Шығыс Қазақстан облысы, Күршім ауданы Қарашілік негізгі орта мектебінің математика пәні мұғалімі: Тоқтар Айжан |
||
Сынып |
9 |
|
Пәні |
Алгебра |
|
Тақырыбы |
Тригонометриялық функциялардың қос бұрыштарының формулалары |
|
Мақсаты |
Тригонометриялық функциялардың қос бұрыштарының формулалары білу. |
|
Міндеттері |
1. Формуласын пайдаланып, қос бұрыштың формулаларын алуды білулері тиіс. |
|
Күтілетін нәтиже |
1) Тригонометриялық функциялардың қос бұрыштарының формулаларын біледі. 2) Қос бұрыштың косинусы мен синусының формулаларын салыстыра алады. 3) Алған білімдерін жүйелей алады. Топта жұмыс жасай алады. |
|
Жеті модульдің қамтылуы |
• Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану; • Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; • Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау; • Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу • Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер |
|
Сабақтың типі |
Жаңа білімді меңгерту сабағы |
|
Тақырыпты ашуға байланысты тәсілдер |
Жылы сезімдер, жұбыңды тап, Кластер қорғау, «Блум»түймедағындағы сұрақтар, Жигсо, деңгейлік тапсырмалар, ой сергек, перфа карта, кері байланыс. |
|
Сабақтың көрнекілігі |
Интерактивті тақта, компьютер, стикерлер, перфа карта, А3 |
|
Пән аралық байланыс |
Геометрия, әдебиет, биология |
|
Сабақтың жоспары |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Басы Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
Қызығушылықты ояту. «Жылы сезімдер» тренингі. Оқушыларға шеңбер болып тұрып, алғыс айту күніне орай қатысып отырған мұғалімдерге жылы сөздермен рақмет айту арқылы сынып ішінде жағымды психологиялық ахуал қалыптастырамын. Топқа 3 стикерлерге формула, қалған үшеуіне формуланың қалған бөлігін жазып, соны құрастыру арқылы 3 топқа бөлемін 1 – топ «Синус», 2 – топ «Косинус», 3 – топ «Тангенс». Топтарға топ аты мен келесі жағына оқушыларды жігерлендіретін «Өзіңе сен, өзіңді алып шығар, еңбегің мен білімің екі жақтап» Абайдың сөзі жазылған қағаздар таратамын. |
Қатысып отырған қонақтарға жылы сөздерімен алғыстарын білдіреді. Өз жұптарын формулалар бойынша іздеп табады, топқа бөлініп топ ішінде рөлдерге бөлінеді (топ басшы, уақыт қадағалаушы) |
Үй тапсырмасын тексеру (5 мин)
|
Кластер қорғау (идеялар мен ақпараттардың арасындағы байланыстарды айқындауға арналған жазба кесте) Өткен тақырыпқа байланысты әр топ өзаттарына байланысты кластер қорғауды ұсынады. |
А3 –ға топта бірлесе отырып жазба кестені толтырып, тақтада қорғайды. |
(7 мин) |
«Блум» түймедағындағы сұрақтар қойылады.
|
Қарапайым сұрақ: Анықтауыш сұрақ: Негізгі тригонеметриялық теңбе-теңдіктердің қайсысы артық? Түсіндіруші сұрақ: Тригонометриялық функциялардың қасиеті бойынша неліктен ІІ ширекте Sin α функциясы “+”, Tg α функциясы “-” таңбада болады. Шығармашылық сұрақ: Егер тең болса, өрнегінің мәнін табыңдар? Кіріктірілген сұрақ: Тригонометриялық есептерді шешуде көбінесе қандай тригонометриялық формулалар жиі қолданылады? Тәжірибелік сұрақ: деп алып, –ны анықтаңдар. |
Ортасы Жаңа сабақ (20 мин) |
1. Жаңа сабақтың тақырыбын өздері ашады. Қосу формуласындағы ß-ны мен алмастырғанда қандай бұрыш шығатынын көрсете отырып тақырыпты оқушылардың өздері ашуына жетелеймін. формуласын өзім дәлелдеп көрсетемін. Қалған формулаларды Жиксо(көлемді мәліметтерді оқушылардың өздеріне игеруге және бірін-бірі оқытуға, үйретуге бағытталған тиімді тәсіл) әдісін пайдаланып формулаларын тақтада дәлелдеп, басқа топтарды үйретуді ұсынамын. Деңгейлік тапсырмалар. Оқулық бойынша А деңгейі №364. 1- топ (а), 2- топ (б), 3- топ (в)есептері №367(б) В деңгейі №381. 1- топ (а), 2- топ (б), 3- топ (в) есептері. С деңгейі №385 дәлелдеу. |
Тақырыпты өздері хабарлап дәптерлеріне жазады. Түсіндірмені тыңдайды, формулаларды дәптеріне жазады.
Топта талқылайды, тақтада формуланы дәлелдейді, басқа топқа түсіндіреді, үйретеді. Деңгейлік тапсырмаларды орындайды. |
Сергіту жаттығуы (2 мин) |
1. 4 сызық арқылы нүктелерді тұтастырыңдар 2. Бір шырпыны қозғап, теңдеудік екі жағын теңестіру керек. |
|
Соңы Кері байланыс (3мин) |
перфа картадағы тапсырмалар оқушыларға жеке-жеке таратылады. |
Картадағы ойықтың орнына тиісті формуланы қояды. |
Бағалау кезеңі (2мин) |
Өзін–өзі бағалау парақшаларындағы ұпайларды санап бағалауды ұсынамын. |
Топ басшысы бағалайды |
Үйге тапсырма (1мин) |
Үй тапсырмасын жариялаймын. |
Күнделіктеріне үйге берілген тапсырманы жазып алады. |
Рефлексия (2 мин) |
Оқушы күтілген нәтижеге сәйкес өзіне-өзі рефлексия жасайды. Сабақ бойынша түсініп, білгендері бойынша белгі береді. ... Бүгін сабақта білдім... Ұсыныс жасаймын.... Мен сабақта үйрендім... Мен бүгін сабақта қайталадым.... Мен бүгін сабақта бекіттім |
Парақшаны толтырады |
Тоқтар Айжан
бұл сабақтың мақсаты қол жетімді және оқушының атынан қойылған.