Өлең, жыр, ақындар

Абай Құнанбевтың он жетінші қарасөзі

Жетпісбаева Гүлбаршын Қонайқызы

Павлодар облысы, Екібастұз қаласы

№10 жалпы орта мектебінің

қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбевтың он жетінші қарасөзі

Сабақ мақсаты: Абай қарасөздерінің тәрбиелік мән-мағынасын ашу, ондағы өмір шындығын таныту.

Міндеттері:       - Ауызекі сөйлеу дағдыларын диалог арқылы дамыту.

 - Абай қарасөздерінен тәрбие ала отырып, адамгершіліктің асыл қасиеттеріне тәрбиелеу.

Оқыту  нәтижесі:  Оқушылардың ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту.

 Сабақтың түрі:  жаңа сабақ.

 Құралдар: интербелсенді тақта, суреттер,постер, фломастерлер.

 

Сабақ кезеңдері

  •  
  •  

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Ұйымдастыру кезеңі.

 

ІІ. Жаңа тақырыпқа шығу.

 

  1.  

 

 

5мин

  •  

 

 

Сәлемдесу. Оқушылар бір – бірлеріне жақсы тілектер айтады.

 

  •  

 

-Осы суреттер арқылы не айтар едіңдер?

-Суреттердің артында берілген тапсырмаларды орында.

-Берілген өлең шумақтарының авторы кім?

 

Әр оқушы бір-бірінежақсы тілектертілейді.

 

Оқушылар жыл мезгілдерінің суреттерін алу арқылы топ құрайды.

 

Оқушылар берілген өлеңдерді мәнерлеп оқып шығады. 

 

 

  •  
  1.  
  •  
  •  
  •  
  •  

 

 

 

- Өткен материалдардыестеріңе түсіріп, кластер арқылы толтырыңдар.

 

                           

 

(Әр топтан бір оқушыдан келіп, тақтаға жазады).

  •  
  1.  
  •  
  •  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •  

ОүБжОБ

1.Тақтаға назар аударыңдар. «Қара сөздер» - қазақ әдебиетінде де, әлем әдебиетінде де жаңа жанр. Ұлы ақынның өзгеше жанрдағы шығармалыры-қарасөз үлгілері-өмірден түйген тұжырымдары, адамзат баласына айтылған ортақ сөз.Қара деген сөздің бірнеше мағынасы бар, оны мына сөз тіркестерінен көруге болады.

Қара шаңырақ – отчий дом

Қара жұмыс – тяжелая работа

Қара басы – сам, выделение личности

Қара сөз -

2.Абайдың қарасөздері.

-Сөздік жұмысы

-Он жетінші қарасөзімен таныстыру.

Он жетінші қарасөзінде адамның бірыңғай жақсы қасиеттерін – ақыл, қайрат, жүрек үшеуін өзара айтыстырады.Бір қарағанда үшеуініңде дәлелдерідұрыс сияқты. Еңбек ету үшін алған бетінен қайтпайтын қайрат қажеті рас. Ал ақыл болмаса, жақсы мен жаманды, пайда мен зиянды айыру қиын. Бірақ жүрек соқпаса – кісі өмір сүре ала ма? Осынау қиын таласты ақын ғылымға шешкізеді.

1.Сөз тіркестерін оқып танысады. О1-О2.

 

 

 

 

 

 

Сөздерді дәптерлеріне жазады, мәнерлеп оқиды.

Хрестоматиядағы орыс тіліндегі аудармасын оқиды.Өздеріне пайдалы нәрселерді бойларына сіңіреді.

Сергіту сәті.

  1.  

 

Әртүрлі дене қимылдарын жасау арқылы өткізу.

Бой жазу жаттығуын орындайды.

  •  
  1.  
  1.  

ОүБжОБ

1.Қайрат, ақыл, жүрек, ғылымның сөздерін табыңдар.

 

Топтан оқушы шығып, оқиды.Дәптерлеріне жазады

 

  1.  
  1.  
  •  

 

 

ОүБжОБ

Адамның жақсы және жаман қасиеттерін жазыңдар.

«Ішіне- Сыртына» әдісі бойынша жазады. Адалдық, шыншылдық, тәкәппарлық, достық, сараңдық, адамгершілік, еңбексүйгіштік,еріншектік т.б

  1.  
  1.  
  •  
  •  

Бес жолды тұжырымдама жазыңдар

1.Зат есім-қара сөз

2.Сын есім-асыл, дана

3.Етістік-үйретеді, түсінік береді,тәрбиелейді

4.Сөйлем-Абайдың қарасөздері адалдыққа үйретеді.

4.Синоним-нақыл сөздер.

Жұптық жұмыс.

  1.  
  1.  
  •  
  •  

 

Нені білеміз?

Нені білдік?

 

 

 

Топпен жұмыс.

 


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз