ОҚО, Сарыағаш ауданы, №21 Яссауи жалпы орта мектебі
қазақ тілі пәні мұғалімі Үмбетова Ләззат
Сабақ қазақ әдебиеті |
№21 жалпы орта мектебі |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты – жөні: Үмбетова Ләззат |
|||||
Сынып 5 А. Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы өлеңі 1 – сабақ |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асыратын оқу мақсаттары
|
Т/Ж2 Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. Т/Ж3 көркем шығармадағы кейіперлер портреті мен іс – әрекеті арқылы образын ашу; А/И 1 Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама- қарсы суреттеулерді табу; Б/С3 Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; |
|||||
Бағалау критерийі |
1. Әдеби шығарманы мәнерлеп оқып тақырыптың мазмұнын анықтайды. 2. Шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы идеясын ашады. 3. Кейіпкерлер бейнесіне талдай отырып, оларды ажырата алады. 4. Шығарма кейіпкерлерінің өзіне тән құндылығын тауып, эссе жаза алады. |
|||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: 1. Өлеңді мәнерлеп оқи алады. 2. Берілген сұрақтарға жауап береді. 3. Оқушылар бір-біріне сұрақ қоя алады. |
|||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: 1. Шағын мәтін құрай алады. 2. Өз ойларын жеткізе алады. 3. Сөздік қорды дұрыс пайдалана алады. |
||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: 1. Дәнді дақылдың екі түрін салыстыра отырып, бір-бірлеріне түсіндіру жұмысын жүргізеді. 2. Сабақта қолданылған әдістердің барлығымен жұмыс жасай алады. |
||||||
Тілдік мақсат |
Шекірейіп – басқаларды менсінбеу Теңгермейтін – тең көрмейтін Сұқтанба – таңдана қарама Тәкаппар – ешкімді менсінбейді |
|||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: дән, егінші, тәкаппар. |
||||||
Диалог құруға\шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Сайран ету, тағзым ету, көкке қарау, қайран қалу. |
||||||
Талқылауға арналған сұрақтар Бидай қандай болу керек? Ол әкесінен не туралы сұрады? Әкесі не деп жауап берді? |
||||||
Қосымша ақпараттар беру. |
||||||
Ишара Қимыл қозғалыс |
||||||
Алдыңғы оқу. |
Ы. Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады» |
|||||
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу, еңбекке баулу |
|||||
Жоспар |
||||||
Жасалған уақыты |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Педогогикалық әдіс-тәсілдер. |
Ресурстар |
|||
Басы
10мин
Ортасы
25 мин
Соңы 10 мин |
Ұйымдастырушылық кезеңі Ынтымақтастық атмосфера орнату.Оқушылар бір–біріне жылы лебіздерін білдіреді. |
Шаттық шеңбері «Жылы лебіз» тренинг жүргізу. |
|
|||
Топқа бөлу Мейірімділік. Кішіпейілділік. Адамгершілік. Имандылық. |
«Мозайка» сурет қиындылары арқылы топқа бөлу |
суреттер |
||||
Жаңа сабақ: сурет арқылы ақын бейнесін ашу Миға шабуыл. 1. Тұлғаны тану. ![]() Қ/Б Топтық тапсырма 1-тапсырма Өлеңнің тақырыбы мен идеясын анықтаңдар. (Мәтінмен жұмыс) Дескриптор 1. Өлеңді мәнерлеп оқи алады. 2-тапсырма 1 – топ: мәтінде әке мен бала қайда келгенін және нені байқағанын анықтаңдар. Дескриптор Өлеңнің идеясын аша алады. 3-тапсырма. «Венн диаграммасы» арқылы екі бидайды салыстырыңдар. Дескриптор Синоним сөздерді таба алады. 4-тапсырма «Қарапайымдылық – қадірлі қасиет» тақырыбына эссе жазу Дескриптор 1. Шығармадан алған әсерін және ой толғанысын бейнелеп жазады. Сабақты бекіту Үйге тапсырма • «Егіннің бастары» мысал өлеңін мәнерлеп оқу . |
АКТ
Слайд, суреттер
«Кластер» әдісі Топтық жұмыс Смайлик арқылы бағалау «Джигсо» әдісі
«екі жұлдыз,бір тілек»әдісі
«Венн диаграмма»
Жұлдызша беру
Смайлик арқылы
«Бағдаршам» әдісі
|
|||||
Қосымша ақпарат |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалай – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ – мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
|||
Оқушыны ынталандыру мақсатында әр тапсырманы орындау шеберлігіне қарай мақтап, қолдау көрсетіп отырдым. Қабілетті оқушылар эссе жазғанда ерекше көзге түсті. |
Әр тапсырмаға дескриптор құрастырдым. Оқушыларға жұлдызшалар мен смайликтер беру арқылы сабақ барысында ынталандырып, пәнге деген қызығушылығын арттырамын. «Менің сабақтағы іс-әрекетім....» кері байланыс алғанда «бағдаршам» әдісін қолдандым. Оқушылар сабақты қалай меңгергенін анықтау үшін тиімді әдіс екен. |
Бүгінгі сабақ бейнелеу, тарих пәнімен байланыста болды.
|
||||
Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Кері байланыс алу арқылы: - жарайсың! - керемет жұмыс жасадыңдар! - керемет жетістікке жеттіңдер! - топта белсенді болдыңдар! |
- Шарль Луи Монтескье
- Мишель де Монтень
- Дейл Карнеги
- Конфуций
Барлық авторлар