Өлең, жыр, ақындар

Су асты әлемі

Тараз қаласы
№49 мектеп-гимназиясының
ағылшын тілі пәні мұғалімі: Мұқанова Гүлжайнар Жүнісханқызы

 

Пәні: Ағылшын тілі

Сыныбы:  7 «Б»

Күні:  27.01.2016 ж

Сабақтың нөмірі: 38

Сабақтың тақырыбы: Су асты әлемі.

Сабақтың мақсаты:       

А. Білімділік: Оқушыларды суда өмір сүретін жануарлармен таныстыру. Жаңа мәтінмен жұмыс жасау, сөздердің жазылуын, оқылуын және аудармасын үйрету. Оқушыларға түсінік айта білуге және өз ойларын еркін жеткізе білуге үйрету.

Ә. Дамытушылық: Сауатты жазу машықтарын дамыту, сөздік қорын молайту. Сабаққа деген қызығушылығын арттыру.

Б. Тәрбиелік: Оқушыларды жануарларды сүюге, оларға қамқор болуға, жанашырлық танытуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың  әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндіру

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту

Көрнекілігі: Тақырыптық суреттер, интерактивті тақта.

 

Сабақтың  жоспары:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту.

ІҮ. Жаңа сабақты  таныстыру.

Ү.  Жаңа сабақты  пысықтау.

ҮІ. Бағалау.

ҮІІ. Үй тапсырмасын беру.

 

Сабақтың барысы:

І. Organization moment

T: Good afternoon pupils!

P: Good afternoon teacher!

T: How are you?

P: We are fine. And you?

T: Thank you. Who is on duty today?

P: I am on duty today.

T: Who is absent?

P: All are present( _____________ is/ are absent.)

 

II. Checking up home task.

Your home task was to find more information about wild animals.

III. Conclusion about home task.

Answer for my questions 

1. What kind of wild animals do you know?

2. Are they dangerous? If they are dangerous, why?

3. What is the biggest animal in the world?

4. What is the smallest bird in the world?

5. What is English for дем алу?

6. What is English for жұту?

7. What is English for жансыз?

IV. Introducing a new lesson.

Warm-up

T is exactly in the middle

W is one letter before T

A is between W and T

R is at the end

E is between T and R

What word is it?

And how do you think what our today’s new theme is about?

 

Let’s start our lesson. Today’s new theme is “Ocean world”

- At first I want to divide you into 2 groups. Take a letters or a numbers.

First  group who has taken a letters you will be a “Wild animals”

And second  group you will be a “Water animals”

New vocabulary words:

breed [bri:d]-айыру

feed [fi:d]- тамақтандыру

breeding [' bri:di ŋ]-көбею

edge [edз]-бірдеңенің шеті

weigh [wei]-өлшеу,өлшену

female [' fi:meil]-аналық (зоол)

valuable ['vǣljubl]-құнды,бағалы

-All of you repeat after me please.

Read the text about “Ocean world: whales” on page 47.

V. Conclusion  about new lesson

Task №1

-Look at the board. Your task is to make a poster. You should explain  what you have just seen. Or  you can draw the picture.

Task  №2

Find wild and water animals.

a fox                    a whale

a wolf                  a fish

a tiger                  a shark

a rhino                a snake

a zebra                a jellyfish

a lion                   an octopus

a monkey            a dolphin

    Task №3

Guess the riddles. First group you should say one water animal to the second group. And second group you should  say one wild animal to the first group.

Task №4

Crossword. Find animals from the crossword. It must be 10 animals.

Task №5

Complete the sentences.

1. Snakes live in…..Africa/many countries of the world/India

2. They are….. fish/ reptiles/ insects

3. Some people have snakes as…. pets/animals/ friends.

4. They can ….. fly/bite/ write.

5. Snakes lay their eggs…….in rivers/in the sea/ on land.

6. Snakes haven’t got….. tongues/ flippers/teeth.

7. Snakes can’t…… run/ swim/ climb.

8. They eat……leaves/ fish/ small animals.

Listen and check.

Task №6

Listen and number.

1. Dolphin                                     6.Wolf

2. Butterfly                                    7. Hamster

3. Lion                                          8. Crocodile

4. Polar bear                                 9. Spider

5. Gorilla                                      10. Flamingo

VI. Home task

Teacher: Open your dairies and write your home task, to learn by heart new vocabulary words. And write a short composition about “My favorite animal”.

VII. Marking.

Your marks for today . . . ( excellent, good, sad ).

You are very active today. Thanks for your attention.

The lesson is over.

You may go out

Good – bye, children!


Пікірлер (1)

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз