Өлең, жыр, ақындар

Сандар тізбегі оның берілу тәсілдері

Бөлім: Прогрессиялар

Мектеп: №13 мектеп-гимназия

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Жумагазинова А.К

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы: Сандар тізбегі оның берілу тәсілдері

    Осы сабақта қол   жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Тізбек ұғымын біледі. Сандар тізбегі оның берілу тәсілдерін біледі. Сандар тізбегінің берілуінің түрлерін ажырата алады Өмірден мысалдар келтіре алады, есеп шығару дағдылары қалыптасады, логикалық ойлау қабілеттері дамиды.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

 Сандар тізбегі оның берілу тәсілдерін біледі, ажырата алады.Сандар тізбегінің мүшелерін таба алады.Өмірден мысал келтіре алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

Сандар тізбегінің кез келген мүшелерін  таба алады,тізбектің  формуласын құрастыра алады.

Кейбір оқушылар:

Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстарды қосып талдау жасай алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және  түсіну

Бағалау критериі

 

Тізбек ұғымының анықтамасын біледі;

Сан тізбегінің берілу тәсілдерімен танысады;

Сан тізбегінің баяндау тәсілімен берілуін біледі;мысал келтіре алады;

Сан тізбегінің  графиктік тәсілімен берілуін біледі;мысал келтіре алады;

Сан тізбегінің рекурренттік тәсілмен  берілуін біледі;

Сан тізбегінің аналитикалық тәсілмен  берілуін біледі; мысал келтіре алады;

Өспелі және кемімелі тізбектерді біледі

 

Тілдік мақсаттар

Сыныптағы  диалог 

Рекуренттік, аналитикалық  сөздерімен таныс болу

Бірсарынды

Ашық және жабық сұрақтар

7-ге еселік болтын тізбектің бес мүшесін ата

8-ге бөлгенде 3қалдық қалатын тізбектің алдыңғы бес мүшесін және формуласын жаз.

«Аналитикалық» тәсілмен берілген тізбекке мысал келтіріп жазып көрсет.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, топтық жұмыс, жұппен, жеке жұмыс, Джигсо әдісі,

Алдыңғы  білім

Теңдеулер мен теңсіздіктер, олардың жүйелері

Жоспар

 

 

Сабақтың жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

 

Ресурстар

Басталуы

Психологиялық ахуал орнату (3мин)«Шаттық шеңбері» Оқушылар шеңбер бойымен тұрады. Әр оқушы тұрған ретімен  1-ден бастап сандарды айтады,бірақ   5-ке –ден еселік сандарды айтпайды, ол сандардың орнына «қол  шапалақтайды»

АКТ

 

Топқа бірігу. (1 мин) / Оқушылардың қолындағы қағазы төрт  түсті болады. Оқушылар түсті ажырата отырып топқа бөлінеді

Топ  мүшелері рөлдер бөліп алады.

«Сен маған, мен саған» стратегия /үй тапсырмасын тексеру/

Бағалау: Өзара/Жауабы тақтада көрсетіледі.Әр оқушы  оң жақта отырған оқушының дәптерін алып, дескриптор арқылы тексереді. Үй жұмысы бойынша топ басшысы есеп береді./

(бір дұрыс есеп 1ұпай)

Қызыл «Тізбек» тобы

Сары түс

«Рекурренттік» тобы

 Көк  түс

«Аналитик» тобы

жасыл түс

«График» тобы

 

Өткенді қайталау «Сократ әдісі»

▬ иә;  ... жоқ   

1)  ах+ву=c түрінде берілген теңдеу екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады.

2)  x2+5у=3 теңдеу екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу болады.

3)  x2+у2=9 шеңбердің теңдеуі .

4) (x-1)2+у2=0 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу.

5) 5х-2у=7 теңдеуі екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу болады.

6  x2+(у+3)2=25 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу болады.

   «Бас бармақ» әдісі бойынша бағалау

Флипчарт

Ортасы

Жаңа сабақ.

Топтық  жұмыс:  Постер қорғау әдісі бойынша

1-топ: Қызыл «Тізбек» тобы Сан тізбегінің баяндау тәсілімен берілуін түсіндіреді.

2-топ: Сары «Рекуррент» тобы, Сан тізбегінің рекурренттік тәсілмен  берілуін түсіндіреді.

3-топ: көк «Аналитик» тобы: Сан тізбегінің аналитикалық тәсілмен  берілуін түсіндіреді.

4-топ: жасыл «График» тобы: Сан тізбегінің  графиктік тәсілімен берілуін түсіндіреді.

Әр топ бір-біріне кері байланыс береді.

- Сандар тізбегі дегеніміз - ...

- Сан тізбегінің берілу тәсілдерінің түрлерін қалай ажыратамыз?

- Оқушы 3,6,9,12,15,18,... тізбек бола алатынын түсіндіреді

- Натурал сандардың квадраттарынан тұратын тізбек жазау.

   an=2n  формуласы арқылы тізбектің кез келген мүшесін табу.

  n=3 болса, онда a2=32=9
  n=4 болса, онда a2=42=16
  n=6 болса, онда a2=62=36
  Тізбек an=4an-1 рекурренттік  формула түрінде берілген.
  an=1  
  Тізбектің  бесінші мұшесін  табу керек
  a2=4a1-1=4∙1-1=3
  a3=4a2-1=4∙3-1=11
  a4=4a3-1=4∙11-1=43
  a5=4a4-1=4∙43-1=171 

Топтық жұмыс.  Оқулықпен жұмыс

 

Өзін-өзі бағалау 

Бағалау критерийі

Бір дұрыс жауап 1 ұпай

8 ұпай-«5»

6-7ұпай-«4»

5 ұпай-«3»

Дескриптор:

1. Мүшесін жазу

2. Тізбектің түрін ажырату.( Өспелі және кемімелі тізбектерді, бірсарынды)

3. Cан тізбегінің берілу тәсілдерін ажырату

Сергіту сәті.

Барлық оқушылар орындарынан тұрады. Көзге жаттығу.

Жұппен  жұмыс.

№181. Тізбектің келесі мүшесін табыңдар және формуласын жазыңдар. Бірсарынды тізбектің түрін жаз.

  №182  Сан тізбегінің алғашқы бес мүшесін жазыңдар:

№184

тізбек кемімелі, шектелген

Дескриптор

 - Тізбекті жалғастырып жазу

 - Түрін анықтау

 - Формуласын жазу

Бірін-бірі бағалау

Бағалау критерийі

Бір дұрыс жауап  бір ұпай  «ЖҰЛДЫЗША» беру

10 ұпай- -«5»

8-9 ұпай-«4»

6-7 ұпай-«3»

 Постер қорғау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Флипчарт

Компьютер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аяқталуы

 

 

 

 

 

 

 

 

Жеке  тапсырма. Тест тапсырмасы (5 минут)

     1-нұсқа

1. Жалпы мүшесі болатын тізбекті көрсетіңдер.

2. Тізбектің жалпы мүшесін көрсетіңдер:

       6; 18; 54; 162;...

3. Жалпы мүшесінің формуласымен берілген тізбекті көрсетіңдер:

4. Өспелі әрі жоғарыдан шенелген тізбекті көрсетіңдер:

5. Кемімелі әрі төменнен шенелген тізбекті көрсетіңдер:

вп = 21-п

 2-нұсқа

1. Жалпы мүшесі болатын тізбекті көрсетіңдер.

2. Тізбектің жалпы мүшесін көрсетіңдер:

       6; 12; 24; 48;...

3. Жалпы мүшесінің формуласымен берілген тізбекті көрсетіңдер:

4. Өспелі әрі жоғарыдан шенелген тізбекті көрсетіңдер:

 

5.Кемімелі әрі төменнен шенелген тізбекті көрсетіңдер:

хп = 3*51-п

Бағалау критерийі:

Бес дұрыс жауап – «5»

Төрт дұрыс жауап - «4»

Үш дұрыс жауап - «3»

Сабақты қорытындылаймын. Оқушылар бағалау парақшасын толтырып, мұғалімге өткізеді.

Оқушылар сабақ соңында өз ойтолғаныстарын білдіру арқылы бүгінгі тақырып бойынша «Аяқталмаған сөйлемдер» бойынша рефлексия жасайды:

Бүгінгі сабақта мен: ................................................. үйрендім.

Бұған дейін мен: ...................................................... білуші едім.

Топпен жұмыс жасау кезінде: .....................................түсіндім.

Бүгінгі тақырып бойынша: .............................. түсініксіз болды.

Үй тапсырмаларын орындауға бағыттау:

Үйгетапсырма: №185

 

Тест сұрақтары

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

ЖАДАны қолдану

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Өзін-өзі бағалау, топты бағалау, жиынтық бағалау

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік  және  еңбекті қорғау  ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

 

Оқушылар белсене отырып жұппен жұмыс жасайды. Олар бір-біріне көмек көрсету арқылы есептерді бірлесіп шығарады. Жұппен жұмыс бойынша әр жұп шығарған есептерін басқа жұп алдында саластырып қорғайды.

 «Бас бармақ» әдісі,кері байланыс,   өзін-өзі бағалау, топпен жұмыс: ұпайларға жұлдызшалар беру арылы, тест тапсырмасы,  рефлексия: «Аяқталмаған сөйлемдер»

Сергіту сәттері мен белсенді  іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары  

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:.

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:.

Сабақ барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымда жетілдіруге көмектесетін не білдім?


Пікірлер (3)

Жанаргуль ханатовна

Сабақ жоспарыныз өте қатты ұнады

Malikafsiltai

жақсы

 

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз