Өлең, жыр, ақындар

Тригонометриялық функциялардың кейбір бұрыштардағы мәндері

Түркістан облысы Сарыағаш ауданы
Т. Айбергенов атындағы №39 жалпы орта мектеп
Математика пәні мұғалімі Махаматханова Чинар Мулдахановна                                                                                                               

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тригонометрия элементтері

Мектеп:  Т.Айбергенов атындағы №39 жалпы орта

Күні: 31.01.2019

Мұғалімнің  аты-жөні:  Махаматханова Чинар Мулдахановна

Сынып: 9

Қатысқандар саны: 24

Қатыспағандар  саны:2

Сабақ тақырыбы

Тригонометриялық функциялардың кейбір бұрыштардағы мәндері

Осы сабақта  қол  жеткізілетін  оқу  мақсаттары (оқу  бағдарламасына  сілтеме)

*Тригонометриялық функциялардың кейбір бұрыштардағы мәндерін табуға есептер шығару;

*Теориялық білімдерін есептер шығаруда қолдануға машықтандыру, өз бетімен ізденісін арттыру;

*Топпен жұмыс істеуге, бір-біріне көмек көрсетуге, ойын айта білугебаулу

Жетістік критерийлері

Тригонометриялық функциялардың кейбір бұрыштардағы  мәндерін  табуға есептер шығара  алады;

Теориялық білімдерін есептер шығаруда қолданады;

Топпен жұмыс істейді, бір-біріне көмектеседі, ойын айта біледі.

Тілдік мақсаттар

Тригонометрия, функция, синус, косинус, тангенс, котангенс

Құндылықтарды дарыту

1. Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана.

2. Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім

3. Зайырлы қоғам және жоғары руханият

4. Индустрияландыру мен инновацияға негізделген экономикалық өсу

5. Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

6. Тарих пен мәдениеттің, тілдің біртұтастығы

7. Ұлттық қауіпсіздік, еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерге жаһандық тұрғыдан қатысуы.

Пәнаралық байланыстар

Еңбек, бейнелеу, математика

Бастапқы білім

Тригонометриялық функциялардың кез келген бұрыштар үшін анықтамасы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың  басы

3 мин

Сәлемдесу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. «Әуенді өрімдер» караоке.

Оқушыларды топқа бөлу/Тригонометриялық функциялардың атаулары бойынша/. Психологиялық ахуалды орнату.

«Бинго» ойыны. Өткен сабақты қайталау.

Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау.

Интерактивті тақта

 

Сабақтың  ортасы

Білу (5 мин)

 

 

Түсіну (5 мин)

 

Қолдану (12 мин)

 

Талдау (5 мин)

 

«Гүл қауызы» ойыны арқылы жаңа тақырыпты меңгеруге бағытталған есептер беріледі.

№371, 372, 373, 377

 «Бірге ойланайық»,

«Ойлан, жұптас, бөліс»,

«Ойды дыбыстау» әдістері қолданылады.

  Дескриптор:

  Бағалау критерийлері

Балл

 Формулаларды қолданады

1

  Өрнекті ықшамдайды

1

   Кестені радианмен дұрыс қолданады

1

  Көбейтуді орындайды

1

  Кестені градуспен дұрыс қолданады

1

  Амалдарды дұрыс орындайды

1

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық, кеспе қағаздар, маркер, стикерлер

Сабақтың соңы

Синтез /5мин/

 

Бағалау /2 мин/

Үйге тапсырма /1 мин/

Кері байланыс /2 мин/

«АВС»(Екі жалған, бір шындық) әдісі,

«Айналмалы бекет» әдісі.

«Адасқан әріптер» жаттығуы.

Есеп шығарудағы топтың алған бағасы, бір-бірін бағалауы, ойын нақты жеткізу мен  пайымына қарай.

№375

«Бағдаршам» әдісі

 

 

Оқулық 9-сынып алгебра

Шыныбеков А.Н.

Алматы, Атамұра, 2013

Саралау –оқушыларға қалай көбірек  қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз ?  Қабілеті жоғары  оқушыларға  қандай міндет  қоюды жоспарлап  отырсыз ? 

Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді  жоспарлайсыз ? 

Денсаулық және  қауіпсіздік  техникасының сақталуы

Бағыт-бағдар беріп отырамын.

«Ойлан, жұптас, бөліс», «Ойды дыбыстау», «Бірге ойланайық» әдістерін қолдануда бір-біріне түсіндіреді, үйретеді.

«Айналмалы бекет»  әдісі

«ынталандыру» әдісі

 «Бағдаршам» әдісі

Ширату жаттығуларында дене қимылдарын дұрыс орындау

Сабақ бойынша рефлексия

 

 

 

 

Қолданылған көрнекіліктер

«Гүл қауызы»

D:\Desktop\0_2b75b_10350302_orig.jpg

1. Өрнекті ықшамда.

1) sin4 α+cos2 α+sin2 αcos2 α=

2) cos2 α/(1-sin2 α)=

2. Есепте.

1) 2cosπ/3tgπ/3=

2) 7tgπ/6ctgπ/6=

3) 2sinπ/6tgπ/4=

3. Өрнектің мәнін тап.

1) sin1350cos1350 - tg1350 +1.5ctg1350 =

2) tg21200 – ctg1200 –10/3sin120 0 +cos1200 =

4. Теңбе-теңдікті дәлелде.

sinα /(1-cos α)=(1+cos α) /sinα =

1. Өрнекті ықшамда.

1) sin4 α-cos4 α-sin2 α+cos2 α=

2) (1-2sin2 α) / (2cos2 α-1)=

2. Есепте.

1) 3tgπ/4tgπ/3=

2) 4ctgπ/4sinπ/3=

3)12sinπ/3cosπ/3=

3. Өрнектің мәнін тап.

1) tg1350 sin 270 0 – ctg 900 cos300 =

2)tg 1200 – ctg 1200 – 10/3sin 1200 +cos1200 =

4. Теңбе-теңдікті дәлелде.

sinα /(1-cos α)=(1+cos α) /sinα =

 

«Адасқан әріптер»

ЕРНӘДМІ     

ТҚРЫИЛГЯОИНРОМЕТ   

БКЕЙРІ   

ҢФЫУДНРАКЛЦЯИ 

ҰҒЫБРТШАДАЫР

 

«Екі жалған, бір шындық»

1.sin 2 x –cos 2 x=1                   2. sin 2 x +cos 2 x=1                 3.sin 2 x cos 2 x=1

1. sin45 0 =1                             2. sin30 0 =1                            3. sin90 0 =1       

1.cos 45 0=1                             2. cos 0 0=1                             3. cos 900=1

1. tg 30 0 =√3/3                        2. tg 45 0 =√3/3                        3. tg 60 0 =√3/3           

1. ctg45 0 =√3                           2. ctg30 0 =√3                          3. ctg90 0 =√3           

1.sin 45 0 =0                             2. sin 45 0 =1                            3. sin 45 0 =√2/2

1.cos60 0 =√3/2                        2. cos60 0 =1/2                         3. cos60 =√2/2 

Бағалау: «Бағдаршам» әдісі

D:\Desktop\hello_html_24a3a4ef.jpg

Дескриптор:

Тобы

Бағалау критерийлері

Балл

«Синус»

Формулаларды қолданады

1

Өрнекті ықшамдайды

1

Кестені радианмен дұрыс қолданады

1

Көбейтуді орындайды

1

Кестені градуспен дұрыс қолданады

1

Амалдарды дұрыс орындайды

1

 

Тобы

Бағалау критерийлері

Балл

«Косинус»

Формулаларды қолданады

1

Өрнекті ықшамдайды

1

Кестені радианмен дұрыс қолданады

1

Көбейтуді орындайды

1

Кестені градуспен дұрыс қолданады

1

Амалдарды дұрыс орындайды

1

 

Тобы

Бағалау критерийлері

Балл

 

 

 

«Тангенс»

Формулаларды қолданады

1

Өрнекті ықшамдайды

1

Кестені радианмен дұрыс қолданады

1

Көбейтуді орындайды

1

Кестені градуспен дұрыс қолданады

1

Амалдарды дұрыс орындайды

1

 

Тобы

Бағалау критерийлері

Балл

«Котангенс»

Формулаларды қолданады

1

Өрнекті ықшамдайды

1

Кестені радианмен дұрыс қолданады

1

Көбейтуді орындайды

1

Кестені градуспен дұрыс қолданады

1

Амалдарды дұрыс орындайды

1

 

«СИНУС» тобы

«КОСИНУС» тобы

«ТАНГЕНС» тобы

«КОТАНГЕНС» тобы


Пікірлер (2)

Рая

керемет

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз