстыру: Үй тапсырмасын тексеру Оқушылардың көңіл күйін тексеру Ауызша сұрақ - жауап: 1) Жай бөлшек дегеніміз не? 2) Жай бөлшектің қандай түрлері бар? 3) Дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек және аралас сан дегеніміз не? |
«Көңіл күй» ауарайы
Деңгейлік сұрақтар |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин |
Тақырыпты еске түсіру Бөлшекті бөлшекке көбейту үшін, олардың алымдарын көбейтіп, алым етіп, бөлімдерін көбейтіп, бөлім етіп жазу керек.
Бөлшекті натурал санға көбейту. Егер көбейткіштердің құрамында натурал сан болса, оны бөлімі 1-ге тең бөлшек түрінде жазуға болады. Мысалы,
Бөлшекті натурал санға көбейту үшін, бөлшектің алымын натурал санға көбейтіп, нәтижесі алым етіп, бөлімінің өзін қалдыру керек.
Аралас сандарды көбейту:Мысал:
|
Презентация
|
|||||||||||
|
Топтық жұмыс
21 мин
|
Оқушылар топтық жұмыс жсайды. Оқушылар әртүрлі фигуралар арқылы топқа бөлінеді 1-топ төртбұрыш 2-топ үшбұрыш 3-топ шеңбер Оқушылар топқа бөлінген соң төмендегідей үлестірме тапсырмалар орындайды. Орындап болған соң топтар келесі топтардың тапсырмаларын тксеріп, бағалайды
|
Үлестірме қағаздар
Топтық тапсырмалар |
|||||||||||
|
Кері байланыс 2 мин |
Кері байланыс жасау арқылы оқушының нені біледі, нені білгісі келетінін білетін боламыз
|
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлекция 4 мин |
Рефлекция Табыс сатысы арқылы оқушының сабақты меңгеру дәрежесі қандай екенін білетін боламыз, талдаймыз Үйге тапсырма: есеп |
Табыс сатысы Стикерлер |
|||||||||||
|
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқышылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||||||||
- Оразбай Сарыбаев
- Оразбай Сарыбаев
- Оразбай Сарыбаев
- Оразбай Сарыбаев
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі