Өлең, жыр, ақындар

Латын Америкасының саяси картасының қалыптасуы

Ақтөбе қаласы
"Ақтөбе орта мектебі" ММ
география пәні мұғалімі 
Аязова Нургуль Кереевна
 

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: География                                                                   Сыныбы: 11"а" класс                                                            Мерзімі: 24.02.16 ж

Сабақтың тақырыбы:

Латын Америкасындағы дамушы елдер §41 Саяси картасының қалыптасуы

Мақсаты:

 Білімділігі: Латын Америкасының саяси картасының қалыптасуы тарихы мен геосаяси жағдайы мен мемлекеттік құрлымы мен топтары туралы экономикалық-географиялық жағдайының басты ерекшеліктері, геосаяси жағдайының қолайлығы туралы білік- дағдыны қалыптастыру

 Дамытушылық: қосымша ақпарат көздерінің көмегімен Латын Америкасы елдерінің ірі қалаларымен, халқының тұрмысымен, әдет-ғұрыптарымен таныстыру, осы тақырыпқа деген белсенділігін арттырып танымдық шығармашылық қабілетін арттыру.

 Тәрбиелігі: Оқушылардың өз елінің тарихын біліп қана қоймай, өзге елдердің де тарихын білуге, отанға деген сүйіспеншілігін арттыру, патриоттық тәрбие беру

Міндеттері:

 «Блум» таксономиясы бойынша жаңа тақырыпты өз бетінше жұппен, топпен тапсырмаларды орындайды, мәтінді жан - жақты зерттеп, талдайды, жинақтап қорытынды шығарып бағалайды.

Оқыту нәтижесі:

   Латын Америкасы елдерінің аймақтарға бөлінуі,саяси картасының қалыптасуы,геосаяси жағдайымен танысады.

Түйінді идея:

   «Адам табиғатынан-ақ тәуелсіз болуға жаралмаған.»

Әдіс-тәсілдер:

   «Блум» таксономиясы,психологиялық тренинг,топтық жұмыс

Сабақтың барысы

Уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурс

  мин

Психологиялық  «Әлемді таңқалдырған ғажайып аймақ»

Д.ж.ең..ең..ерекшеліктерімен танымал нысандарын айтады

Бейне сурет

 мин

 «Танымал елдер»  танымал елдердің туымен топқа бөлу «Қазақстан»,  «Мексика», «Бразилия»

Оқушылар  берілген бейне суреттерін анықтап, өз топтарын табады.

Қазақстан,

Бразилия,

Мексика

І кезең:

«Көпір тапсырмалары»

( Оқушылар үйде орындап, бүгінгі сабаққа дайындалып келу)        мин

 «Көпір тапсырмалары»

1. «Бойнг» ұшақтарын шығаратын зауыты бар қала

а) Сиэтл       в) Чикаго       с) Калифорния       

д) Каспер     е) Балтимор

2. «Ұлт әкесі» деп аталатын,АҚШ президенті:

а) А.Линкольн     в) Дж Кеннеди     

с) Дж Вашингтон  д) Дж Картер       е) Дж Буш

3. АҚШ жеріндегі Виргиня штатында алғашқы қоныстар қашан пайда болды?

а) 1609ж        в) 1607ж        с) 1608ж       д) 1605ж    е) 1906ж

4. Канаданың жерінің ауданы

а) 9 млн 976 мың км 2   в) 9 млн 970 мың км 2 

с) 9 млн 363 мың км 2    д) 9 млн 563 мың км 2  

е) 9млн 623 мың км 2

5. «Құндыз» қай елдің ұлттық символдарының бірі болып табылады.

а) АҚШ          в) Бразилия          с) Канада          

д) Мексика     е) Аргентина

6. Канаданың урбандалу деңгейі (%)

а) 85%          в) 81%            с) 83%          

д) 84%           е) 80%

7.АҚШ-ғы ірі мегалополистер саны қанша?

а) 5                   в) 3                  с) 2  

д) 4              е) 1

8. Санды бағдарламалар негізінде басқарылатын станоктар жасаудан АҚШ нешінші орында

а) 1         в) 2           с) 3           д) 4            е) 5

9. «Мұнай химиясының астанасы» деп аталады?

а) Детройт            в) Чикаго          

с) Хьюстон            д) Бостон           е) Нью-Йорк

10. Канаданың өңдеуші өнеркәсіптің басты салалары

а) машина жасау        в) ағаш өңдеу       

с) түсті металлургия     д) отын-энергетика 

е) барлығы

Оқушылар тест сұраққа жауап айтады..

 

 

АКТ-ны пай-у

ІІ кезең:

Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар

Теориясы: «Білу»

(Кім? Не? Нені? Қандай? Қашан? Қайда? Қалай? Не істеді?)

мин

   1. Латын Америка" атауықалайпайдаболған?

   2. Вест-Индия деген атау нені білдіреді?

   3. Ацтек,майя,инктер деген кімдер?

Өз білгендерін ортаға салып жауап береді

 1. Латын тілінен шыққан роман тілінде сөйлейтін халықтар тарағандықтан Латын Америкасы деп аталады

 2. Х.Колумб саяхаты

Д.ж. саяси картасы

Теориясы: «Түсіну»

(Неге? Себебі? Неліктен? Не үшін?)

 

  мин 

   1.Саяси картаны «дәуір айнасы» деп айтады?   Неге?

Өтілген материалдарды еске түсіріп,дүние танымдық көзқарастарын ортаға салады.

АКТ-ы Қосымша деректер

Практикасы:

«Қолдану»

(Қарапайым тапсырмалар

таблица, график жаса; қолдану мақсатын түсіндір)

мин

  1топ - Саяси картасының қалыптасу кезеңдері

 

  2топ - Геосаяси жағдайы

 

  3топ - Елдердің мемлекеттік құрылымы топтары

§41оқулықтағы материалдарды, атлас картаны, қосымша тапсырмаларды пайдалана отырып, тапсырмаларды орындайды.

Бірлескен оқу жұмысы

Оқулық 11кл

Кесте тапсырмасы

Теориясы: «Талдау» 

(Салыстыр, айырмашылығы неде? Ұқсастығы неде? Тақырыптың басты идеясын тап)

 

 

 

 мин

 Колумбтың  Американы ашуы жақсы болды ма? 3 дәлелмен жауап береді.

 Иә. 1қатар                        

 Бейтарап. 2қатар                  

 Жоқ. 3 қатар

 

 1. Жаңа дүниедегі жаңа ашуларға негіз салды.

 2. Батыс жарты шарды алып Америка дүние бөлігі ашылды.

 3. Жаңа жерлердің табиғаты, халқы,шаруашылығы жөніндегі деректер белгілі болды, т.б.

 1. Жақсы себебі-Американың ашылуы жаңа ашылуларға жол салды.

 2. Жақсы блмағаны-үндістердің едәуір дамыған өркениеті мен мәдениетінің дамуына нұқсан келтірілді.

 1. Еуропалықтар келгеннен кейін жергілікті халықты аяусыз тқұлдыққа салып,олардың өркениеті мен мәдениетін жойды.

 2. Бағынбаған үндістердің көпшілігі қырғынға ұшырады.

 3. Байырғы халықтар тіршілкке қолайсыз аудандарға көшірілді, т.б.

 

Теориясы: «Жинақтау»  (Қорытынды шығар, анықтама бер. Мазмұнды жүйеле)

 мин

Сіз болашақта Латын Американың экономикасы мен саяси болашағын  қалай елестетесіңіз?

Жаңа материалды меңгеруде қорытынды шығарады

 

Практикасы:

«Баға беру»

(Сен қалай ойлайсың? Не істер едің?)   мин

«Тәуелсіздік Латын Америкаға  не берді, Сен өз еліңнің тәуелсіздігіне не бердің?»…

 

Өз ойларын ортаға салады.

Стикер, маркер, формат

 

Өз өзіңді бағала!

Оқушының

аты-жөні

Көпір тап.

тест

Білу

Түсіну

Қолдану

Талдау

Жинақтау

Баға беру

Орт балл

Форм.баға

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Балдық жүйе                                     Балл                              Баға   
жақсы қатысым – 2                         11-14                                 5
жартылай қатысым – 1                     8-10                                4
мүлем қатыспаған - 0                         0-7                                 3        

 

Латын Америкасы аймағы 34 тәуелсіз мемлекеттен және бірнеше тәуелді территориялардан тұрады. Территориялардың өлшеміне, экономикалық және ресурстың потенциалы, тұрғындардың этникалық құрамы, мемлекеттің саяси және рухани дәстүрлерінің әртүрлілігімен Латын Америкасында анықты бір өзгешелік білінеді және бұл қазіргі халықаралық қатынастарда оның орнын қалыптастырады.

Латын Америкасының халықаралық қатынастарының жаңа векторы Азиаттық тынық мұхит (АТР) бағыты болды. Тарихи тұрғыдан Латын Америкасы Атлант мұхитына алдымен, Тынық мұхитына артымен орналасқан еді ХХ ғасыр аяғындағы Оңтүстік-Шығыс Азия елдерінің экономикалық жағынан индустриялдық елдердің қатарынан көріне бастауы Латын Америка елдерінің бұл елдермен қатынастар орнатуға мүмкіндік алды. Кешірекболса да Латын Америка елдеріөздеріне АТР перспективасынашабастады.

АТР халықаралық қатынастардағы орталық болып 1989 жылы Азияттық тынық мұхиттық экономикалық ынтымақтастық форумы (АТЭС) пайда болды. Латын Америка елдері ішінен оған Мексика, Чили және Перу кірді. АТС құрамына кіруге Колумбия ұсыныс береді. Оның алғашқы саммиты 2002 жылы Мексикада болады. Онда АТЭС тек экономикалық мәселелерді ғана емес, халықаралық террорлық ұйымдардың құрылуы, олардың әлемнің әр жерінде өткізіп жатқан қиян-кескілері мәселелері алдыңғы орынға шықты.


Пікірлер (3)

Оспан

жаңартылған білім мазмұны негізінде

Оспан

Көңілге қонымды .рахмет

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз