Өлең, жыр, ақындар

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

ОҚО Қаратау ауданы

Таскен тұрғын алабы

№103 ЖОМ

Пәні:  Математика

Сыныбы: 6

Пән мұғалімі: Камшыбекова Әселхан

Сабақ тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:  Өткен материалдан алған білімдерін оқушы санасына бекіту.Өткен тақырыптар бойынша әртүрлі есептерді шығара білу,ойын элементтерін пайдаланып, оқушылардың білімін жүйелеу, жалпылау

Дамытушылығы: Іскерліктерін, ойлау қабілеттерін арттыру, өз

бетімен жұмыс істеуге дағдыландыру, пәнге деген қызығушылығын арттыру

Тәрбиелігі:   Оқушыларды есеп шығаруда шыдамдылыққа үйрету,ұйымшылдыққа,ынтымақтастыққа,бір-бірін тыңдай  білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Саяхат сабақ.

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап,денгейлік тапсырмалар

Сабақ көрнекілігі: Бағалау парағы,оқу құралдары,слайдтар,жұмыс дәптері.

Сабақтың  эпиграфы:

Сабақтың барысы:

I.Ұйымдастыру;

а) амандасу   

б) түгендеу

II. Оқушылардан үй тапсырмасын сұрау

III.Ой қозғау(сұрақ-жауап)

IV.Тарихи шолу.

V.«Математикалық поезд» ойыны

VI.Сергіту сәті.

VII.Қорытынды

VIII.Үйге тапсырма

IX.Бағалау

II.Үйге берілген тапсырма

№839   Теңдеуді шешіңдер:

1)3х-1=2(х-2)                   2)3(х+5)=7-5х              3)19(у-9)=3(у+7)

 Х=3                                       х=-1                             у=12

4)4(Х-9)=3(Х-8)                5)3(2Х-9)=5(Х-4)        6)7(3-2х)=15(1-х)

Х=12                                        Х=12                            х=-6

IIIОй қозғау»

1.Қандай теңдеулерді бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп атаймыз?

2.Қандай теңделер мәндес теңдеулер деп

аталады?

3.Теңдеулердің қандай қасиеттерін білесіңдер.

4.Теңдеулерге негізгі ғылыми еңбектерін арнаған қандай ғалымдарды білесіңдер?

IV.Тарихи шолу.

Теңдеудің 1-қасиетін енгізген Мұхаммед Мұса әл-Хорезми туралы мәлімет.

Негізгі ғылыми еңбектерін математикалық теңдеулерге арнаған қазақтың ғалымы Жәутіков Орынбек Ахметбекұлы туралы мәлімет.

V.«Математикалық поезд» ойыны

Ойын шарты:Сынып 3 топқа бөлінеді.Математикалық поездбен «Сыйлықтар еліне» жету үшін «Оқып туған»,«Білім қуған» аялдамаларынан өтуіміз керек.Математикалық поездға отыру үшін билет алу ережесі: үш тапсырмадан тұратын поездға  отырғызу билетін аласыздар

1-билет - жалпы вагон.

№1 тапсырма. Суреттегі таразының сол жақ табақшасына 3 дорба ұн,ал оң жақ табақшасына 1 дорба ұн және 4 кг кір тасы салынған.Сурет бойынша сызықтық теңдеу құрыңдар,мұндағы 1 дорба ұнның массасы х кг.Теңдеуді шешіп,1 дорба ұнның массасын анықтаңдар.

2-билет - купе вагон.

№2 тапсырма

Суреттегі таразының сол жақ табақшасына массалары бірдей 5 орамжапырақ және 500 г кір тасы,ал оң жақ табақшасына 2 орамжапырақ және 2 кг кір тасы салынған.Сызықтық теңдеу құрыңдар,мұндағы 1 дорба ұнның массасы х кг.Теңдеуді шешіп,1 дорба ұнның массасын анықтаңдар.

3-билет-жұмсақ вагон.

№3 тапсырма

Суретте таразының сол жақ табақшасынада 4 бөлшек шай және 50 г кір тасы,ал оң жақ табақшасынада 1 бөлшек шай және 500 г  кір тасы салынған.Сурет бойынша теңдеу құрыңдар,мұндағы бір бөлшек шайдың массасы х г.Теңдеуді шешіп, 1 бөлшек шайдың массасын табыңдар.

Математикалық поездбен «Сыйлықтар еліне» тез жету үшін «Оқып туған» аялдамаларынан өтуіміз керек.

№840  Теңдеудің түбірін табыңдар:

Берілген есептердің тақ сандарын шешуде 3 топ жарысады.

1)7х-(3+2х)=х+9                

2) 13-(2х-5)=х-3                   

3)3х-(10-9х)=22х

 "Оқып туған" аялдамасы

Өзіндік жұмыс.     № 853 Теңдеуді шешіп,түбірін табыңдар:

1)4х+5(3-2х)=5-11х

2)19-2(3х+8)=2х-37

3)8х+3(7-2х)=4х+3х

VI. Сергіту сәті.

VII. Қорытынды

«Ой жйнақтау» (сұрақ - жауап).

1.Қандай өрнектерді теңбе-тең өрнектер деп аталады?

2.Жақша алдында «-» таңбасы болса,жақша қалай ашылады?

3.Жақша алдында «+» таңбасы болса,жақша қалай ашылады?

4.Қандай қосылғыштарды ұқсас қосылғыштар деп атаймыз?

5.ах=в теңдеуді түбірін табудың үш түрлі жағдайын ата.

VIII.Үйге тапсырма №841  №852


Пікірлер (2)

Ерке

1тапсырманың жауабы керек

Пікір қалдырыңыз


Қарап көріңіз