Қысқа мерзімді жоспар
САБАҚ: Абай Құнанбайұлы «Жазғытұры» өлеңдері мен қара сөздері туралы. |
Мектеп: №87 Жуантөбе жалпы орта мектебі |
||||||
Күні: «10» 02 2017ж |
Мұғалімнің есімі: Оразкул Кадырбаева Сейдилдаевна |
||||||
СЫНЫП: 9"а" сынып Әдебиет |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Оқушыларға Абай өлеңдерін терең меңгерту. Шығармашылық жұмыс жасауға жұмылдыру арқылы таным түсініктерін, сөйлеу мәдениетін дамыту. Ақын өлеңдерін оқи отырып, оқушы дүниетанымын қалыптастыру, адамгершілік қасиеттерді бойға сіңіру. |
||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Абайдың өмірімен шығармашылығын біледі |
||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Өлеңдерін жатқа айтады, әндерін айта алады. 2. Ақын шығармаларында көтерілген адамгершілік қасиеттерді бойына сіңірген тұлға дайындалады. |
|||||||
Кейбір оқушылар: Ақын өміріне, шығармашылығына арнап эссе жаза алады. Бір шумақ өлең шығарады. |
|||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: |
||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||||||
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||
Алдыңғы тақырып |
Абай Құнанбайұлы. «Әуелде бір суық мұз ақыл зерек» өлеңі. «Ғашықтық, құмарлықпен ол екі жол» |
||||||
Жоспар |
|||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||
Басталуы 10 минут
|
1.Сәлемдесу, хал-ахуал сұрау. 2.Кезекшілер міндетін қадағалау,оқушыларды түгелдеу. 3.Тренинг: «Қазақтың ардақты ұлы...»Тренинг барысында оқушылар сыныптың әр нүктесіне орналасып,бір-біріне қадам жасарда осы сөйлемді дауыстап айтып, өздері білетін ақын-жазушылар есімімен толықтырып,ол туралы 1мағлұмат айтуы керек. 4. Шағын топтарға біріктіру: «Жидебай», «Семей», «Қарқаралы», «Шыңғыстау» географиялық атаулары арқылы Үй тапсырмасын сұрау. «Сұраққа жетіп ал» әдісі: 1. Абай Құнанбаев қай ғасырда,қай жылдары, қай өлкеде, қандай қоғамдық ортада өмір сүрген? 2. Абай қандай тақырыптарда өлеңдер жазды? 3. Абайдың лирикалық өлеңдеріне мысалдар келтір. 4. Абайдың оқу-білім туралы өлеңдерін жаз? 5. Абай өлеңмен бірге әдебиеттің тағы да қандай жанрында шығармалар жазды? 6. «Қыс» өлеңі қандай өлеңге жатады? 7. Кейіптеу дегеніміз не? Көркем эссені бағалау: «Абай –дара, Абай-дана қазақта» Оқушылар үйге берілген дәптердегі шығармашылық жұмыстары бойынша бағаланады. Алдымен көшбасшыларды тексеремін, содан соң осы оқушылар бүкіл сыныпты тексеруге көмектеседі
|
Үлестірмелер, оқулық, АКТ, ақын портреті, кітаптар көрмесі, бағалау парақтары |
|||||
Ортасы 25 минут |
Сергіту сәті.. АКТ: Абайдың «Желсіз түнде жарық ай» әнінен үзінді есту. Ойқозғау:
Жұмбақ жасыру арқылы ойландырамын. «Теңізден терең, шыңнан да биік, Құдықпен ине қазғандай қиын. Еңбегі –тәтті, түбі-рақатты, Талпынған ғана алады жиып» (Ғылым-білім). «Сана аллеясы» әдісі бойынша өлеңмен танысу: а) Жаңа тақырыпты балалар өз бетінше оқиды. ә) Жұпта және топта талқылайды. б)топтар бір-бірінің қаншалықты түсінгендерін талқылайды. Бәйге: «Абай оқулары» Әр топтан өз ортасынан 3 ең үздік мәнерлеп оқушыларын шығарып, мәнер сайыстырады. |
Үлестірмелер, оқулық, АКТ, ақын портреті, кітаптар көрмесі, бағалау парақтары |
|||||
Аяқталуы 10 минут |
І. Бекіту сұрақтары: 1. Өлеңнің тақырыбы қандай? 2. Буын саны, ұйқас түрі қандай? 3. Бес жақсы және бес жаман нелер? 4. Өлеңде қандай көркемдегіш құралдар бар? ІІ.Бағалау а)Топбасшылардың бағалауы бойынша; ә) Өзін-өзі бағалау парақшасы бойынша бағаланады. |
А4 парақтары Бағалау парақшалары, стикер |
|||||
Қосымша ақпарат |
|||||||
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай? жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
|||||
Жада қалыптасады, деңгейлік тапсырмалар беру |
Бағдаршам әдісі арқылы. Балдық жүйе арқылы |
Қазақ тілі, тарих, музыка |
|||||
Рефлексия Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылартуралыменің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі