Оңтүстік Қазақстан облысы
Бәйдібек ауданы
О.Орманов атындағы жалпы орта мектебінің
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: Ахатаева Мадина Борашқызы
Сыныбы: 9
Сабақтың тақырыбы: С.Торайғыров «Қамар сұлу» романы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: С.Торайғыровтың өмірі мен шығармашылығы жайлы алған білімдерін тереңдете отырып, «Қамар сұлу» романы көтерген әлеуметтік мәселе, кейіпкерлер дүниесі, романның қазақ әдебиетіндегі маңызы мен ерекшелігіне талдау жасату.
Тәрбиелік: Кейіпкерлер іс-әрекетін талдай отырып, жаманнан жиреніп, жақсыдан үлгі алуға, достық қасиеттерін бағалай білуге, адамгершілікке, қайырымдылыққа, алдына қойған мақсаты үшін күресе білуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушының шығарманы талдап, кейіпкер іс-әрекетіне баға бере білуін, ойын жүйелі баяндай білуге дағдыландыру, өзіндік өмірге деген көзқарасының қалыптасуына ықпал ету.
Сабақтың типі: бекіту.
Сабақтың түрі: аралас.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: СТО әдістері, сұрақ-жауап, баяндау, мәтінмен жұмыс, тұжырым кестесі, проблемалық сұрақ.
Сабақтың көрнекілігі: слайд беттері, флипшарт, стикерлер, үлестірмелі қағаздар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгелдеу, дайындығына назар аудару, сыныпты үш топқа бөлу, психологиялық дайындық.
І. Қызығушылығын ояту.
1. Өткенге шолу жасау. Концепциялық карта арқылы ақын өмірбаянын баяндау:
ІІ. Мағынаны тану.
1.Шығармашылық топтық жұмыс С.Торайғыров «Қамар сұлу» романы
1-топ Романнан үзінді көрсету,
2-топ Ақын шығармашылығына таныстырылым жасау,
3-топ «Қамар сұлу» романына сатылай кешенді талдау жасау. /баяу ән қойылып тұрады/
2. С С.Торайғыров «Қамар сұлу», М.Дулатов «Бақытсыз Жамал», С.Көбеев «Қалың мал», романдарындағы әйелдер бейнесін салыстыру
|
Қамар |
Жамал |
Ғайша |
Қорытынды шешімі |
-шыққан ортасы |
|
|
|
|
-алған тәрбиесі |
|
|
|
|
-сырт келбеті |
|
|
|
|
Ғайша
Кедейдің қызы, сүйгеніне қосылады.
Қамар
Байдың қызы Жорға Нұрым алып қашады.
Жамал
Орта дәулетті отбасынан шыққан, Ғали қайтыс болған соң, Байжанның босағасына еріксіз барады.
3.Сергіту сәті /слайд беттері/
4. Проблемалық сұрақтар
1/ «Қамар сұлу» романындағы жағдайлар қазіргі кезде бар ма?
2/ Романнан қазақ қыздарына тән қандай қасиеттерді көруге болады?
-Міне, балалар, біз роман мазмұнымен таныстық. Енді романдағы кейіпкерлердің іс-әрекетіне қарап, жан-жақты ой саралап көрейікші.
ІІІ. Ой-толғаныс кезеңі.
1. Жаңа сабақты бекіту мақсатында «Төрт бөлімді тұжырым күнделігі» толтыртамын
Кейіпкерлер |
Өмірге қызығушылығы |
Адамгершілік қасиеті |
Кейіпкерге баға |
Қамар |
өте жоғары,пәк сезім |
ынталы,мейірімді |
жоғары |
Ахмет |
адал,болашаққа үмітпен қарайды. |
бауырмашыл |
жақсы |
Омар |
өте жақсы,болашағы зор. |
мейірімді |
жақсы |
Жорға Нұрым |
түсінігі нашар,өмірге қызығушылығы төмен. |
дүниені көбірек ойлайды, пасық,надан |
нашар |
2. «Диаманта» әдісі. С.Торайғыров бойынша жеті жолды өлең
1.Зат есім /1/
2.Сын есім /2/
3. Етістік /3/
4. Сөз тіркесі /2/
5. Етістік /3/
6. Сын есім /2/
7. Зат есім /1/
ІV. Қорытынды
1. Оқушы білімін бағалау,
2. Рефлексия жаздыру.
3. Үйге тапсырма:
1-топ. Егер Қамардың орнында болсам, қиындықты былай жеңер едім.. тақырыбында ойтолғау жазу.
2-топ. «Ақын есімі-ел есінде» тақырыбында эссе жазу.
3-топ. Шығармадан ұнаған үзінді жаттау.
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
- Асқар Сүлейменов
Барлық авторлар
Ілмек бойынша іздеу
Мақал-мәтелдер
Қазақша есімдердің тізімі