Ақмола облысы, Зеренді ауданы
Қызылтаң орта мектебінің, жоғары санатты математика пәні мұғалімі,
Темирбаева Гульнар Сайлаубаевна
Төменде қысқа мерзімзді сабақ жоспарын мұғалімдерге іс-тәжірибе алмасу мақсатында ұсынып отырмын. Бұл бірнеше тақырыпқа арналған сабақ жоспарларының үлгісі, яғни бір 45 минут ішінде кең көлемде: Мұғалім оқушыға нені үйрету керек, қандай мақсат қою керек, қалай талдау жасау, қалай бағалау, оқытудағы нәтижелер сияқты бөлімдерден тұрады және де нақты қанша уақыт, қай бөлімге жұмсалатыны белгіленіп көрсетілген.
Бір ғана сабақтың жоспары, қысқа мерзімді жоспар деп аталады. Ал бір жылға тақырыптық-күнтізбелік сабақ жоспарын құрып, жасау үшін ұзақ мерзімді жоспар жасалады, тоқсанға орта мерзімді жоспар жасалады.
Математика сабақтарында жаңа технологияны қолдану
Қазіргі таңда жаңа технологияны қолданып сабақ өткізу әрбір ұстаздың міндеті. Бүгінгі күннің басты міндеті оқыту ісінде білім алушының танымдылық белсенділігін, өз бетімен іздену, үйрену, қорытынды жасай білу әрекеттерін дамыту болып отыр. Оқушының жан дүниесін жақсы түсініп, оқушыға:
Алгебра пәні бойынша жоспар |
Тақырыбы: Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуді қолдану |
|
|
|
||||
Сынып |
8 |
|
|
|
||||
Күні |
05.02 2015 жыл |
|
|
Ресурстар |
||||
Сабақтың мақсаты: |
Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуді қолдану. Міндеттері: 1). Квадрат үшмүшенің көбейткіштерге жіктеу формуласын білу: Егер квадрат теңдеудің D> 0, ах2+вх+с =а(х – х1)(х – х2) D< 0,Квадрат үшмүше көбейткіштерге жіктелмейді; D = 0,ах2+вх+с =а(х – х1)2 2). Квадрат үшмүшенің көбейткіштерге жіктеуді түсіну 3). Квадрат үшмүшенің көбейткіштерге жіктеу формуласын қолдана отырып, бөлшектерді қысқарту. 4). Квадрат үшмүшенің көбейткіштерге жіктеу формуласын қолдану арқылы есеп шығару 5). Қысқаша көбейту формулаларын, көпмүшені көбейткіштерге жіктеу, үшмүшенің көбейткіштерге жіктеуді салыстыру. |
Топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, кері байланыс. |
Оқулық, интерактивті тақта, үлестірмелі қағаздар,т үрлі түсті маркерлер
|
|||||
Күтілетін нәтиже: |
Бөлшектерді қысқартуда квадрат үшмүшені көбейткіштереге жіктеуді қолдану. Топтық жұмыс атқару Өз нәтижесін бағалай білу |
|
||||||
А-жоғары деңгей Султанова Ақжарқын Сапаргалиева Айя Жакен Азамат Мухамеджанова Диана Шакиров Расул В-ортаңғы деңгей Иманкулов Арлан Рамазанов Мадияр Шәрип Алмас Мусетова Лаура Кайратова Диляра Жасеркинов Нурумжан С-төменгідеңгей Дауытбаева Альмира ЕрсаиновАнуар Канжигалина Дамира НурмуханбетовДуман ИскаковАзизи БортасоваАлуа Жанажолова Зарина ЖақияАдай СағындықМейрлан НурушевМирас КалитаевМадияр НауырызбаеваАқмарал Думанова Алина Казбекова Алина МакибаевАңсар |
Мақсаты: Есептер шығаруда бөлшектегі квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуді қолдану. Күтілетін нәтиже: Бөлшектің алымында да, болімінде де квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуді қолданып, қысқартады.
Мақсаты: Квадрат үшмүшенің көбейткіштерге жіктеу формуласын қолдана отырып, бөлшектерді қысқарту. Күтілетін нәтиже: Бөлшектерді қысқартуда келтірілген квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуді қолданады.
Мақсаты: Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктей білу. Күтілетін нәтиже: Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктей алады. |
1 )х2 – 4х + 3 2) х2 + 3х - 10
3) х2 – 8х + 7 4) х2 – 10х + 21
|
||||||
Сабақ барысы: |
Кезенің мақсаты мен міндеттері |
Уақыт мерзімі |
Әдіс-тәсілі |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||
Топқа бөлу |
|
|
|
Деңгейлеп топқа бөлу |
|
|||
1.Сабаққа психологиялық тұрғыдан дайындау |
Мақсаты: сынып ұжымын ынтымақтастықта жұмыс атқара отырып, ортақ шешім шығара білуге арналған
|
2 мин |
|
Әр топтың спикері , қалған топтарға бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді Тақырыбы: Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуді қолдану. Сабақ мақсатын е ске түсіру: Оқушылар қалай ойлайсыңдар бүгінгі сабағымыздың мақсатымыз қандай? Бүгінгі сабақта не білу қажет? Осы мәселені шешу үшін, жобалай отыра математикалық интуицияны қалыптастырамыз. Түсінуге, топ ішінде есептін шешімін бірінші болып көруге және ойларынды жеткізе білуге тырысындар. Топ ережесін сақтандар. |
Мұғалімнің басқаруы мен жаппай өткізіледі, оқушылар бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді бүгінгі сабағымыздың мақсаты: Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуді қолдану
|
|||
2. Үй жұмысын тексеру |
Мақсаты: Оқуға ынталандыру Нәтиже: Жаңаны қабылдауға оқушыларды дайндау. |
5 мин |
.
|
Оқушылардың зейінін және сабаққа деген дайындықтарын үйымдастыру. Сабақ барысында оқушыны жүмыс қабілетіне бағыттау І.АҚТ бойынша есептерінің шешімін көрсету № 230,№234. ІІ.өткенді қайталау.(сұрақ-жауап) 1) квадрат үшмүше деген не? 2) Квадрат үшмүшенің түбірлері деп нені айтады? 3) Көбейткіштереге жіктеу формуласын айтып беріңдер. егер D> 0 болса ,ах2+вх+с =а(х – х1)(х – х2) егер D<0болса , квадрат үшмүше көбейткіштерге жіктелмейді; егер D= 0болса, ах2+вх+с =а(х – х1)2 |
Қызығушылықтарын таныту және жұмыс орындарын анықтау. Жұптық жұмыс. Оқушылар жұптасып дәптерлерін алмастырып үйжұмысын тексереді, бағалайды |
|||
3. Жаңа тақырып: |
Мақсаты: қиыншылық тудыратын себептерін жою; жаңа білімін қалыптастыру; ізденіске ынталандыру; оқушылардың жаңа іс әрекеттерін құру;
Нәтиже: іс әрекеттің жаңа алгоритмі |
15 мин. |
Құрамды өзгертпей топтық жұмыс жасау.
Әдіс: тыңдау-келісімге келу-талдау. |
Мұғалімнің сөзі: Бүгін сабақта квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу тәсілдеріне есптер шығаруды қолданамыз. бөлшегін қысқартамыз. Шешуі: бөлшегінің алымы мен бөліміндегі квадрат үшмүшелердің түбірлерін анықтаймыз. , D = в2 – 4ас = 64 +36 = 100 , енді квадрат үшмүшесінің түбірлерін анықтаймыз Ендеше ах2+вх+с =а(х – х1)(х – х2) формула бойынша және Берілген бөлшек бөлшек түріне көшеді. Бөлшекті х + 1 ортақ көбейткішіне қысқартамыз. Сонда бөлшегі шығады. Сабақ барысына қысқа нұсқа: Топта жұмыс нәтижелі болу үшін, бізге топтың жалпы жұмыс ережелерін анықтап алу. Мұғалім сөзі: Алдарыңда ақ бет жатыр, берілген есептерді топпен бірге шығарып, тапсырманы ұжыммен талқылау, бір тоқтамға келу, қорғау бос орынды толтырасыңдар 1) А тобы 2) В тобы 3) х2 – 4х + 3 С тобы 4) х2 – 8х + 7 С тобы
|
Сабақ тың мақсатын айту
Топта жұмы сжасайды, постер құрады, оны қорғайды.(бақылау нәтижелерін қорытындылайды , алдағы іс әрекеттерін жоспарлайды, жаңа білімді ашу үшін ресурстарды таңдайды Әдіс: тыңдау-келісімге келу-талдау.
|
|||
4 Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау. |
Мақсаты: Оқушылар өзара жұмысрын өзара және өз жұмысын бағалайды, сабақ соңында тапсырманың сапалы, саналы орындалуына әкеледі. |
7 мин |
|
Алдынала ауызша жауаптар бағаланады; Бағалау критерии: тапсырманы анық және тиянақты орындау Алдарыңда тапсырма жатыр
Ең алдымен жұппен жұмыс жасайсыңдар. Сонан сон топпен ақылдасасыңдар. Әр топтан бір оқушы шығып шешімін тақтада талдайды Тапсырма: Көпмүшені көбейткіштерге жіктеуді қолдану 1) А тобы 2) В тобы 3) х2 + 3х - 10 С тобы 4) х2 – 10х + 21 С тобы |
Топта пікірлеседі, қиындық болған жағдайда көмек талап етеді.
Топқа және сыныпқа қосқан үлесіңді бағалайды;
|
|||
5. Қорытындылау және қателерді түзету. |
Жалпы оқытуда білім және дағдыларын дамыту, өздерінің іс әрекеттерін қорғау, жоспарланған іс әрекеттерін іске асыру, өз-өзін бақылау, түзету. Алған білімін бекіту. |
5 мин |
|
Сабақтың мақсатына жету үшін оқушыларға жұмыс түрін таңдауға және оны анықтауға, оқушылардың ынталары мен қызығушылықтарын арттыруға жаңа білімге өз тапсырмасын ұсынады,Әр бір оқушыға жетістіке жету үшін жағдаят жасайды, жеке жұмыс жасауға және қателерін түзетуге.. Өзіндік жұмыс. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеңдер |
Тапсырмаларды орындау үшін ісәрекеттерінің алгоритімін ұсынады Талдауға, синтезге, сараптамаға, салыстыруға жұмыс жасайды. |
|||
6. Кері байланыс |
Сабақтың мақсатына жету жолындағы қалыптастыру қабілетін жан-жақты бағалау. Жолдастарыныңжетістіктері мен сәтсіздіктеріне байланысты қолдау көрсету. |
3 мин |
Прием З-Х-У |
Сабақтың тақырыбы мен міндеттерін еске түсіруді, жоспарға сәйкес тақтада жазылған жұмыс жоспарымен сәйкестендіру ұсынылады. Жалпы сыныптың және өзінің жетістіктерін, мақсатқа жету жолындағы іс әрекетін бағалайды,. Оқушылардың ұаған сұрақтар мен жауаптарын алуға ұсынады. |
Қойған мақсаттарымен нәтижелерінің іс әрекетінің дәрежесін анықтайды: тақырыпты және міндеттерін анықтайды, сабақта ұнаған және қиындық туғызған эпизодтарын белгілейді. Өзінің мақсатына жету дәрежесін анықтайды, сыныптастарының, топ мүшелерінің қызықты сұрақтары мен жауаптарын бағалайды, Сіз өз тәжірибеңіздің көмегімен шындыққа жетттің: -Бүгін мен түсіндім … - Мен істей аламын… … - Мен игердім … - мені таңқалдырды…. - Мен жасап көремін… - Мен жасағым келдім… |
|||
7. Үй жұмысы |
Деңгейлік үй тапсырмасы |
1 мин. |
АКТ |
§12. № 237(2,4,6) № 242( 1,3) |
Күнделікке жазу |
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі