Қазақ тілі 9-сынып |
03.03.2017 |
Турсынбаева А. |
Сабақтың тақырыбы |
Сөйлем ішіне қойылатын тыныс белгілер |
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлем ішіне қойылатын тыныс белгілермен танысу, қойылу себебін анықтау, мысалдармен дәлелдеу |
|
Күтілетін нәтиже |
Сөйлем ішіне қойылатын тыныс белгілермен танысады, қойылу себебін анықтайды, мысалдармен дәлелдейді. |
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Ұйымдастыру |
Оқушыларды туған айлары бойынша 4 топқа бөлемін. |
І топ- қыркүйек, қазан, мамыр ІІ топ- сәуір, қараша ІІІ топ- маусым, наурыз, ақпан ІҮ топ- желтоқсан, тамыз, шілде |
Бағалау парағын таратамын |
Әр топ бағалаушысын сайлайды. |
|
Үй тапсырмасын сұрау |
157-жаттығу Тыныс белгілерге сәйкес өз мысалын толтыру |
І топ-екпінсіз бұйрық мәнді сөйлем ІІ топ-Аяқталмаған ойдан кейін қойылатын көп нүктеге мысал ІІІ топ-ұранды сөйлем ІҮ топ-аяқталмаған ойдың 1-ші бөлігі сұрау мағыналы болса, сұрақ белгісі көп нүктемен қатар келетін мысалдар айтады. |
Пысықтау сұрақтары 1.Сөйлем соңына қойылатын тыныс белгілерді ата. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
|
Білу |
Мысал арқылы тақырыпты ашамын. Оның шешуі, мен білсем, былай болады. Ата-бәйтерек, бала-жапырақ. Сөйлем ішіне қойылатын тыныс белгілер |
Оқушылар тақырыпты ашады. |
Түсіну |
Тақырыпты түсіну үшін 4 топқа тапсырма беремін. |
І топ: нүктелі үтір ІІ топ: қос нүкте мен тырнақша ІІІ топ: үтір ІҮ топ: жақша мен сызықша |
Қолдану |
Әр топтың спикерлерін ортаға шақырамын. |
Спикерлер тақырыпты түсіндіріп, мысалдар арқылы дәлелдейді. |
Талдау |
Сөйлемге тыныс белгілерін қойып, көшіріп жаз. 1. Абырой болғанда, Нұрбек орнында отыр екен. 2. Адамды адам түсінбеу – бір ақырет. 3. Бұл мысалдың мәнісі:бірлігі мықты елді жау да, дау да ала алмайды. |
Жеке жұмыс. Оқушылар дәптерге орындайды. |
Өзара бағалау әдісі |
Оқушылар дұрыс жауапты өзара дәптер алмасу арқылы тексереді. 3 оқушы тыныс белгілердің не үшін қойылғанын түсіндіріп кетеді. |
|
Жинақтау |
І топ: 160-жаттығу Мәнерлеп оқиды, тыныс белгілердің қойылу себебін түсіндіреді. ІІ топ: 160-жаттығу Берілген кестеге мәтін ішінен 3 сөзден теріп жазу. ІІІ топ: Тақтамен жұмыс.Синтаксистік талдау. Тобықты ішіне ең алғаш келген арбаны осы Зеренің, Құнанбайдың кәрі шешесінің, көк арбасы десе де болады. У қарағай – өте сирек кездесетін ағаш. ІҮ топ: Өлең үзіндісін көшіріп жазып, тәуелдік және жіктік жалғауды тап. Қадірлім, қасиеттім, Ордам менің! Кешір, шеше! Мәңгілік майдандамын. |
|
Бағалау |
Бағалау парақтары арқылы жиынтық бағасын шығарамын. |
Бағалау парақтарына белгі соғады. |
Рефлексия |
«Табыс» сатысы |
Оқушылар табыс сатысын толтырады. |
Кейінгі тапсырма |
Көркем шығармадан сөйлем ішіне қойылатын тыныс белгіге байланысты мысалдар келтіру |
Ақгүл
Сабағыңыз жан-жақты қамтылған, жақсы екен