Алматы №2 АМГПК-нің
химия және биология пәнінің оқытушысы
Болатбекова Карлыгаш Садыковна
Сабақ жоспары №12
Сабақтың өткізілген күні |
20.11.19ж. |
|||||||||||||||||||
Оқытушы |
Қ.С. Болатбекова |
|||||||||||||||||||
Пән атауы |
Химия |
|||||||||||||||||||
Топ |
Ш-13 |
|||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Бейметалдар. Көміртек, кремний, азот және фосфор олардың қосылыстары. |
|||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
а) білімділік: Бейметалдар мен қосылыстарының құрамы, құрылысы, қасиеттері мен қолданылуы жайлы білім, білік дағдыларын жүйелеу, бекіту. ә) дамытушылық: дәстүрлі емес жағдайларда салыстырмлы талдау, логикалық ойлау, өзіндік танымдық әрекеттерін дамыту. б) тәрбиелік: сабақ уақытын бағалауға үйрету,еңбекқорлыққа және пәнге қызығушылықтарын арттыру. |
|||||||||||||||||||
Табысқа жету критерийі
|
Барлық білімалушылар біледі: Көміртек, кремний, азот пен фосфорды химиялық элемент және жай зат ретінде сипаттай алады; |
|||||||||||||||||||
Білімалушылардың басым бөлігі: бейметалдар мен қосылыстарының химиялық қасиеттерінің реакция теңдеулерін жаза алады; |
||||||||||||||||||||
Кейбір білімалушылар біледі, қолданады: бейметалдар қосылыстарының қасиеттерін салыстырады. химиялық қасиеттерін пайдаланып, практикалық жұмыста сапалық реакция теңдеулерін жазып, қорытынды жасай алады. |
||||||||||||||||||||
Сабақтың типі |
Аралас сабақ |
|||||||||||||||||||
Қолданатын әдістер |
Белсенді, интербелсенді әдістер |
|||||||||||||||||||
Сабақты ұйымдастыру түрлері |
Жеке, жұптық, топтық, ұжымдық |
|||||||||||||||||||
Қолданатын технологиялар |
АКТ, СТО технологиялары |
|||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Физика, биология |
|||||||||||||||||||
Өндірістік оқумен байланыс |
Қосымша материалдармен жұмыс |
|||||||||||||||||||
Оқу және әдістемелік әдебиеттер, интернет ресурстары |
Н.Нұрахметов, Қ.Бекішев, Н.Заграничная « Химия». Жалпы білім беретін мектептің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-сыныбына арналған оқулық / Алматы: Мектеп, 2014. – 152б., Қ.С. Аухадиева, Т.Г. Белоусова Химия 2-бөлім. Әдістемелік нұсқау. Алматы «Мектеп» 2019; интернет ресурстары https://multiurok.ru/files/priezientatsiia https://kopilkaurokov.ru/prochee/testi/ties. https://www.qazscience.kz/pander/himiya/periodty-keste/ |
|||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері / жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
I. Ұйымдастыру кезеңі (3мин)
|
1. Білім алушылармен сәлемдесу, түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру. 2. Психологиялық ахуал туғызу Білім алушылардың «2019-Жастар Жылы» байланысты бейнефильм. «Болашақтың тірегі жастардың қолында» - деп сабағымды бастаймын. С, Si, N, және P таңбалары арқылы 4- топқа бөлінеді. Топ басшысын сайлайды. Бағалау парағы таратылады |
https://multiurok.ru/files/priezientatsiia
|
||||||||||||||||||
II.Үй тапсырмасын тексеру(7мин.) |
«Ой шақыру» кезеңі. Жұмбақ ............?шешу Бір қобди дүние жүзін бағалаған, Әсемдеп, талай адам қамалаған. Қобдидың ашылмайтын кілті өзінде, Ашылса табылар еді не қалаған. Жауабы: Білім, кітап
«Білім аукционы» әдісімен өткен тақырып бойынша білімдері пысықталады. 1. Асқазан сөлінің құрамында қандай қышқыл болады? (HCL- тұз қышқылы). 2. Қандай заттар жайлы сөз қозғалады?, бір зат патшаның бас киімінде жылтырайды, ал оның інісі пеш құбырын тазалайды. ( алмаз бен аморфты көмір тегі ). 3. Шәйнек қабырғасында суүнеміқайнағаннан түзілетін тұз қалай аталады?( Карбонаттар). 4. Сіріңке, қағаз, жарылғыш заттар өндірісі мен дәрі дәрмек, резина жасалатын бұл қандай бейметеалл? (Күкірт). 5. 7 топ, негігі топша элементтерін құрайтын тұқымдас қалай аталады? (Галогендер). 6. Бұл оксидті адам да жануар да бөліп шығарады. (Көмірқышқыл газ). 7. Күкіртқышқылының тұздары қалай аталады? (Сульфаттар). 8. Тіс пастасының құрамына кіретін химиялық элемент. (Фтор). 9. Қандай элемент кәдімгі жағдайда тек литиймен әркеттеседі, ал қалған заттармен тек жоғары температурада әрекеттеседі? (азот) 11. Металлдармен өзара әрекеттескенде карбид түзеді. (көміртек) 12. Қандай заттар селитралар д.а. (сілтілік металдардың нитраттары)) 13.Шіріген жұмыртқаның иісін түзетін газ? (күкіртті сутек) 14. Бұл элементтің аллотропиялық түр өзгерісі қараңғыда жарқырап жанады. (ақ фосфор) .● Қандай элементтер және олардың қосылыстары жайлы сөз қозғалды? (Бейметалдар және олардың қосылыстары) ● . Олай болса бүгігі сабақтың тақырыбы мен мақсаты қандай? Бейметалдар, оларға жататын элементтер: Көміртегі, кремний, азот пен фосфор жайлы сөз қозғалды, деп ой түйіндейді. |
Интерактивті тақта, компьютер
Формативті бағалау
|
||||||||||||||||||
III. Білімнің өзектілігі
ІV «Қолдану» аясы. (25мин)
|
«Қызығушылықты ояту» кезеңі . 1.Білімалушылардың жаңа тақырыпты қабылдауы «Жүзім шоқтары» Топтастыру стратегисы бойынша топтастырамыз.
Бейметалдар
Көміртегі Кремний Азот Фосфор. Топтар жіктеледі: 1-топ. Көміртегі 2-топ. Кремний 3-топ. Азот 4-топ. Фосфор.
Сабақтың тақырыбы мақсаты хабарланады. 1.Презентация. 2.«Табақ тарту» әдісі арқылы топ бойынша тақырыптарға талдау жасалынады. 1-топ. С-элементтерінің жалпы сипаттамасы. Атом құрылысы, табиғатта кездесуі; Алынуы; Физикалық, химиялық қасиеттері.(Кластер) әдісі 2-топ. Si -элементінің атом құрылысы, табиғатта кездесуі; Алынуы; Физикалық химиялық қасиеттері: қасиеттері. Қолданылуы.(Қос жақтаулы күнделік) әдісі 3-топ. N-элементінің атом құрылысы, табиғатта кездесуі; Алынуы; Физикалық химиялық қасиеттері: қасиеттері. Қолданылуы. (Инсерт) әдісі 4-топ. Р- -элементінің атом құрылысы, табиғатта кездесуі; Алынуы; Физикалық химиялық қасиеттері: қасиеттері. Қолданылуы.( Т-кестесі) әдісі
3. №6 Практ.жұмыс. Деңгейлік тапсырма 1. Блиц-турнир Өзіндік жұмыс.(Жұппен жұмыс.) Терминдермен жұмыс.
ІІ. Деңгейлік тапсырмалар 1.Стандартты деңгей. №1,2,4,.5,6. Сұрақтарға жауап. 2.Алгоритмдік деңгей. №3; № 8 жаттығулар. 3.Эврикалық деңгей. №7 жаттығу. Оқулықта 98бетте |
Слайд 4- 5
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
Критериалды бағалау Бағалау парақшасы Әр дұрыс жауап- 0.5ұп.
Дескрипторлары Стандартты деңгей 3ұп Алгоритмдік деңгей.-5ұп Эврикалық деңгей -8ұп. |
||||||||||||||||||
V.Үй тапсырмасы жайлы ақпарат (1 мин) |
Н.Нұрахметов, Қ.Бекішев, Н.Заграничная « Химия». 10-сыныбына арналған оқулық / Алматы: Мектеп, 2014. $23 - $24. №6 прак. жұмысты аяқтау. |
|
||||||||||||||||||
VI. Сабақты қорытындылау / Бағалау (5мин)
|
«Фишбоун» әдісі арқылы қортындылайды Балықтың басына бүгінгі тақырып, қабырғаларына тақырып мазмұны мен түсініктері жазылады, құйрығына тақырыптың қортындысы жазылады. Бағалау парақшасымен жұмыс Баға көрсеткіші: 17-20ұп –«5» 11-16ұп. –«4» 7- 10ұп. – «3» |
|
||||||||||||||||||
VII. Рефлексия (5мин)
|
«3+2+1» әдісі Сабақта ұнаған 3 кезең, ұнаған 2 сұрақ, келесі сабаққа 1 ұсыныс беру тапсырмасын орындайды. |
«3+2+1» әдісі стикер, маркер
|
- Джон Максвелл
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі