Өлең, жыр, ақындар

Education in Kazakhstan. Real condition (I conditionals)

ОҚО. Түлкібас ауданы, Балықты ауылы
И.Рыбалко жалпы орта мектебінің
ағылшын тілі пәні мұғалімі
Тұртахмет Гаухар Қалдыбайқызының ағылшын тілі пәнінен өткен ашык сабағы

Қысқа мерзімді жоспар.

Мерзімі: 30.11.15

Сыныбы: 8 «ә»

Сабақтың тақырыбы: Education in Kazakhstan. Real condition (I conditionals).

Сабақтың мақсаты: Өз еліміздің білім беру жүйесі тақырыбы бойынша білімді тереңірек меңгеру. І шартты рай туралы түсінікке  ие болу.

Оқытудың нәтижелері : Өз еліміздің  білім беру жүйесі тақырыбы бойынша білімді тереңірек меңгереді. І шартты рай туралы түсінікке  ие болады.

Әдіс-тәсілдер: «Шаттық шеңбері», «Миға шабуыл», «Зымыран сұрақтар», «Ой қозғау», «Ыстық орындық», Сұрақ-жауап, «Құндылық  спектрі», «Екі жұлдыз, бір тілек» әдістері

Сабақ кезеңде-рі

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Ресустар

Кіріспе

5мин

Кіріспе

 

 

 

Топқа бөлу

 

 

 

 

Психологиялық ахуал

 

 

Кезекшімен жұмыс

 

 

 

Good morning, dear  pupils!

  • How are you today!
  • I’m fine, thanks! I’m very glad to see you!

Now, pupils I want to divide you into two groups.

All of you come here, take this cut down figures and find other figures. If you have a picture of book, you must sit to this group. If you have a picture of school, you should sit here. Ok. Take your  seats comfortably.                                          Smile and say  good words, compliments  to your friends or each other. – Ok. Very good!       

 

 

-Who is on duty today?

-What date is it today?

-What day of the week today? --What season is it now?-- What weather like today?

-Who is absent today?

-Good morning, dear teacher!

-We OK, thank you! And you?

-We are too!

 

Оқушылар қиылған қималарды құрастырып, «Knowledge» және «Education»болып,  екі топқа бөлінеді.

 

 

«Жүректен жүрекке» тренингі бойынша бір-бірлеріне жылы лебіздер тілеу арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады.                                                                            

-I’m on duty today

-Today is 30th of   November

-It is Monday. It is autumn. It’s ….

 ( windy, sunny, cold, warm)

-Today all are present

 

 

 

 

 

 

 

Қиылған қималар

ІІ. Тұсау кесер

3 мин

 

 

 

5 мин

 

 

 

Өткен сабақты бекіту.

Checking the home task

а)«Brainstor-ming»                                   b) “Spaceship questions”

-At the beginning of the lesson I want to ask your  attention to these  rules:--Be  active!
--Be emotional!
--First  think  then  speak!
--Be attention!
--Don’t  say  I  don’t  know!
--Don’t  interrupt  each other!  
 

-- Let’s  begin  our lesson  .                                 Now, pupils  let’s remember our last lesson. Let’s  look at the active board. You have to find  the  words  in  the  chart.

Your   next task is answer  the questions.

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар интербелсенді  тақтада берілген  әріптерден өтілген тақырып  бойынша сөздерді  тауып, қоршайды.

 

АҚШ-тың білім беру  жүйесіне  байланысты сұрақтарға жауап береді.

Интербелсенді

тақта.

 

 

Суреттер.

Интербелсенді

тақта.

III. Негізгі бөлім

6  мин

 

«Ой  қозғау» әдісі

 

-Before beginning  our new  lesson look at the active board and  we should listen the  record .

New  words:
1.Vocational [vo(u)’keisәnәl]- мамандық
2.profound [prә’faund]- терең; дана,
3.gifted [‘giftid]-дарынды,                                         қабілетті, талантты.
4.various [veәriәs]- әр түрлі
5.ambition[әm’bisәn]- талап, арман
6.comprehensive [,kompri’hensiv]-жан-жақты, кең ауқымды

Оқушылар тактадан мәтінді тыңдап, сабақтың тақырыбын өздері табады. The theme of our lesson is: Education  in Kazakhstan. 

 

Сөздік дәптерлеріне  жаңа  сөздерді  жазып  алады.

Интербелсенді

тақта. Бейне көрініс.

 

 

 

АКТ

5 мин

 

 

6 мин

 

 

“Who is the  quickest?”

 

 

First   Conditional : If + present simple + future simple. It describes what someone thinks will happen in a real situation.

You believe that the things you are talking about will happen.

 

 

 

 

І шартты райды түсінгендеріне сай  жаттығу  жұмыстарын  орындайды.

мәтін, сөздіктер, қалам, парақ

 

2 мин

 

Сергіту сәті

T:I think you work active and hardly and you  so tired. Let’s have a rest and recite the poem together.

Оқушылар  өлеңді жатқа оқу арқылы бойларын сергітеді.

АКТ

4 мин

“The hot  chair”

T:- This is our the hot chair. There is a box on the chair. There is 1 question and 1 sentence in each card in the box. Who can answer the questions?-Who is the bravest?

-Ok. Excellent!  

-Thank you very much for your answers. 

-Good       

 

АКТ

 

4 мин

Conclusion      “Spectrum  of  significance” 

4 оқушы  АҚШ-тың білім беру жүйесінің маңыздылығын  жазады. 4 оқушы Қазақстаннның  білім  беру  жүйесінің құндылығын  жазады. 4 оқушы білімнің  құндылығын 1-1  сөйлемнен  жаып беру.

Оқушылар  жұмыс жасап, әр  оқушы   өздеріне берілген  тапсырма  бойынша өз пікірлерін айтады.

Жіп пен қағаз, қалам

1 мин

Giving the home task

vocabulary

Еxercise 6,8 p.140

Write down in their diary( Күнделікке жазып алады).

Күнделік, қалам

2 мин

Evaluation

 Бағалау критерийлеріне сүйене отырып бағалайды.                           

 ---Your  mark  is  excellent.                              - You are hardworking pupil.

If they like the lesson and it was useful for them, if they worked very well and they pleased with their answers raise up smiling  smiles.  If they have made a lot of  mistakes and they  weren’t  ready for the lesson  raise up boring smiles. 

Смайликтер , крийтерий бағалау парағы

2 мин

Reflection

Did you like the lesson? Was it useful for you? You all worked very well. I’m pleased with your answers.

Thank you for your participating. Now pupils, at the end of our lesson let’s write your opinions for this lesson. and stick stickers on the tree.

The lesson is over! Good bye!

 Very well! The lesson was very               informative. I’ve got a lot of useful                   information. I was аctive. I answered well.

 

Good job! The lesson was quite                

interesting. I’ve got some information.

I understood almost everything. But I was

a little tensed. I’ve made a few   mistakes.

 

Try again. Good luck! The lesson was  dull. It was difficult for me to take part in it. I’ve made a lot of mistakes. I wasn’t   ready for it.    

Стикерлер

 

 

T:Dear pupils! It’s a pity but our lesson has just finished. Thank you for your  wonderful work and taking an active  part  in the lesson and  attention!

 

               

 


Пікірлер (2)

Мейрамкуль

Гаухар жарайсың!

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз