Өлең, жыр, ақындар

Ұлы адамдар өмірінен. Күшейтпелі үстеу. Сын-қимыл үстеулері. Модаль сөздер

Сабақтың тақырыбы

Ұлы адамдар өмірінен. Күшейтпелі устеу. Сын-қимыл үстеулері. Модаль сөздер 

Мұғалім: Боқасова А.А.

Сабақтың мақсаты

А. Білімділік Күшейтпелі және сын-қимыл үстеуілерінің жасалу жолдарын көрсету және оны тәжірибеде пайдалану білімділігін арттыру .

Б. Дамытушылық  Мәнерлеп оқуға, сөйлеуге дағдыландыру. Танымдық ой қасиетін, білім сапасын дамыту.

В. Тәрбиелік  Оқушыларды еңбекқорлыққа, имандылыққа  тәрбиелеу, туған жерінің тарихы мен тілінің қадір-қасиетін ұғындыру.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Әдіс- тәсілдер:сұрақ-жауап, ауызша, жазбаша тапсырмалар, өздік жұмыстар.

Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар

Кесте, сөздік, ұлы адамдар портреттері

 Пәнаралық байланыс: Орыс тілі,  мәдениеттану,  тарих,  қазақ әдебиеті

Сабаққа бөлінетін уақыт:

Ұйымдастыру кезеңі – 1 мин

Үй тапсырмасын тексеру кезеңі – 10 мин

Жаңа білімді меңгеру– 15 мин

Жаңа білімді бекіту – 15 мин

Үй тапсырмасы бойынша  мәлімет беру кезені – 1 мин

Сабақты қорытындылау – 3 мин

Сабақ барысы

 

 

Сабақ кезеңдері

Оқытушының  іс-әрекеті / деятельность преподавателя

Оқушылардың іс-әрекеті

Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар /

 

1

Ұйымдастыру кезеңі

·    Сәлеметсіздер ме?   

     Бүгін кім кезекші?

·    Оқушыларды түгендеу.

·    Оқу құралдарын тексеру.

Біз бүгін сендермен үстеу туралы мағлұматтарымызды жалғастырырамыз және лексикалық блок арқылы Ұлы адамдар өмірімен танысамыз. Сабақ барысы меңгеру және бекіту тапсырмалары және топпен орындалуға арналған жаттығулардан құралған жоспармен жүреді және жаңа  сабабағымызды оқуда алдымызға төмендегідей мақсаттар қойып, оның орындалуына талаптануымыз қажет. Бүгінгі сабақтың мақсаты үстеудің мағыналық топтарын жалғастыру.Күшейтпелі және сын-қимыл үстеуілерімен танысу  және лексикалық блок арқылы Ұлы адамдар өмірі жайында мәлімет алу. Сонымен қатар алған білімімізді іс жүзінде, күнделікті өмірде қолдана білуіміз керек.

Кезекші оқушы жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

экран 

 

2

А. Үй тапсырмасын тексеру  

І Грамматика

1. Устеу дегеніміз не? 

2. Тұлғасына қарай қалай бөлінеді? мысал келтіру. (негізгі және туынды)

 4. Мағынасына қарай қалай бөлінеді? (дара және күрделі  зат есім)

ІІ Лексика. «Қазақстан өнеркәсібі»

1.Сұрақ –жауап:

А) Қазақстан жерінде қандай  қазба байлықтар бар?

Б) Қазақстанда өнеркәсіп қалай дамыған?

В) Біздің облысымызда қандай өнеркәсіп бар?

Өнеркәсіптің пайдасы бар ма?

Өнеркәсіптің зиянды жақтары бар ма?

2-3 оқушыға мазмұндату

ІІ Қорыту

 

 

Берілген сұрақтарға жауап береді..

 

 

 

2-3 оқушы мазмұндайды 

 

 

 

 

 

Экран 

 

 

 

 

 

 

 

Б. Жаңа материалды меңгеру кезеңі

 Жаңа сабақтың тақырыбын айту.

Оқушыларға сұрақ қою арқылы жаңа тақырыпты ашу.

Кесте арқылы жаңа сабақты түсіндіру.

Мысалдар келтіру.

Кестеме

 

В. Сабақты түсінгендіктерін байқау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Оқушылардың жаңа тақырыпты меңгергендігін тексеруге арналған тапсырмалар:

№ 1 тапсырма: берілген үстеулермен сөйлем құраңыздар – аса, өңкей, дәл, бекерге, лажсыздан. (Оқушылардың әрбіреуін тексеру)

Топпен жұмыс

№ 2 тапсырма: Үстеудің мағыналық топтарына қарай топтастыру – ілгері, бүгін, амалсыздан, емін-еркін, ең, тым, әдейі, осында, таңертең, бері, түнде, сонша, әжептәуір, кілең, өте, нағыз, қасақана, жорты, қыруар, біршама, әрең.

3. Лексикалық блокпен жұмыс жасау. Ұлы адамдар өміріненен қысқаша көрініс

 4. Мәтінмен жұмыс.

арнайы таратылған кестелермен жұмыс (Абай Құнанабаев, Әл-Фараби, Ахмет Иассауи)

 А. Үш топқа мәтін беріледі.

Ә. Мәтінді құрастыру керек

Б. Мәтінге ат қою керек.

В. Мәтінді аудар.

Г. Мәтіннен устеулерді тап, жасалу жолын түсіндір.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 топқа бөлінеді

 

 

Ұлы адамдар өмірі туралы қысқаша мәлімет алу.

Тапқыр, шешен бола білу.

Сөздікпен жұмыс жасау, грамматикамен жұмыс жасау.

Кесте

 

 

 

 

 

Сұрақ-жауап тапсырмалау.

 

 

 

Сөздік.

 

 

 

 

 

Сөздік. Үлестірмелі кестемелер

 

 

Г. Жаңа білімді бекіту

 

 

 

 

 

1. Үстеу туралы не алдық?

2.   Қандай жаңа сөздер үйрендік  

3.      Қалай ойлайсыздар қазір арамызда Абай, Әл-Фараби сияқты адамдар бар ма? Осындай ұлылардың қатарына кімдерді қосар едіңіздер?

4.      Бүгінгі сабақтан не алдыңыздар?

Сөздермен сөйлем құрастыру.

 

 

 

 

А. Үй тапсырмасы бойынша  мә-лімет беру ке зеңі

 

Кесте сыздыру

Сұрақтары

Абай

Әл-Фараби

А. Иассауи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кесте толтыру

Күнделікке үй тапсырмасын жазып алу.

экран

 

Б. Сабақты қорытындылау

 «ББТ» кестесін толтыру

Оқушыларды бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қорытындылау кезеңі

Білгенмін

Білдім

 

 

Үй жұмысы

Ұлы адамдар өмірінен

Сұрақтары

Абай Құнанбев

Әл-Фараби

Ахмет Яссауи

Кім болған?

 

 

 

Қай жылы, қай жерде дүниеге келген?

 

 

 

Отбасы туралы не білесің?

 

 

 

Білім алған ортасы. Кімнің еңбектерін оқыған?

 

 

 

Еңбектері

 

 

 

Қай жылы, қай жерде дүние салды?

 

 

 

 

 


Пікірлер (2)

АЙСҰЛУ

Тəрбиешілерге арналған тестті тауып беріңіздерші

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз